A rendezvénysorozatot 2019-ben indították el, abban az évben Borszéket, 2020-ban Fonyódot, 2021-ben Herkulesfürdőt és 2022-ben Budapest műemlékfürdőit mutatták be. 2023-ban a bukaresti közönség Fiume kikötővárost és a környékbeli fürdőtelepüléseket, Abbáziát és Cirkvenicát ismerheti meg.

Az idei kiállítás szakmai anyagát a Pelles Márton, Balogh Ádám Tibor, Zsigmond Gábor által jegyzett, Fiuméban 2022 nyarán bemutatott kiállításra alapozták, a tárlaton látható fotókat a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum, valamint a fortepan.hu gyűjteményéből választották ki. A kiállítás műtárgyai a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum jóvoltából lesznek láthatóak a román fővárosban.

Felidézték, hogy a horvátországi Fiume a monarchia idején a Magyarországhoz kapcsolódó legnagyobb kikötő volt. Ebben az időszakban létesült a város infrastruktúrája, kikötőjének fejlesztése kiemelt cél volt. Baross Gábor, a korszerű magyar kereskedelem és közlekedés megalapítója a vízi közlekedés fejlesztését tartotta fontosnak, és előirányozta a kikötő korszerűsítését. Ezt segítette az ebben az időszakban épített Budapest–Fiume vasútvonal, amelyet 1873-ban adtak át. A kikötő kiépítésének és az innen induló tengerentúli hajójáratok forgalmának is köszönhetően a közeli Abbázia és Cirkvenica települések fürdői is komoly fejlődésnek indultak.

A tárlatot február 27-én este nyitja meg a bukaresti Liszt Intézet székházában Török Róbert főmuzeológus, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum igazgatója.

Nyitókép: egy fiumei látképről készült olajfestmény részlete (1912). Forrás: Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum