Disco a múzeumban. Leginkább ezzel a szókapcsolattal lehet jellemezni a záró pARTy hangulatát. A zene már az első vendégek érkezésekor szólt, az impozáns épület pedig új életre kelt a discofényben. Az esemény népszerűségét jelzi, hogy már elővételben minden jegy elkelt, a helyszínen sok embert vissza kellett fordítani.

A stáb többsége, és a nézők közül is jó néhányan eleget tettek a felhívásnak, miszerint híres műalkotásnak, vagy ikonikus alkotásnak öltözve kell megjelenni. A történelem életre kelt, Van Gogh a napraforgóival beszélgetett, egy reneszánsz hölgy Toulouse Lautrec-kel pózolt, valaki kartonból kivágott pisztollyal lövöldözött, egy úriembernek pedig képkeret lógott a nyakában. Sokan öltöztek Salvadore Dalínak és Vermeer Lány gyöngy fülbevalóval című festményének.

A legkreatívabb jelmez díját Vári Zsófi és Vázsonyi János kapta, akik Gustav Klimt A csók című képének öltöztek. ?A páros jelmez olyan, mint a szerelem ? mesélte János ?, két külön lény vagyunk, de mégis egyek.? A programok közül mindkettőjüknek a jelmezverseny tetszett a legjobban, Zsófi kedvencei a Jackson Pollock és a Haring Pop Art- jelmezek voltak.

Az est másik különlegessége a Rembrandt kiállítás volt. A képek speciális bánásmódot igényelnek, ezért a kiállítótérbe csak egy zsilipen keresztül lehetett belépni. Hogy a látogatók által kibocsátott meleget ellensúlyozzák, és az ideális 20°C-os hőmérsékletet fenn tudják tartani, a terembe folyamatosan hideg levegőt fújtak. A kiállításon Németalföld arany évszázadának festészetét mutatták be, Rembrandt képei mellett többek között Frans Hals és Bartholomeus van der Helst műveit láthattuk. A polgári jólétet ábrázoló portrék és csendéletek mellett megjelentek a Vanitas-allegóriák (hiúság- minden múlandó), és a Memento mori! (Emlékezz a halálra!) témájú képek is.

A különböző jelmezekbe öltözött látogatók számos nyelven tárgyalták a képek keletkezési körülményeit, ábrázolásmódját, kompozícióját, és egyetértettek abban, hogy ezek a festmények legalább olyan valósághűek, mint a 3D mozi. A kiállítás fáradalmainak levezetéseképpen sokan kihasználták, hogy a múzeum ajándékboltjában végkiárusítást tartottak, és évekre elegendő fáraós tollat vásároltak, vagy lecsaptak a nehezen beszerezhető szakirodalomra.

Legközelebb három év múlva látogathatunk el ismét a Szépművészeti Múzeumba, ám a kultúrára vágyóknak addig is rendelkezésre áll Budapest többi múzeuma, például a Nemzeti Galéria, az Iparművészeti Múzeum vagy a Hadtörténeti Múzeum. Akik még zárás előtt el szerettek volna jutni a Szépművészeti Múzeumba, látogassák meg a fenti intézmények valamelyikét, és ne csüggedjenek, hiszen három év múlva pótolhatják a hiányosságot.

Liska Enikő

Fotó: Csákvári Zsigmond