Fudzsimoto Szú japán építésznek hétfőn adták át a Közmédia Év Embere 2022 Díjat Budapesten, az általa tervezett Magyar Zene Házában.

Az ünnepségen Papp Dániel, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezérigazgatója kiemelte, hogy a magyar kulturális élet egyik legkiemelkedőbb pillanata volt tavaly a Magyar Zene Házának átadása. Hozzátette: a kő együtt él a környezetével, az épített környezet zseniálisan egybeolvad a teremtett világgal. Szavai szerint az egész világ magyarsága büszke lehet az épületre, amely a zenei élet jelképévé vált.

 A Magyar Zene Házában a lehető legméltóbb körülmények között hangozhatnak el Kodály Zoltán, Bartók Béla, Liszt Ferenc, Dohnányi Ernő és mások művei – jelentette ki Papp Dániel. A vezérigazgató azt mondta, hogy a magyar zene egyik szentélyévé vált a ház, amely egy újabb kultikus építmény lett az Opera mellett. A közmédiának küldetése az értékteremtés és -közvetítés. Remélik, az épületben ez sikerülni fog: szerveznek majd programokat a Magyar Zene Házába – emelte ki Papp Dániel.

Altorjai Anita, a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. vezérigazgatója úgy fogalmazott, hogy az épület ékes bizonyítéka ember és természet harmóniájának. „Ember és természet törékeny harmóniája pedig éltető elemünk, megőrzése mindannyiunk felelőssége” – tette hozzá. Hangsúlyozta, hogy Fudzsimoto Szú világszerte híres légies, természet ihlette épületeiről, a kortárs építészet legkiemelkedőbb alakjai között tartják számon. A Magyar Zene Háza nem csupán egy múzeum, hanem egy építészeti látomás, amely magában foglalja a múltat és a jövőt is – idézte a tervezőt. Altorjai Anita azt mondta, hogy akik egykor erősen ellenezték a projektet, bizonyára szemlesütve belátják, hogy nagyot tévedtek. Hangsúlyozta, hogy a Magyar Zene Háza az ország legtöbbet díjazott fejlesztése és Európa egyik legismertebb épülete. Hozzátette: a tavalyi megnyitó óta eltelt időben több száz programnak adott otthont az épület, amely Budapest meghatározó helyszínévé vált.

Batta András, a Magyar Zene Háza ügyvezető igazgatója felidézte: az épület Európa legjobban várt kulturális ingatlanfejlesztése volt, Fudzsimoto Szú csaknem 170 induló közül lett a nyertes pályázó. Az épületben dolgozók napi szinten átélik a csodát: a park szerves részeként tárul eléjük a Magyar Zene Háza, amely teljesen belesimul a növényi környezetébe – mondta.

Baán László, a Liget Budapest projekt miniszteri biztosa rámutatott, hogy évtizedek óta az első nemzetközi tervpályázatot írták ki Magyarország történetében. A tender nem meghívásos volt, hanem teljesen nyitott – tette hozzá. A nemzetközi, főleg külföldiekből álló zsűri számára egyértelmű volt, hogy melyik a legfantasztikusabb pályamű, akkor azonban a névtelenség miatt még nem tudták, hogy Fudzsimoto Szú a tervező. Utólag megtiszteltetésnek vették, hogy a világ egyik legjobb építésze pályázott – emelte ki Baán László. A miniszteri biztos megjegyezte, hogy sok száz magyar mérnök és építőmester részvételével jött létre a Magyar Zene Háza.

Fudzsimoto Szú a díjat megköszönve angol nyelven azt mondta, hogy az épülettel ki akarta fejezni a tiszteletét a gyönyörű liget és a magyarok zenei hagyományai iránt. Abból indult ki, hogy a magyar embereknek nagyon fontos a muzsika – hangsúlyozta. Izgalmasnak nevezte a projekt teljes folyamatát, az együttműködést a helyi építészekkel, a párbeszédet a szakértőkkel. Évekig tökéletesítették a munkát, az eredmény egyre jobb és jobb lett – hangoztatta Fudzsimoto Szú. A tervező azt mondta, örül neki, hogy úgy látja: az emberek élvezik az épületet.

A Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. és az MTVA által 2020-ban létrehozott Közmédia Év Embere Díjat a magyar kulturális életre gyakorolt korszakalkotó munkássága elismeréseként ítélték oda tavaly decemberben Fudzsimoto Szúnak. Budapest egyik legújabb, emblematikus épületének, a Magyar Zene Házának megalkotója, Fudzsimoto Szú japán sztárépítész egy modern, a természet és az épített környezet összhangját megtestesítő épületet álmodott meg a zenének és a kultúrának. A létesítmény nemcsak megjelenésével vívja ki az elismerést, hanem funkcionális sokoldalúságával, gazdag kulturális programkínálatával is, hiszen otthont ad az előadóművészetnek, zenei programoknak, állandó és időszaki kiállításoknak, valamint az oktatásnak is.

NYitókép: A Közmédia Év Embere 2022 Díjával kitüntetett Fudzsimoto Szú japán építész az elismerés ünnepélyes átadásán. MTI/Balogh Zoltán