gulyasgergely_600x515.png
Gulyás GergelyFotó: MTI/Szigetváry Zsolt

Széchenyi István a tettre kész és jövőben bizakodó hazaszeretet egyik legkiválóbb példáját nyújtotta az utókor számára. Neki is köszönhető, hogy bár országok tűnnek, de a nemzetek megmaradnak, van ma is szabad magyar haza ? fejtette ki Gulyás Gergely.

?A hazaszeret a legszebb szavunk. A hazát szeretet nélkül csak rombolni lehet, építeni nem? ? mondta az Országgyűlés alelnöke, aki emlékeztetett arra, hogy 191 évvel ezelőtt éppen ezen a napon, 1825. november 3-án ajánlotta fel a gróf birtokai egy évi jövedelmét egy magyar tudós társaság, a Magyar Tudományos Akadémia létrehozására.

A Miniszterelnökség és az Eszterháza Központ által a Széchenyi- emlékév hivatalos ünnepségsorozatának záró rendezvényeként szervezett egész napos tudományos konferencián, a Parlamentben történészek, Széchenyi István és a XIX. század első felének számos elismert kutatója tartott előadást a legnagyobb magyarról és koráról.

 


img_9674_600x400.png
Dr. Estók János a nagycenki emlékkonferenciánFotó: Kőmives András

Dr. Estók János, a Magyar Mezőgazdasági Múzeum főigazgatója elmondta, hogy a Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter által felkért történészbizottság tagjaként vett részt a nagycenki kiállítás megújításában, a Rubicon Széchenyi-különszámának megjelentetésében és az országházi, ünnepi ülés megvalósításában. A főigazgató szerint a jubileum lehetőséget ad arra, hogy Széchenyi ne csupán tankönyvi lecke, talapzaton álló bronzszobor legyen, hanem hús-vér ember. Olyan példakép, aki követhető, aki egyszerre szolgálta a haza és a haladás ügyét. Dr. Estók János hozzátette: ?Széchenyi végső soron polgári Magyarországot akart, olyat, ahol a magán- és a közérdek harmóniában van, ahol a tudás, a kreativitás érvényesül. Ezt a Széchenyi-képet segítette az emlékév, amely a további teendőket is kijelölte, köztük kiemelt helyen a nagycenki kastély és környezetének a ?legnagyobb magyar?-hoz méltó megújítását.?

Csorba László történész Széchenyi modern, kétségek közt vívódó, felekezeti kötöttségektől távolodó, ugyanakkor a morális alapú, közösségért cselekvő küldetéstudatát megalapozó vallásosságáról beszélt.


img_9654_600x400.png
Fónagy Zoltán a nagycenki emlékkonferenciánFotó: Kőmives András

Fónagy Zoltán történész, a Magyar Tudományos Akadémia tudományos főmunkatársa előadásában Széchenyi hagyományos főnemesi neveltetéstől a modern személyiséghez vezető útját mutatta be. Széchenyi naplójában dokumentálta ezt a küzdelmes utat, de jól jelezte ezt például öltözködésében, ahol a díszmagyar mellett egyre nagyobb helyet kapott a nyugati divatnak megfelelő cilinder, sétapálca. Továbbá életrendjét szigorú, polgári időszemlélet jellemezte és főnemesi birtokai jelentős részét is eladta, hogy korszerű kapitalista vállalkozásokba kezdjen.


img_9628_600x471.png
Dr. Dobszay Tamás a nagycenki emlékkonferenciánFotó: Kőmives András

Dr. Dobszay Tamás történész, az Eötvös Loránd Tudományegyetem habilitált egyetemi docense előadásában bemutatta a francia forradalom tapasztalatai nyomán a tömegekkel alapvetően bizalmatlan Széchenyi parlamenti tevékenységét, mely időnként a bécsi udvarral és a rendekkel is kritikus volt, alapvetően ügyek és nem oldalak mellett állt ki, és 1848-ban a népképviseleti országgyűlés munkájából is kivette a részét.

Forrás: MTI/Kultúra.hu