Felsőbb parancs a Verzión

Egyéb

A Verzió Nemzetközi Emberjogi Filmfeszivál keretén belül mutatják be a Felsőbb parancs című dokumentumfilmet, mely azt a jelenséget vizsgálja, hogy tömegek kelnek útra Ázsiából és Afrikából, hogy bejussanak az Európai Unióba. Utolsó akadályuk a szerb-magyar határ. Ha átjutnak, megnyílik az út a nyugati országok felé, ahová legtöbben tartanak. A határt azonban a legmodernebb hőkamerák tartják megfigyelés alatt. Csekély az esély az átjutásra. Akiknek mégis sikerül, azokat a határrendészet emberei és a helyi lakosokból verbuválódott önkéntes polgárőrök várják a túloldalon. Az átkelés előtt azonban még a hideggel, az éhezéssel, a fáradtsággal, a szerb rendőrök erőszakos zaklatásaival kell megbírkózniuk a szabadban éjszakázó migránsoknak. A közeli szerb városból egy lelkész, vállalva a kockázatot, hogy tettei miatt a törvény kezére jut, élelemmel, ruhával és Isten feltétel nélküli szeretetével látja el a rászorulókat.

Nagy Viktor Oszkár a budapesti Színház-és Filmművészeti Egyetem film- és televíziórendező szakán végzett 2007-ben. Diplomafilmje, az Apaföld című nagyjátékfilm a 40. Magyar Filmszemlén elnyerte a Külföldi Kritikusok Díját (Gene Moskowitz-díj) 2009-ben, majd ugyanazon évben jelölték az Európai Filmdíjra is. Az azóta eltelt időszakban számos filmes műfajban bizonyított: rendezője volt a népszerű Hajónapló című televíziós sorozat egyik epizódjának, Bernadett&Sanju című 26 perces dokumentumfilmje számos hazai és nemzetközi fesziválon sikerrel szerepelt (41. Magyar Filmszemle, 50. Krakow Film Festival, Hungarian Doc Jam, Zágráb, 7. Verzio Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál, Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa díj, 8. Docudays, Ukrajna). 2012-ben Két világ közt című 67 perces dokumentumfilmje (HBO executive produkció) elnyerte a Magyar Filmkritikusok 2011 Legjobb Dokumentumfilmje Díját, a Jameson CineFest Nemzetközi Filmfesztivál Legjobb Dokumentumfilmje díjat, valamint a 9. Aranyszem Operatőri Fesztiválon a Legjobb Operatőr Díját dokumentumfilm kategóriában.

 

László Sára, Gerő Marcell és Dobos Tamás 2007-ben - közvetlenül a Színház- és Filmművészeti Egyetem elvégzése után - alapította a Campfilm Productiont. 2013 elején készült el Nagy Dénes Lágy eső című kisjátékfilmje (magyar-belga koprodukció), amely idén egyedüliként képviselte Magyarországot a Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon; a filmet a Rendezők Kéthete szekcióban láthatta először a nemzetközi közönség. A Médiatanács támogatásával készített Másik Magyarország című dokumentumfilmüket 2013. szeptember 9-én tűzte műsorára a Duna Televízió. A most befejezett Felsőbb parancs című 50 perces dokumentumfilmen kívül (r.: Nagy Viktor Oszkár és Petrik András), jelenleg egy másik - szintén Európai Uniós Alaptól elnyert pályázati pénzből finanszírozott - dokumentumfilmen, a magyar-francia koprodukcióban készülő Káin gyermekei című egészestés dokumentumfilmen, valamint az HBO Central Europe megrendelésére készülő Falc munkacímű dokumentumfilm előkészítésén dolgoznak.