KOMP-PRESS - 2003. március 10.

.

Előzetes

EME-vándorgyűlés
Székelyföld történelme, kultúrája, földrajzi helyzete és néprajzi sajátosságai címmel tartja az EME gyergyószentmiklósi fiókegyesülete május 23-24-én Bölcsészet-, Nyelv- és Történettudományi Szakosztályának vándorgyűlését. A jelentkezéseket március 31-ig várják a szervezők a következő címre: Garda Dezső, Tudor Vladimirescu u. 7. szám, 4200, Gyergyószentmiklós.

Német konferencia
A Babeş-Bolyai Tudományegyetem Politikai és Közigazgatási Tudományok karának meghívottja, a frankfurti Frank Bönker professzor előadást tart márc. 10-én, d.u.18 órakor. Az előadás címe: Németország krízisben( Kurrens gazdasági és politikai kihívások. Helyszín: Traian Moşoiu út 71 szám, II. emelet 4-es terem. (2003.márc.10) 015

Előadássorozat a magyarságról
A magyar nép története címmel a kolozsvári BBTE Filológia kara kéthetenként előadást szervez. A helyszín a filológia Popovici-terme, minden hétfőn 16 órától. A márc. 10. két előadás témája: A magyar kérdés (a budapesti kormányzatok magyarságpolitikája és a határon túli magyarok társadalomtörténete). A romániai magyar kisebbség történelmének korszakai( stratégiák, törésvonalak és töréspontok. (2003. márc. 10.) 015

Amatőrszínjáték Kolozsváron
A Maszkura Amatőr Színjátszó Csoport Mon-Dué című előadására a Studházban kerül sor, márc. 10-én, hétfőn 20 órától. Rendező: Gregus Zoltán és Vrencsán Erika. Csoportvezető: Telegdy Lóránt. Zene: Csengeri József, Gregus Zoltán és Prógli Endre. Szereplők: Albu István, Ármos Lóránd, Bartha Réka, Benedek Botond, Czitros Noémi, Csíki Ákos, Kerestély Mária, Kocsis Tünde, Tóth Andrea. (2003. márc. 10.) 015

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG BUKARESTI KULTURÁLIS KÖZPONTJÁNAK A MÁRCIUSI PROGRAMJA

Március 10, hétfő, 18.00 óra
Válogatás a 2002. évi Mediawave Fesztivál rövidfilmjeiből
Meghívott: Hartyándi Jenő, a Fesztivál igazgatója
Az idén XIII. alkalommal megrendezésre kerülő "FÉNYÍRÓK FESZTIVÁLJA-ANOTHER CONNECTION" Nemzetközi Művészeti Fesztivál, az évek során MEDIAWAVE néven vált közismerté (a szervező alapítvány nevéből) Európa szerte. A civil művészeti csoportok által szervezett fesztivál az utóbbi években fokozatosan határokon átnyúló, régiós fesztivállá vált.
A fesztivál egyrészt nemzetközi filmverseny, másrészt Magyarország legjelentősebb improvizatív zenei (jazz, etno, alternatív, stb.) fesztiválja is. Továbbá színházak és táncszínházak, kiállítások, irodalmi estek, konferenciák és művészeti konzultációk színtere. Mindezen belül külön figyelmet fordítanak a kelet-európai régió és azon belül az új nemzedékek bemutatásának.
A mostani filmbemutató a 2002 évi MEDIAWAVE Fesztivál díjnyertes rövidfilmjeiből mutat be egy csokorral, izgalmas, groteszk animációs és kisjátékfilmeket, valamint felvezetésként rövid hangulatképeket a fesztivál egyéb programjaiból.

Március 18, kedd, 18.00 óra
Emlékezés Nemzeti Ünnepünkre: A Kossuth évforduló szakmai mérlege
Miskolczy Ambrus és Pelyach István előadásai
Kossuth a magyar demokratikus kultúra alapító egyénisége. Aki egyszerre volt kultusz- és szélsőséges gyűlölködés tárgya. Kossuth alakjának megjelenítése a historiográfiában jó példa arra is, hogy a politika hogyan próbálja instrumentalizálni a történelmet. Előadásában Pelyach István történész arról beszél, hogy a Kossuth-kultusz a magyar kultusz-történet legerősebb eleme, kialakulása már a nagy politikus életében kezdetét vette s az elmúlt 150 évben a nemzet is, de a mindenkori politikai hatalom is magáénak érezte s felhasználta. A 20. századi politikai rendszerek e kultusz segítségével határozzák meg önmagukat, benne valamilyen előképet, történelmi etalont látva. Miskolczy Ambrus egyetemi tanár a mai nyugati neorevizionista kísérletek anatómiáját vázolja fel.

Március 19, szerda, 18.00 óra
Macerás ügyek (32. Magyar Filmszemle)
Rendező: Hajdu Szabolcs
Operatőr: Erdély Mátyás
Zene: Tiba Sándor
Szereplők: Szabó Domokos, Latona László, Nyitrai Illés, Vásári József, Török Illyés Orsolya
A történet maga egyszerű, inkább a szereplői fontosak. Egy nő, akit elzülleszt a szerelem, egy fiú, aki szerelmes belé, de ez az érzés úgy felkavarja, hogy a beteljesülésért képes egész személyiségét megváltoztatni.

Március 25, kedd, 18.00 óra
Az AUER vonósnégyes hangversenye
Az AUER vonósnégyes a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola növendékeiből alakult 1990-ben. 1991 és 1994 között az Amadeus Vonósnégyes mesterkurzusain vettek részt a londoni Royal Academy of Music szervezésében. 1991-ben megnyerték a budapesti Zeneakadémia kamarazene-versenyét, 1992-ben pedig második díjat szereztek a Vercelli-ben megrendezett Viotti Kamarazene-versenyen.
Az AUER Vonósnégyes 1997-ben megnyerte a Londoni Nemzetközi Vonósnégyes-versenyt, melyet Lord Yehudi Menuhin alapított. A vonósnégyes számos különdíjat is kapott, valamint több országba meghívták vendégszereplésre.

Magyar kultúra Romániában

Műsor-kavalkád a Korunknál
A Korunk Galéria legújabb rendezvényére, Miklóssy Gyula első fotókiállítására 2003.február 7.-én, 13 órától került sor. Kántor Lajos tartotta a köszöntő beszédet. Elmondta, hogy Miklóssy Gyula művészetét nagymértékben befolyásolta, alakította az ugyancsak művész szülők (Miklóssy Gábor és Kondorosi Éva) munkássága. Nincs értelme összevetni apa és fia művészetét, a festészetet és a fotózást, de kétségtelen, hogy a maguk nemében mindketten értékeset, maradandót alkottak. A kiállított képek jelentős részének a természet az ihletője, visszafogott színekkel, geometriai formákban megjelenítve. A művész a hagyományos természeti fotóktól halad saját alkotói világának megtalálásához. A képzőművészet után a költészetre került a sor. Rekita Anna színésznő Áprily-verseket adott elő (Természet, Ajánlás, stb.). A zenei műsorban fellépett Ruha István és Veress Csaba. Antonio Vivaldi Kettős hegedűversenye után, ráadásként, Bach hegedűversenyét játszották el. Zongorán kísért Cipriana Gavrişiu.
A Miklóssy-kiállítás megtekinhető hétköznap de. 10-14 óra közt, a Korunk Galériában (Kolozsvár, Iaşilor 14). (2003. márc. 10) 015

Udvarhelyi színház
Az ötszáznegyven férőhelyes nézőtéren az átlagnézőszám ötszáznegyven volt az utóbbi időben - mondja Dunkler Réka. A székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház dramaturgja a vége felé közeledő színházi évadot sikeresnek minősítette mind a közönségsiker, mind a szakmai elismerés szempontjából. Ugyanakkor elmondta: a szűkös anyagi lehetőségek miatt nem tudnak annyi vendégművészt, díszlettervezőt foglalkoztatni, mint amennyire szükség volna. (016)

Bemutató
Balog István, nagyenyedi festő- és grafikusművész Kutyaélet című könyvét pénteken mutatták be a kolozsvári Reményik Sándor Galériában. A kötet 15 karcolatot, novellát, fantasztikus prózát tartalmaz, amelyek mindegyikének témája a művészsors ábrázolása. A könyv először két évvel ezelőtt román nyelven jelent meg Dachauban "Atingerea zilei de mâine" címmel. A kötetet Németh Júlia műkritikus, Alexandra Rus művészettörténész és a nagyenyedi INTER-ART alapítvány igazgatója méltatták. Az író a Komp-Press hírügynökségnek adott interjújában kihangsúlyozta, hogy ezzel a kötettel nem merült ki írói vénája: egy színdarab, egy regény és több karcolat van előkészületben. (2003. márc. 10.) 017

Megjelent az Erdélyi Múzeum
Az Erdélyi Múzeum Egyesület folyóiratának legfrissebb számából: Ifjabb Wesselényi Miklós személyi levélváltása (Venczel József, a bevezetőt Jakó Zsigmond írta); Az őraljaboldogfalvi Kendeffy alapítású iskola (Dáné Veronka); A kolozsvári múzeum középkori kőtára (Kernyi Terézia); A gyászkönyv mint az életrajz kiegészítése (Egyed Emese); Ferenczi: a leghermeneutikusabb pszichoanalitikus? (Kiss Andrea-Laura); Egy 17. századi szilágysági harang nyomában (Zsigmond Attila); Koncz József (Deé Nagy Anikó); Varia des Hermannstädter Theaters (Kovács Eszter); Bibó Istvánnak a magyar holokauszt kapcsán kifejtett politikaelméleti nézetei (Ilyés Szilárd-Zoltán); Időbeli és táji eltérések az új stílusú népdalok erdélyi térhódítása során (Almási István); Az "ember" sorsa Szondi Lipót elméletében (Tamás Dénes); Archaikus népi imádságok és ráolvasások a Csíki-havasokból (Tánczos Vilmos); A téli ünnepkör szokásai a Kriza János Néprajzi Társaság újabb kiadványaiban (Gazda Andrea); Esszék a művészetfilozófia horizontján (Angi István); A filozófiai módszerprobléma -aktualitása (Kerekes Erzsébet); Forrásértékű műről sohasem túl késő (Pap Ferenc).

Kolozsvári tájékoztató

Ahlan va sahlan - család és síkság
Ezzel a mondattal köszöntik a libanoni nők a világon élő összes keresztény nőtársukat az Asszonyok imádkozó világnapja alkalmából (Women#8217;s World Day of Prayer), amelyet minden évben más ország szervez meg. Ez az ország idén Libanon. A kolozsvári nők imanapjának idén a Kolozsvári Belvárosi Unitárius Egyházközség tanácsterme adott otthont. Kb. 80 keresztény nő gyűlt össze az unitárius nőszövetség által szervezett imanapon, március 7-én, ahol Libanon történelmét és földrajzát valamint az ott élő nők helyzetét ismertette Ferenczi Annamária. Ezután ökomenikus istentiszteletet hallhattunk. Asztalos Klára, az UNOSZ elnöke nyilatkozta: a világ-imanapot minden év márciusának első péntekén szervezik meg 170-180 országban, azzal a céllal, hogy egy megjelölt ország asszonyaiért imádkozzanak. Az imanap teadélutánnal ért véget. (2003. márc. 10.) 017