Házi szappant karácsonyra?

Tudomány

Kókuszzsír, botturmix, tepsi, kesztyű és maszk van otthon? Akkor az alapok adottak a szappanfőzéshez! Főzzünk házi szappant Pottyondy Ákossal! A Petőfi Akadémia DIY-videója és pontos recept a cikkben! Figyelem: a csak védőfelszerelésben kezelhető lúg miatt gyerekekkel csak a recept elején és a végén dolgozhatunk együtt!

A boltokban ma kapható szappanok jelentős része tartalmaz valami mesterséges adalékanyagot. Ha magunk készítjük, akkor viszont pontosan tudhatjuk, mi van benne, mi válogatjuk az alapanyagokat. A Petőfi Akadémia videójában szereplő recept minden alapanyaga ABC-ből és bioboltból beszerezhető.

„Eredetileg teljesen természetes anyagokból főzték a szappant, évente egyszer, a  disznóvágás idején, egész évre. Ezek a szappanok zsírból, faggyúból és hamulúgból készültek.” 

A szappan elkészítéséhez mindössze két lábosra van szükség. Az elsőbe kerül mindaz, ami a szappan testét adja. Ákos 1500 g kókuszzsírral nyit.

„A kókuszzsír azért jó választás, mert nehezen avasodik, így hosszan elálló, tartós szappant tudunk készíteni.”

A kókuszzsírhoz a kiváló bőrápoló tulajdonságairól ismert sheavaj kerül – 250 g. Ezután jön a ricinusolaj, szintén 250 ml. A ricinusolajat bőrápolásra szokták használni – és ennek köszönhetően habzik majd a szappanunk. Olívaolaj is kerül a keverékbe – 1500 ml. Az első lábos összetevőlistája ezzel teljes. Már csak melegíteni kell – de nem magasabb hőmérsékletre, mint 50 Celsius-fok. És fontos: a már folyékony, homogén zsírkeverék 5 százalékát – ez esetben 175 g-ot – külön tálba méri ki Ákos. A folyamat vége felé még kelleni fog.

Ezután veszi elő a második fazekat, amelyhez már védőfelszerelést is húz – kesztyűt és maszkot vesz. Kecsketejes szappant készít, melyet ebben a fazékban majd lúggal (nátrium-hidroxid) kever. Ennél a műveletnél különösen fontos a temperálás.

„A kecsketejet fagyasztott állapotban tesszük a  fazékba, mert a lúggal keveredve nagy mennyiségű hő fog képződni. A reakció intenzitását így tudjuk mérsékelni. És nagyon fontos, hogy mosogatóban vagy vízfürdőben dolgozzunk” – mondja, miközben a fazekat egy hatalmas vájdlingba helyezi.

A lúgot már ebben a vízfürdőben a fazékkal együtt úszó fagyott kecsketejhez adja, és folyamatosan kevergeti. A cél itt is az 50 fok elérése. A lúgból 510 g-ot, a kecsketejből 1155 g-ot használ.

„A szappankészítésnél nagyon fontos, hogy az összetevők arányát pontosan kiszámítsuk – különben nem lesz tartós a szappanunk.”

Most jön a két fazék tartalmának egyesítése. Figyelni kell a hőmérsékletre: pontosan 50 fokos állapotban lehet összeönteni a két keveréket – még mindig maszkot és kesztyűt viselve –, majd botturmixszal lehet összekeverni a szappant. 

„Mikor már majdnem kész, hozzáöntjük a korábban félretett 5 százalékot a zsíros alapanyagokból, és ekkor lehet hozzáadni – 1 százalék mennyiségben – a korábban már kiválasztott illóolajat, amely majd a szappan illatát és gyógyhatását adja.”

A füvesember ezután tovább turmixolja a még mindig a tűzőn, 50 fokos állapotban tartott keveréket. A cél az elegy teljes homogén állapotba hozása. Ha már vaníliapuding-szerű, akkor van készen. Ekkor már levehetjük a maszkot és a kesztyűt is.

„Szappanformába öntjük, amelyben meg fog dermedni.”

Ákos csak a világossárga keverék egyik részét önti át elsőre egy lapos tepsibe, mert a másikkal célja van. Fekete szappant is szeretne készíteni. Ehhez szénport kell keverni a folyékony szappanhoz.

Egészen finomra őrölt bükkfaszenet használ – amelynek bőrfertőtlenítő, gyulladáscsökkentő hatása például a kamaszok fokozottan intenzív faggyútermelésre és akár aknésodásra hajlamos bőrére is nagyon jó. A szenet is turmixszal keveri a masszához. 

A kész szappankeverék 24 órát áll a formákban, és másnap, mikor már sajtállagú, felvágható. Ezt követően egy hónapra van szükség ahhoz, hogy a szappanok megérjenek. 

„Ha korábban vesszük őket használatba, a szappanok nem fejtik ki az elvárt tisztító hatást, és folyósak is lesznek” – indokol a füvesember.

Ezért, ha karácsonyi ajándékként adnánk házi szappant, érdemes november elejére időzíteni a főzést.

A recept

1500 ml olívaolaj 
1500 ml kókuszzsír 
250 ml ricinusolaj 
250 g sheavaj 
1155 g fagyasztott kecsketej
510 g lúg (vigyázat, védőfelszerelés kötelező!) 
illóolaj

A Petőfi Akadémia hétről hétre elhozza őseink évszázadokon át felhalmozott tudáskincséből azokat az elemeket, amelyek 21. századi életünkben is jól hasznosíthatóak. Aki feliratkozik a Kultúra.hu YouTube-csatornájára, azonnal értesülhet az új részek megjelenéséről. Tanuljuk vissza együtt a hagyomány hasznos tudását a Petőfi Akadémia videóiból!