Holland kémikusok végre rájöttek Rembrandt titkára

Művészet

A csúcstechnológiával kiderült, hogy a művésznek miként sikerült az Éjjeli őrjárat című festményét feltűnő aranyszínű részletekkel díszíteni.

Amsterdam, Netherlands - March 29, 2023: "The Night Watch" by Rembrandt van Rijn, 1642 at Rijksmuseum while undergoing restoration
Rembrandt van Rijn Éjjeli őrjárat című festménye az amszterdami Rijksmuseumban, az alkotás restaurálását egy üvegfal mögött végzik. Fotó: Torval Mork / Shutterstock

A holland Amszterdami Egyetem kémikusai csúcstechnológiás spektroszkópiai technikákat alkalmaztak a pararealgár (sárga) és félamorf pararealgár (narancssárga/piros) pigmentek jelenlétének azonosítására. A kutatócsoport arra a következtetésre jutott, hogy a holland művész szándékosan keverte össze ezeket a különleges arzén-szulfid pigmenteket más pigmentekkel, hogy megteremtse az arany fényt.

A tanulmányt a Heritage Science folyóiratban publikálta Fréderique Broers és Nouchka de Keyser, akik az amszterdami Rijksmuseum kutatói. Rembrandt ezzel a technikával festette meg az Éjjeli őrjárat egyik főszereplőjének, Willem van Ruytenburch hadnagy hímzett kabátjának aranyszálait.

Az arzén-szulfid pigmentek felfedezése a 2019-ben kezdődött Operation Night Watch projekt részeként valósult meg. A kutatás további titkokat is feltárt, többek között az arzén és a kén jelenlétét Van Ruytenburch ruhájában egy röntgen-fluoreszcencia (MA-XRF) vizsgálatot követően. Ennek eredményeként a kutatók azt feltételezik, hogy Rembrandt a realgar (piros) és az orpiment (sárga) arzén-szulfid pigmenteket használta.

A kutatást a történelmi források is alátámasztják, amelyek részletezik az arzén-szulfid pigmentek használatát, és ma úgy gondolják, hogy a 17. századi amszterdami művészek számára az anyagok szélesebb skálája állhatott rendelkezésre, mint azt korábban hitték.

Forrás: Artnews