Farkasgyepű és Bakonybél között fut az év erdei kerékpárútja

Tudomány

Rekordrészvétel mellett ért véget az Országos Erdészeti Egyesület (OEE) pályázata, amelyben már negyedik alkalommal Magyarország legkedveltebb erdei kerékpárútját lehetett megválasztani. A döntőbe öt útvonal került, amelyeken közösségi tekerések is voltak.

A kerékpárút Farkasösvénynél. Fotó: Bácskai Péter/OEE
A kerékpárút Farkasösvénynél. Fotó: Bácskai Péter / OEE

A Farkasgyepű és Bakonybél közötti kerékpárút a Bakony  hegység legmagasabb részének, az úgynevezett Öreg- vagy Magas-Bakony megismerésére hívogat, és egy 1968-tól kialakított 15 kilométer hosszú erdei feltáróút. A volt erdei kisvasutak helyén létesített utakon biztonságosan lehet kerékpározni, mert az útvonal sorompóval lezárt az autós forgalom elől. Elején és végén aszfaltos a burkolata, de a többi szakasz is jól karbantartott, kötött, murvázott, szintemelkedése csekély.

A nyertes útvonal a hamarosan kialakításra kerülő Horizont országos kerékpárút-hálózathoz csatlakozik. Mivel nagy részben bükkös állománnyal fedett, így nyári nagy melegben is kellemes rajta kerékpározni. Több elágazási lehetősége miatt számtalan látnivalót kínál, mint a Magyar-forrás, az Erdő kápolnája, a Pénzlik-barlang, a Csillagda, a Monostor, a Bakonyi Erdők Háza vagy a bakonyi Gyilkos-tó.

Csodálatos tájon mehetünk végig. Fotó: Bácskai Péter / OEE

A Bakonyerdő Zrt. kezelésében lévő kerékpárút szoros versenyben, 2773 szavazattal végzett az első helyen. A nyertes úton a szervezők a közeljövőben táblát avatnak, illetve kisfilm is készül róla.

2023-ban a szolnoki Széchenyi Ökoturisztikai Parkerdőben tekergő bicikliút nyerte el az év erdei kerékpárútja címet, 2022-ben a Bükkben található Szalajka-völgy és Olasz-kapu között húzódó kerékpárút végzett az első helyen, míg 2021-ben a Nógrád megyei Somoskőújfalu és Eresztvény között húzódó erdei kerékpárút lett a győztes.