Kosztin Áron igazgatóhelyettes emlékeztetett: az intézmény kiemelten fontosnak tartja a kortárs zeneművek rendszeres színpadra vitelét.
Gothár Péter rámutatott: Csokonai Vitéz Mihály komédiája napjainkban is aktuális, és az, hogy a mai generációk számára is vonzó, Vajda János Erkel- és Kossuth-díjas magyar zeneszerző zenéjének is köszönhető. Ez „kivételes élményt” jelent az opera műfaján belül, ami az alkotó szenzációs zenei gondolkodását bizonyítja – mondta a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Balázs Béla-díjas rendező.
Kifejtette: Csokonai iróniája, humora pár sorából átjön, és ez az oldottság, a több száz éves brutális, iskolai humor az előadásban is megjelenik. A költő osztálytársainak írta művét, és „minden zablanélkülisége, konvenciónélkülisége szívet melengetően ott van” a kolozsvári színpadon – mondta. Úgy értékelt: az opera társulata bárhol a világon megállná a helyét.
Az előadást vezénylő Selmeczi György elmondta: a Karnyóné megszületése „egy kultúrtörténeti súlyú találkozás”. Csokonai 200 év távlatából a szövegkönyvet író Várady Szabolcs kortárs költő közvetítésével „beköszön a mi korunkba” – mondta a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Erkel-díjas zeneszerző.
Közölte: Várady Szabolcsnak sikerült végrehajtania azt a „páratlan bravúrt”, hogy nemcsak tartalmilag tudta átmenteni a Csokonai-művet, hanem nyelvileg is, érthetővé téve számunkra az archaikus magyar nyelvet. „Különleges élménynek” nevezte, hogy a szövegkönyvet író Kossuth- és József Attila-díjas költő idős kora ellenére jelen lesz a premieren.
Rámutatott: kultúrtörténeti okok miatt a magyar operatörténet nem nagyon gazdag, ezért a ma élő magyar operaművészek írják a magyar operatörténetet, és a Karnyóné ékes példája ennek. Színre vitele nagy vállalása a Kolozsvári Magyar Operának – tette hozzá.
Selmeczi György felidézte: Gothár Péterrel negyven éve dolgoznak együtt, a filmrendező filmjeihez nagyrészt ő írta a zenét, és számos színházi munkájához is komponált, így „nagyon jól ismerik egymás gondolatait”.
Az előadásban minden egyes szerepet a társulat tagjai alakítanak, és a címszerepet éneklő Veress Orsolya „az egészet megkoronázza” – hangzott el.
Az előadás látványtervét Gothár Péter jegyzi, a díszletet Venczel Attila, a jelmezeket Ledenják Andrea tervezte, a produkcióban a Kolozsvári Magyar Opera zenekara működik közre.