Jeles napok

December – Karácsony hava – Télelő – Álom hava

Jeles napok

Szent Szilveszter pápa – „Szilveszter”

Búcsú az Óesztendőtől

December 31-e az év utolsó napja és I. (Szent) Szilveszter pápa emlékünnepe. Bár ő maga nem túl jelentős személyiség, uralkodásának idejére (314–335) esett a kereszténység történetének első nagy fordulópontja. A római birodalom akkori uralkodója, Nagy Konstantin császár nemcsak hogy felhagyott a keresztények üldözésével, intézkedései az egyházat egyenesen az állam első intézményévé emelték.
(…)
A néphagyomány és a városi folklór óév-búcsúztató szokásai viszont egyszerűen az év fordulójához kapcsolódnak. Az évkezdet minden népnél bizonyos jelképes elválasztó, szerencse- és bőséghozó praktikákkal jár. Ilyen volt a magyar nép szokása szerint az óévet jelképező szalmabáb földbe temetése, vízbe hajítása (téltemetés), egy öregember-maszkot viselő legénynek játékos kikorbácsolása (!) a faluból (télkiverés), az óév kiharangozása. A bő termést biztosító, gonoszűző szokások közé tartoztak a lármás, álarcos felvonulások, kántálások.(A szilveszter-éji körúti „balhézás” előzményei ezek!) A szilveszteri, helyesebben újévi szerencse-jelképek: a kéményseprő, négylevelű lóhere, patkó, lencse, s főleg a malac szintén régi szokások túlélő tanúi.

Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium (részlet)

A Duna Intercontinental szálló megnyitása – 1969

A Finta József tervei szerint épült szálloda a háború utáni budapesti szállodaépítési program első, és sokáig a legnagyobb megvalósult létesítménye. Budapesten az 1944-es ostrom, majd 1956 után nemcsak a romba dőlt házakat kellett újjáépíteni. A legégetőbb személyes szükségletek kielégítésével egyidejűleg, fokozatosan mind a lakásviszonyok, mind a középületek és az ipari épületek vonatkozásában új kihívásoknak kellett megfelelni. Mindazonáltal, kimagasló építőművészeti eredményekről inkább csak egy-egy nagyobb szabású, reprezentatív épület tanúskodik.
A korszak egyik határát az 1968. január 1-jén életbe lépett új tervgazdasági mechanizmus, és a prágai tavaszt követő csehszlovákiai válság együtt jelölte ki. A változást az ekkoriban megépült néhány nagyobb építészeti alkotás megjelenése is nyomatékosította: ilyen az ekkor épült Hotel Duna Intercontinental (később Budapest Marriott Hotel), Finta József műve (1966–1969, munkatársa Kovácsy László). A hatvanas évektől meghatározó műszaki létesítmények és városképet átalakító középülettípusok a változó rendeltetésnek megfelelően egyre újabb építési és esztétikai sajátosságokkal gazdagodtak.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1994. MTESZ; Magyar Távirati Iroda MTI)

Bodnár János születésnapja – 1889

BODNÁR JÁNOS (Nagyvárad, 1889, december 31. – Budapest, 1953. október 29.): vegyész, oktató, számos növényvédelemmel kapcsolatos népszerűsítő írás szerzője. Egyetemi tanulmányait Kolozsvárt, Bécsben és Berlinben végezte; 1911-ben Kolozsvárt tanári oklevelet nyert. 1912-ben a kolozsvári egyetemen tanársegéd, 1913-ban Magyaróváron segédvegyész és a Növényélet- és Kórtani Állomás biokémiai laboratóriumának vezetője lett. 1914-ben a budapesti Növényélet- és Kórtani Állomás segédvegyészeként dolgozott. 1916-ban biokémiából a kolozsvári egyetem magántanára, 1921-1923-ban a szegedi egyetem tanára, 1923-tól a debreceni tudományegyetemen az orvosi vegytan tanára és az Orvosi Vegytani Intézet vezetője volt. 1924-ben állami megbízást kapott a Dohánykísérleti Állomás laboratóriumának vezetésére; 1928-ban a budapesti Növénykémiai Intézet igazgatója lett, 1950 elején vonult nyugalomba.
Főként analitikai kémiával, ill. biokémiai, orvosi, törvényszéki, víz- és ásványvíz-vizsgálati, gyógyszerészeti, növényvédelmi alkalmazásaival foglalkozott. E tárgykörökből hazai és külföldi szaklapokban számos tanulmánya jelent meg.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1989. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Greguss Pál születésnapja – 1889

GREGUSS PÁL (Tornya, 1889. december 31. – Szeged, 1984. március 23.): botanikus, egyetemi tanár. Az aradi tanítóképzőben, majd a budapesti és a prágai egyetemen végezte tanulmányait. Előbb a csáktornyai, majd a budapesti tanítóképző intézetben tanított. A budapesti tudományegyetemen doktorált 1919-ben, majd ott szerzett magántanári oklevelet 1927-ben. Ezután Szegeden a Tanárképző Főiskolán, majd 1940-től az ottani tudományegyetemen tanított. Éveken át volt az egyetem dékánja, később rektora, valamint a Füvészkert igazgatója. Pedagógia munkásságán kívül sokoldalú tudományos tevékenységet folytatott: örökléstannal, növényélettannal, xilotómiával foglalkozott.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1989. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Littke Aurél születésnapja – 1872

LITTKE AURÉL (Budapest, 1872. december 31. – (?), 1945. (?)): földrajzi író, a Világatlasz egyik szerkesztője. Egyetemi tanulmányainak befejezése után 1901-től a budapesti egyetem földrajzi intézetének a tanársegéde. 1913-tól a budapesti, 1928-tól a szegedi polgári iskolai tanárképző tanára, 1932-től az utóbbi igazgatója. Titkára volt a Földrajzi Társaságnaknak, 1913-tól szerkesztette a Földrajzi Közleményeket, Kogutowicz Károllyal együtt a Világatlaszt (Bp., 1913 – 14).

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1997. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

December 31-én történt

Ezen a napon született Henri Matisse francia festőművész, Greguss Pál botanikus és Ruttkai Éva színművész (képünkön) is.

Ünnep

Ez a nap I. Szent Szilveszter, a 33. római pápa ünnepe. Az év utolsó éjszakáját róla nevezték el. A hiedelem szerint e napon a jószágok emberi nyelven szólalnak meg. A népi időjósok szerint, ha szilveszter éjszakáján esik az eső, reggel pedig fénylik a nap, akkor nem lesz jó termés, de ha egyforma éjszaka és reggel az időjárás, akkor bő termés várható.

December 31-én történt

1621 Bethlen Gábor és II. Ferdinánd osztrák császár megkötötte a nikolsburgi békét, amelyben Bethlen Gábor lemondott a királyi címről II. Ferdinánd javára.
1969 Budapesten megnyílt a Duna Intercontinental Szálló, a főváros ötcsillagos luxushotelja.
1976 Budapesten átadták az észak–déli metró első, Deák tér – Nagyvárad tér közötti szakaszát.
1999 Borisz Jelcin orosz elnök televíziós beszédben bejelentette, hogy azonnali hatállyal lemond tisztségéről, és Vlagyimir Putyin miniszterelnököt nevezte ki ügyvezető államfővé, akinek átadta az elnöki feladatokat, köztük az atombőrönd kezelését is.
2007 Végleg bezárta kapuit a legendás magyar gépjárműgyár, az Ikarus.

December 31-én született

1747 Gottfried August Brüger német költő, a Münchhausen báró kalandjai szerzője
1869 Henri Matisse francia festőművész
1880 George Marshall Nobel-békedíjas amerikai tábornok, politikus, a Marshall-terv meghirdetője és névadója
1889 Greguss Pál Kossuth-díjas botanikus, biológus
1902 Kardos György építész
1908 Simon Wiesenthal osztrák–izraeli építész, publicista, a bécsi Zsidó Dokumentációs Központ vezetője
1915 Hara László Liszt Ferenc-díjas fagottművész, érdemes művész
1927 Ruttkai Éva Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes és kiváló művész, a Vígszínház vezető művésze
1937 Anthony Hopkins kétszeres Oscar-díjas angol színész, filmszínész
1943 Ben Kingsley Oscar-díjas angol színész
1943 Kaszab Ákos Ybl Miklós-díjas építész
1950 Németh Pál Liszt Ferenc-díjas fuvolaművész, karnagy
1970 Szamosi Szabolcs Liszt Ferenc-díjas orgonaművész
1978 Stefanovics Angéla Jászai Mari-díjas színésznő, forgatókönyvíró, filmrendező
1981 Szemenyei János színész, zeneszerző
1984 Rusznák András színész
1984 Rusznák Adrienn színésznő

December 31-én halt meg

1877 Gustave Courbet francia festő
1902 Bartók Lajos költő, író, szerkesztő
1937 Czigány Dezső festőművész
1957 Gulyás Lajos református lelkész, az 1956-os forradalom mártírja
1962 Peéry Piri színésznő, forgatókönyvíró, műfordító
1976 Aszódi Weil Erzsébet Munkácsy Mihály-díjas festő és grafikus, érdemes művész
1976 Bortnyik Sándor Kossuth- és Munkácsy Mihály-díjas festő, grafikus, érdemes és kiváló művész
2007 Hoffmann Tamás etnográfus, 1969–92-ben a Néprajzi Múzeum főigazgatója
2007 Sík Olga zenepedagógus
2015 Natalie Cole kilencszeres Grammy-díjas amerikai popénekesnő
2021 Kállai Gábor sakkmester, nemzetközi nagymester, sakkszakíró

A nyitóképen Ruttkai Éva.

#eztörténtma