Hét hangulatos irodalmi kávézó és étterem a hűvös téli estékre

Szempont

Könyv és kávé – ilyen kevés dolog is elég, hogy egy hideg téli estén testileg és lelkileg is kellően átmelegedjünk. A nagy történelmi kávéházaktól elkezdve a kisebb, kuckós kávézókig bőven kínál választási lehetőséget a főváros, amelyek még ráadásul irodalmi és kulturális, néhányuk pedig zenés programokkal is várja a vendégeit. Hét ismert és kevésbé ismert budapesti vendéglátóhelyet gyűjtöttünk össze, némelyikhez pedig összeírtuk a közelgő programlehetőségeket is.

Fotó: Cseke Csilla / MTI
Fotó: Cseke Csilla / MTI

1. Hadik Kávéház

Az egyik legismertebb irodalmi kávéház Budapesten, amelyet a múlt század elején alapítottak, és a két világháború között vált híressé. Kevesen tudják, de a Karinthyról és más neves költőről, íróról híres kávéházat eleinte Karinthyné Böhm Aranka és barátnői töltötték meg élettel, s csak utána vált a művészek gyűjtőhelyévé. A kávéház ma is megőrizte irodalmi jellegét, gyakran tartanak itt irodalmi esteket, felolvasásokat és kulturális eseményeket.

Kreatív Lego workshop

Legózni hív a Hadik kávéház december 15-én! A programsorozat kezdéseként a meghívott szakmai vendég, Albert Kristóf, az RTL Lego Masters győztese mutatja be Vidéki járdák című Lego art- és grafikakiállítását: szó lesz kreativitásról, művészetről, de még arról is, hogy az ötleteink hogyan ültethetők át 2D-ből 3D-be, papírról Legóba.

Utána pedig nincs más hátra, mint hogy mindenki előkapja a kreativitását és megálmodja, megtervezze és végül megépítse a saját Lego-variációját. Az alapot a Lego Botanikus sorozatának Szilvavirág és Krizantém készletei adják, ezeket a Lego szetteket lehet újragondolni. A munkafolyamatban Albert Kristóf szakmai segítő is részt vesz: tanácsokkal, ötletekkel látja el az újdonsült Lego-építőket, hogy a foglalkozás végén mindenki büszkén tehesse fel alkotására az utolsó építőkockát. 

A workshoppal kapcsolatos információk itt olvashatóak. 

Eszcájg vacsoraest Nyáry Krisztiánnal

Újabb irodalmi vacsoraest várható december 8-án a Hadik kávéházban, Nyáry Krisztián vezénylésével. A szerző ezúttal Ady Endréről és Móricz Zsigmondról fog mesélni, mindezt egy kellemes vacsorán, ahol neves alkotóink kedvenc ételeit szolgálják fel. 

A vacsoraesttel kapcsolatos részletekről itt tájékozódhatnak. 

1111 Budapest, Bartók Béla út 36.

 

2. New York Café

A New York kávéház Budapest és talán Európa egyik legszebb, legismertebb irodalmi kávéháza, amelyet 1894-ben nyitottak meg. Az épület szecessziós stílusa, grandiózus freskói és elegáns belső terei legendásak. A kávéház a 20. század elején a magyar írók, költők és művészek törzshelye lett, itt alkottak és inspirálódtak olyan hírességek, mint Molnár Ferenc, Ady Endre és Krúdy Gyula.

Bár általában hosszú sorok kígyóznak a bejárat előtt, és a nagy érdeklődés miatt az asztalfoglalás is csak 18 óra után és kizárólag vacsoravendégeknek lehetséges, egészen biztosak lehetünk abban, hogy a látvány és a hangulat kárpótolni fog a bejutással járó kellemetlenségekért.

1073 Budapest, Erzsébet krt. 9–11.

 

3. Centrál kávéház

Az 1887-ben alapított Centrál kávéház is a 20. század eleji irodalmi élet egyik központi színtere volt. Itt találkoztak az irodalmi élet nagy alakjai, például Móricz Zsigmond, Kosztolányi Dezső és Karinthy Frigyes. A kávéházi hangulatot ma is átélhetjük, hiszen a Centrál kávéház ajtaja mindenki előtt nyitva áll! 

A Centrál kávéház állandó irodalmi programja

A Centrál kávéház Centrál irodalmi zsúr nevű programsorozata középiskolás osztályoknak kínál ingyenes, interaktív irodalmi foglalkozásokat minden kedden, tanítási heteken. A diákok a Nyugat folyóirat és a magyar irodalom nagy alakjainak világával ismerkedhetnek meg Meskó Zsolt író-rendező vezetésével, versíró gyakorlatokkal, valamint korabeli tárgykultúrával. A program célja, hogy a fiataloknak élményszerűen adja át a magyar irodalom értékeit, miközben kreativitásra és a magyar nyelv aktív használatára ösztönzi őket.

Időpontfoglalásért látogassanak el a Centrál Kávéház oldalára.

1053 Budapest, Károlyi utca 9.

 

4. Művész Kávéház

A Művész kávéház Mándy Iván törzshelye volt, aki írás közben a vendégek beszélgetéseiből is ihletet merített; asztalát egy réztábla jelezte, amely a „felségterületét” jelölte. A boldog békeidőkben a híres karikaturista, Gatto Nero (Wittman Rezső) is itt alkotott esténként, ahol portrékat készített az őt felkereső vendégekről, tovább erősítve a kávéház művészi hagyományait.

„A legotthonosabb – mondja Mándy Iván a Művészről – légköre van. Ez nagyon ritka dolog. Nem egészen kávé­ház, de ez is jó benne. Mert így benne van a mai nyüzsgés is némileg. A mai lógás, locsogások, vég nélküli, reménytelen beszélgetések. Amitől életet kap az ember.”

A Művész tehát tökéletes választás, hogy akár egyedül, akár barátokkal, eltöltsünk néhány órát ebben a művészi miliőben, miközben olyan különleges süteményeket kóstolhatunk, mint az Andrássy Gyula grófról elnevezett Andrássy-szelet, az Esterházy-torta, ami a művészkedvelő Esterházy családról kapta a nevét vagy a Rodolfó-gyümölcstorta, amelyet a híres bűvészről, polgári nevén Gács Rezsőről neveztek el.

Bár a Művész kávéház nem szervez saját programokat, ám örömmel ad otthont különféle irodalmi, kulturális és egyéb rendezvényeknek.

1061 Budapest, Andrássy út 29.

 

5. Magvető Café

A nagy történelmi kávéházak mellett fontos megemlítenünk a híres Magvető Kiadó saját kávézóját, a Magvető cafét, amely egyfajta irodalmi találkozópont a kortárs magyar irodalmi élet szereplői és a könyvszerető közönség számára. A kávézó ráadásul Esterházy Péter elképzelései alapján született, amely így szól:

„Az idő lassú és elegáns múlásának és múlatásának színtere, a pillanat és nem a pillantás tere, a káprázaté, a játék tere, a csalásé, a félreértésé, a szándékos félreértésé.”

A Magvető café megannyi izgalmas irodalmi és kulturális programmal várja az érdeklődőket. Többnyire tematikus beszélgetések és könyvbemutatók színesítik a repertoárját, de zenés előadóestek, valamint a társadalmat érintő aktuális kérdések is terítékre kerülnek egy-egy beszélgetés során. A közelgő eseményekről itt tájékozódhatnak.

Budapest VII., Dohány utca 13.

 

6. Café Zsivágó

A barokk stílusú bútorok, csipketerítők és porcelán teáscsészék varázsolják Budapest gyöngyszemévé a Café Zsivágót. Ez a hangulatos atmoszféra már önmagában is lélekmelengető egy hideg téli napon, amit még megspékelhetünk olyan különleges italokkal, mint a kávélikőrös „vidám tej”, a tojáslikőrös „forró nagyi”, vagy a mandulalikőrös „keserédes mennyország”, és ha ezek nem nyernék el a tetszésünket, választhatjuk helyettük az alkoholmentes gyógyteákat, limonádékat és forrócsokikat is.

Ugyan a Café Zsivágó nem egészen az irodalomra épül, a zenés előadások, koncertek azért mégiscsak becsempészik a térbe a költészetet. Legutóbb az afrikai származású Lamine Siskora zenész, valamint a latin-amerikai muzsikát játszó Alcalufe band szórakoztatta a Zsivágó vendégeit, de a kávézóban folyamatosan rendeznek koncerteket, ezért mindenképp érdemes figyelemmel kísérni a Café Zsivágó Facebook-oldalát is. 

1061 Budapest, Paulay Ede utca 55.

 

7. Könyvbár & Restaurant

Gasztronómia és irodalom eddig még nem tapasztalt fúziója valósul meg a Könyvbárban; kedvenc könyveink főszereplői és helyszínei elevenednek meg a tányérokon, fine dining stílusban, miközben egy elragadóan hangulatos, könyvespolcokkal és gyertyafénnyel díszített légkör várja a vendégeket.

Az elmúlt hónapban A kis herceg volt terítéken, novemberben és decemberben pedig mindenki nagy kedvence, a Harry Potter és a titkok kamrája. Az odalátogató vendégek igazi kulináris élményben részesülhetnek; olyan ételeket kóstolhatnak, mint Ron varázspálcája, Százfűléfőzet, Bájitaltan vagy Tom Denem naplója. A menü mellett a vendégeket egy meglehetősen ízléses „díszlet” is segíti elmélyülni az aktuális könyvuniverzumban, további kiegészítés gyanánt pedig egy nagyon kedves pincér történeteket, magyarázatokat is ad a felszolgált éltelek mellé.

A részvétel asztalfoglaláshoz kötött, amelyet a Könyvbár honlapján, online vagy telefonon lehet megtenni.

1074 Budapest, Dob u. 45.