Jeles napok

Július – Szent Jakab hava – Nyárhó – Áldás hava

Jeles napok

Árpád-házi Szent Kinga (Kunigunda)

ÁRPÁD-HÁZI SZENT KINGA (1224 –1292. július 24.) IV. Béla király elsőszülött gyermeke volt. A mély, elkötelezett vallásosság példáját mutatta fel számára a környezete: a királyi udvarban fontos szerepük volt a domonkosnak és ferenceseknek is lelki vezetőként, tanácsadóként,  és mind szülei, mind rokonai nagy hatást gyakoroltak rá erős hitükkel. A hercegnő nagyon fiatal korában elhatározta, hogy életét teljes mértékben Istennek szenteli, szüzességi fogadalmat tett. Nagyon nehéz helyzetbe került, amikor szülei – a tatárjárás elleni védekezéshez kényszerűen szövetségest keresve – feleségül adták Boleszlav krakkói és szadomiri herceghez. Sikerült azonban meggyőznie férjét nemcsak arról, hogy tartsa tiszteletben az elhatározását, de ő maga is tegyen szüzességi fogadalmat. A tatárjárás a lengyeleket sem kímélte, hercegi pár is kénytelen volt többször is menekülni előlük. Férje halála után, 1279-ben bevonult az ószandeci klarissza kolostorba, 1284-től annak főnöknője lett. Miután a tatárok feldúlták a kolostort, annak újjáépítését vezette. 68 évesen halt meg. VIII. Sándor pápa 1690-ben boldoggá avatta, majd XII. Ince pápa megtette Lengyelország egyik védőszentjévé. 

Szent Krisztina

Krisztina ókeresztény vértanú. Az Érdy-kódex szép szavakkal dicséri: támada... nagy nemes nemből. De nevezete szerént annál es méltóságosb es vala, mert igyenlő vala az ő szentséges életéhez. Magyaráztatik azért az ő neve Krisztina úgy, mint szép illatú krizmával megkenettetött. Krizma vala ő keresztyénségének szép illatja szerérit. Drága kenet vala szentséges életének nyájassága szerérit. Ájotatus vala Szentléleknek benne lapozása szerérit. Legendája közhelyekkel van tele, nincs jellegzetes, hagyományképző mozzanata.
Ünnepét középkori misekönyveink számontartották. Képét ott látjuk Bártfa (1460, 1485), Malompatak (Mlynica, 1515) szárnyasoltárain. Ereklyéit a nagyszombati klarisszák őrizték. A tiszteletére szentelt néhány templom elsősorban nyilván a kegyúr felesége, leánya névadó patrónájának szólt: Nádaska (1765, Bódvaszilas leányegyháza), Ernőháza (Ernesstovo, 1888). Hasonló eredetű Felsősegesd franciskánus templomának Krisztina-oltára is (1779), Festetics Lajos alapítása.
Krisztina mindig kedvelt, bár nem sűrűn választott magyar női keresztnév volt, napjainkban azonban egyenesen divattá vált. A budai Krisztinaváros Mária Terézia egyik leányának, Krisztina főhercegnőnek, Albert magyarországi helytartó feleségének emlékezetét őrzi. A szentnek szobra is állott Nepomuki Jánosé társaságában, a későbbi Horváth-kert táján. Az Ördögárok 1837. évi áradása idején pusztult el.
Csak egyetlen néphagyományt ismerünk, ami a naphoz fűződik. Ez is kalendáriumi jellegű. A szegedi tanyákon a névünnep táján támadó homokviharoknak krisztinaszél a neve.

Bálint Sándor: Ünnepi kalendárium (részlet)

Girókuti Ferenc születésnapja – 1816

GIRÓKUTI FERENC, Pinczker (Juta, 1816. július 23. – Budapest, 1895. szeptember 16.): mezőgazdász, mezőgazdasági szakíró, a hazai kertészeti szaksajtó megteremtője.
A rohonci gazdasági tanintézet elvégzése után több dunántúli uradalomban volt gazdatiszt, majd gróf Teleki Domokos gernyeszegi birtokán lett tiszttartó. Végigharcolta a szabadságharcot. A világosi fegyverletétel után orosz fogságba esett. Hazakerülve gróf Kemény Sámuel és gróf Kemény Józsefné gazdaságainak felügyelője volt Girókután. Innen vette fel a nevét. Az 1860-as évektől az Országos Magyar Gazdasági Egyesület (OMGE) alkalmazottjaként főleg a kertészet és a gyümölcstermelés kérdésével foglalkozott. Cikkei főleg szaklapokban jelentek meg. Szerkesztette az Erdélyi Naptárt, az Országos Képesnaptárt (1860), a Falusi Gazdát (1861–1865), Magyarország Gyümölcsészetét és a Kertész gazdát. Az OMGE által az ún. Közteleken létesített első mezőgazdasági múzeum első igazgatója volt.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1991. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Bay Zoltán születésnapja – 1900

A Műegyetem első atomfizika-professzora, a sikeres Hold-radar kísérleteket végző BAY ZOLTÁN (Gyulavári, 1900. július 24. – Washington, 1992. október 4.) 1923-ban szerzett tanári oklevelet Budapesten. Doktori munkájának témája a magnetooptikai jelenségek molekuláris elmélete volt. 1923-tól az elméleti fizikai tanszék gyakornoka, majd tanársegédje; 1926-tól négy évig Németországban végez kutatómunkát. Itt tett szert a relativitáselmélet és a hkvantumfizika mélyreható ismeretére. Hazatérte után a szegedi egyetemen az elméleti fizika tanszék élére került. 1936-ban Aschner Lipót, az Egyesült Izzó vezérigazgatója hívta meg az ország első ipari kutatólaboratóriumának vezetésére. Aschner támogatta abban is, hogy egy atomfizika tanszéket létesítsenek a Műegyetemen. Bay Zoltán ipari kutatótevékenysége rendkívül sikeres és eredményes volt. Az ő vezetésével fejlesztettek ki számos korszerű adócsövet és tértek rá a kriptonlámpák tömeggyártására. Bay olyan elektronsokszorozót szerkesztett, amellyel részecskék érzékelése vált lehetővé. A második világháború alatt titokban radarkísérletekbe kezdtek, ellenséges repülőgépek felderítése céljából. Ez vezetett el azután a világhírű Hold-radar kísérletekhez, amelyeknek eredményét 1946-ban hozták nyilvánosságra, egyszeriben világhírűvé téve Bay Zoltán nevét.
A politikai változások mind az Egyesült Izzóban, mind a közéletben egyre kilátástalanabbá tették Bay helyzetét, így 1948-ban elhagyta az országot. Az Egyesült Államokban folytatta kutatásait. 1955-ben elvállalta a Nemzeti Mérésügyi Hivatal atomfizikai osztályának vezetését. Figyelme a fénysebesség mérése felé fordult; 1983-ban a Nemzetközi Súly- és Mértékügyi Hivatal az ő eredményei alapján definiálta újra a méter-etalont.
Pályájára, hazájából való távozásának körülményeire Bay Zoltán Az élet erősebb című könyvében tekintett vissza. 90 éves korában magas állami kitüntetést kapott szülőhazájától.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Magyar Tudománytörténeti Intézet)


 

Július 24-én történt

A kicsit szembesítem a naggyal, a halászháló csomóit a csillagokkal, a piacot a halottas szobával, és most valóban mondjunk nagy szavakat: az életet a halállal, és még tovább: a halált a végtelennel – így nyilatkozott Károlyi Amy saját művészetéről egy vele készült interjúban. 1909-ben ezen a napon született Weöres Sándor felesége, aki maga is sikeres költő volt.

Károlyi Amy Weöres Sándorral 1965-ben
Károlyi Amy Weöres Sándorral 1965-ben. Fotó: Németh László Társaság / FORTEPAN

Ünnep

Árpád-házi Szent Kinga ünnepe – IV. Béla király lánya, lengyel királyné, Lengyelország és Litvánia, valamint a sóbányászok védőszentje, aki 1292-ben ezen a napon halt meg. További részleteket itt olvashatunk róla.
Szent Borisz és Gleb ünnepe – kijevi keresztény vértanúk, Oroszország első szentjei, az orosz hadsereg és a lovak védőszentjei
Szent Krisztina napja – ókeresztény vértanú. Csak egyetlen, ehhez a naphoz fűződő néphagyományt ismerünk, ide kattintva erről is tájékozódhatunk.

Július 24-én történt

1897 A világon elsőként Tatán gyulladtak ki utcai acetilénlámpák.
1911 Az amerikai Hiram Bingham a perui Andokban felfedezte az inka romváros Machu Picchut.
1923 Az I. világháborúban győztes antanthatalmak és Törökország Lausanne-ban aláírták az 1920-as sèvres-i békeszerződést módosító, Törökország jelenlegi határait megszabó szerződést.
1929 Hatályba lépett az 1928-ban Párizsban aláírt Briand–Kellogg-paktum, amelynek részesei lemondtak arról, hogy nézeteltéréseiket fegyverrel rendezzék.
1948 Közzétették a kormány határozatát a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem megszüntetéséről és a Magyar Közgazdaságtudományi Egyetem létesítéséről.
2001 Bulgáriában hivatalba lépett a korábbi II. Simeon cár, polgári nevén Szimeon Szakszkoburggotszki vezette kormány, ezzel a történelemben először lett egy volt uralkodó demokratikus úton, más pozícióban egy ország vezetője.
2020 Megtartották az első muszlim imát a Recep Tayyip Erdoğan török elnök rendeletével múzeumból mecsetté alakított isztambuli Hagia Sophia bazilikában, amely 537-től 1453-ig a Bizánci Birodalom legfontosabb székesegyháza volt.
2022 Kanadába látogatott Ferenc pápa, aki általa „bűnbánati zarándoklatnak” nevezett útján ismét bocsánatot kért a katolikus egyháznak a bentlakásos iskolákban élő őslakosok tragédiájában játszott szerepéért.
2023 Elon Musk amerikai üzletember hivatalosan is bejelentette a Twitter átalakítását X-szé, valamint a közösségi platform arculatának teljes megváltoztatását.

Július 24-én született

1742 Giocondo Albertolli olasz építész és belsőépítész
1783 Simón Bolívar politikus, hadvezér, a latin-amerikai függetlenségi háborúk vezetője
1802 Alexandre Dumas francia író
1803 Adolphe Adam francia zeneszerző
1857 Henrik Pontoppidan Nobel-díjas dán író
1860 Alfons Mucha (er. Alfons Maria Mucha) cseh származású francia festőművész, a szecesszió képviselője
1864 Frank Wedekind német író és költő, az irodalmi kabaré műfajának megteremtője
1897 Amelia Earhart amerikai pilótanő, aki első nőként repülte át egyedül az Atlanti-óceánt, 1939-es eltűnése máig rejtély
1900 Bay Zoltán magyar származású atomfizikus. További részletek az OSZK honlapján.
1909 Károlyi Amy József Attila-díjas költőnő
1918 Ruggiero Ricci amerikai hegedűművész
1929 Emődy Attila Ybl Miklós-díjas építész
1934 Trogmayer Ottó Széchenyi-díjas muzeológus, régész
1935 Hetényi Pál Jászai Mari-díjas színész
1939 Brenner György Munkácsy Mihály-díjas karikaturista, grafikus
1940 Tamás Menyhért Kossuth-díjas író, költő, műfordító
1949 Tarján Tamás József Attila-díjas író, irodalomtörténész, kritikus
1963 Podmaniczky Szilárd József Attila-díjas író, költő, újságíró
1968 Troy Kotsur, az első siketnéma Oscar-díjas amerikai férfi színész
1969 Jennifer Lopez amerikai énekesnő, filmszínésznő
1982 Anna Paquin Oscar-díjas kanadai–új-zélandi színésznő

Július 24-én halt meg

1568 Don Carlos spanyol trónörökös, II. Fülöp király fia, Schiller drámájának és Verdi operájának hőse
1704 Gyöngyösi István költő
1791 Born Ignác mineralógus és geológus, az első nemzetközi geológiai és bányászati kongresszus kezdeményezője.

1770-ben a prágai pénzverő és bányászati hivatal ülnöke volt. 1779-től a bécsi bányászati udvari kamaránál udvari tanácsosként alkalmazták. Tudományos kutatások céljából többször beutazta Magyarországot, főleg Erdélyt, és eredményeit német, angol és francia nyelven is közölte. Mária Terézia 1776-ban megbízta a bécsi császári természetrajzi gyűjtemény rendezésével. Kezdeményezésére hívták össze a Selmecbánya melletti Szklenón az első nemzetközi geológiai és bányászati kongresszust 1786-ban. Érdemeiért több külföldi akadémia (a pétervári, a göttingeni) tagjává választotta. A kohászatban mindenekelőtt az arany- és ezüstércek higannyal történő feldolgozása: a foncsorozás, amalgámozás tökéletesítésével tűnt ki. Mint vegyész szembefordult az alkímiával. A természettudományi ismeretek elterjesztésén is munkálkodott, követelte kiterjedtebb iskolai oktatásukat. Born Ignác Mozart szabadkőműves társa volt, akinek a Varázsfuvolában – több más ismert kortárs szerepeltetése mellett – Sarastro alakjában állított emléket. Forrás: OSZK

1829 Kövy Sándor jogtudós, a jogi oktatás első magyarországi képviselője
1831 Tomcsányi Ádám fizikus és mérnök. Ezen a linken azt is megtudhatjuk, hogy hazánkban ő ismerte fel elsőként az elektromosság jelentőségét és alkalmazási lehetőségét az orvostudományban.
1862 Martin Van Buren, az Egyesült Államok 8. elnöke
1924 Szily Kálmán fizikus, nyelvész, tudományszervező, akadémikus. Az OSZK honlapján további érdekességeket olvashatunk róla.
1933 Max von Schillings német zeneszerző
1938 Sztrókay István mérnök, a budapesti városi közlekedés szakértője. Részletekért érdemes ide kattintani.
1956 Zemplén Géza Kossuth-díjas kémikus, akadémikus
1969 Witold Gombrowicz lengyel író, drámaíró
1972 Dulovits Jenő fotóművész, 13 fotótechnikai találmány alkotója. Tevékenységéről itt tudhatunk meg többet.
1974 id. Antall József jogász, kisgazdapárti politikus, miniszter
1974 James Chadwick Nobel-díjas angol fizikus
1980 Peter Sellers angol filmszínész, komikus
1986 Fritz Albert Lipmann Nobel-díjas német–amerikai biokémikus, a koenzim egyik felfedezője
1988 Elek Ilona kétszeres olimpiai bajnok tőrvívó, a magyar sport első női olimpiai bajnoka
1991 Isaac Bashevis Singer Nobel-díjas amerikai író
2004 Harmatta János Széchenyi-díjas klasszika-filológus, akadémikus
2013 Király József Kossuth-díjas belsőépítész
2016 Szegedy-Maszák Mihály Széchenyi-díjas magyar irodalomtörténész, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja
2017 Varga Lajos Márton József Attila-díjas kritikus, irodalomtörténész
2022 Gádor Magda Munkácsy Mihály-díjas szobrász

#eztörténtma