A rekordok OTDK-ja online is követhető

Kultpol

Idén rekordszámú, több mint 5500 tehetség mutatja be kutatását az Országos Tudományos Diákköri Konferencián (OTDK) – közölte Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter a nagy múltú verseny szerdai sajtótájékoztatóján a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen.

Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter beszédet mond az idén 70 éves OTDK-ról tartott sajtótájékoztatón a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen 2025. március 19-én. Fotó:  MTI/Bodnár Boglárka
Hankó Balázs beszédet mond az idén 70 éves OTDK-ról tartott sajtótájékoztatón a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen 2025. március 19-én. Fotó: Bodnár Boglárka / MTI

„Ha sikeres fiataljaink vannak, sikeres lesz a jövőnk és a magyar nemzet is” – hangsúlyozta Hankó Balázs, hozzátéve, hogy idén 70 éves az OTDK, a magyar felsőoktatás intézményesített tehetséggondozási formája, amelyen minden évben a jövő tehetségei indulnak el. Kiemelte: ahhoz, hogy a kutatói létszám növekedjen Magyarországon, tehetségekre van szükség, köztük olyan fiatalokra, mint akik az OTDK-ra jelentkeznek.

A miniszter a kormányzat innovációt, tehetséggondozást támogató intézkedései között említette a felsőoktatás megújítását, a kutatási hálózat létrehozását. Azt tűzték ki célul, hogy 2030-ra legyen magyar intézmény a világ száz legjobb egyeteme között – mutatott rá.

Beszélt arról is, hogy tavaly 19 milliárd forintot fordítottak a legtehetségesebb kutatók támogatására, idén ez az összeg 40 milliárd forintra emelkedik. „Ehhez a belépő a tehetséggondozáson, jellemzően az OTDK-n át vezet” – tette hozzá. Fontosnak nevezte a kutatások társadalmi hasznosulását, mint mondta, ezt segíti új kezdeményezésként a 2025-ben induló innOTDK program, amely a leginnovatívabb pályaművek piacra vitelét segíti.

Szendrő Péter, az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) örökös elnöke köszöntőjében kiemelte: az OTDT által szervezett OTDK sok évtizedes hagyománya mára nagy népszerűséget ért el, fontos kiindulási pontjává vált a hazai és határon túli tehetségeknek a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. Az alulról szerveződő TDK-mozgalom és annak 70 éve központi elemét alkotó OTDK a világon egyedülálló módon, intézményesített keretek között kapcsolja össze a tehetséges fiatalokat és a felsőoktatás kiemelkedő oktatóit – tette hozzá.

„Az, hogy a 37. OTDK-ra rekordszámú, több mint 5500 hallgatói pályamunka érkezett, a jövő generációinak tanulás és tudomány iránti elkötelezettségét tükrözi – fogalmazott. – Vannak olyan értékek, mint a tehetség és a szorgalom, amelyeket, ha okosan gondozunk, kiállják az idő próbáját” – hangsúlyozta.

Charaf Hassan, a BME rektora kiemelte a TDK szerepét a kiváló hallgatók képzésében. Mint mondta, évről évre az intézmény hallgatóinak mintegy négy százaléka ad be TDK-dolgozatot. Azt szeretnék elérni, hogy ez a szám 2030-ra hat-hét százalékra emelkedjen.

Weiszburg Tamás, az OTDT elnöke szintén hangsúlyozta, hogy a 37. OTDK a rekordok OTDK-ja, sohasem volt még ennyi nevezés, a megmérettetéshez kapcsolódva 17 ezernél is több TDK-kutatás valósulhat meg mind a 16 tudományterületen.

A 2025-ös OTDK-n több mint 20 ezer diák vehet részt a Kárpát-medencéből. Elmondta: annak érdekében, hogy a tudomány legújabb eredményeit és a fiatal tehetségeket a társadalom szélesebb rétegei is megismerhessék, idén tavasszal a 37. OTDK legtöbb eseménye élő online közvetítések formájában is követhető lesz.

Birkner Zoltán, a Magyar Innovációs Szövetség alelnöke bemutatta az innOTDK programot, amely az innovációs elemeket tartalmazó pályamunkák szerzőinek ad lehetőséget arra, hogy a Magyar Innovációs Szövetség, a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság és a Nemzeti Innovációs Ügynökség szakembereinek mentorálása mellett olyan támogatást kaphassanak, amelynek köszönhetően akár meg is valósíthatják kutatásuk tárgyát. Az eseményen a program indítása alkalmából együttműködési megállapodást írt alá a négy szervezet képviselője.