Jeles napok

Június – Szent Iván hava – Nyárelő hava – Napisten hava

Jeles napok

Békésy György – 1899; Orvosi-élettani Nobel-díj

BÉKÉSY GYÖRGY [Georg von Békésy] (Budapest, 1899. június 3. – Honolulu, 1972. június 13.): akusztikus, biofizikus, egyetemi tanár, Nobel-díjas (1961). A berni egyetemen 1916–1920 között fizikát és kémiát tanult, doktorátusát fizikából Budapesten szerezte 1923-ban. Rövid berlini tartózkodástól eltekintve, ahol Siemens és Halske kutatólaboratóriumában dolgozott, 1923-1941 között a Postakísérleti Állomás mérnöki, majd főmérnöki beosztású kutatója volt, ahol az általa kifejlesztett módszerekkel végezte a hallással kapcsolatos alapvető fontosságú, különlegesen pontos kísérleteit. 1933-ban a budapesti tudományegyetemen magántanári képesítést nyert, 1939-ben a Kísérleti Természettani Tanszék vezetését, majd 1941-ben mint egyetemi tanár a Gyakorlati Fizikai Intézet vezetését vette át. Az MTA 1939-ben választotta levelező tagjává. 1946-ban szabadságolták, hogy a stockholmi Királyi Karolina Intézetben végezhessen kutatómunkát. 1947 őszén a Harvard Egyetem pszichoakusztikai laboratóriumának meghívására áttelepült az USA-ba, és itt dolgozott 1966-ig mint vezető kutató. Az 1961-es orvosi Nobel-díjat főként azokért a kutatásaiért kapta, amelyeket még Magyarországon folytatott. Sem a stockholmi (1949), sem később a göttingeni egyetem professzori meghívását nem fogadta el, hanem – főleg egészségi okokból – Honoluluba költözött, ahol az egyetem alapítványi tanszékének, az Érzékszervi Kutatólaboratóriumnak lett a professzora. 

1969-ben Washingtonban a magyar követségen átadták neki a SOTE díszdoktori oklevelét. Kétszer is tervezte hazalátogatását, de betegsége miatt hosszabb utazásra már képtelen volt. Egyik legnagyobb tudósunk volt. Munkásságát csaknem kizárólag az akusztika területén fejtette ki. Aktívan részt vett a magyar rádióadások megindításában. Eleinte minden akusztikai feladattal foglalkozott, később mindinkább a hallás biofizikai problémái felé fordult, végül – felismerve az érzékszervi mechanizmusok közös sajátságait – a tapintás, a bőrérzékelés, az ízlelés és a szaglás folyamatait is igyekezett tisztázni. Kutatásai első, budapesti fázisában a hallás biofizikai problémáit kutatta. Kiindulása az a gondolat volt, hogy mennyivel jobb a fül a meglevő híradástechnikai rendszereknél. A középfül mechanikájának tisztázása után ő volt az első a világon, aki közvetlenül látta, hogy mi történik az alig több mint 1 cm külső méretű csigában. Megfejtette az addig nem ismert „haladó folyadékhullámok” létezésének fizikai okait, és igen sok adatot gyűjtött össze arról, hogy hogyan és mit válaszolnak a fül csigájában elhelyezkedő érzékelő sejtek a fizikai ingerek hatására. A Nobel-díj bizottság indokolása szerint a kitüntetést „a csigán belüli ingerlés fizikai mechanizmusával kapcsolatos felfedezéseiért” kapta. A második (cambridge-i) folyamatos kísérleti fázis előtt Stockholmban szerkesztette meg önműködő hallásvizsgáló berendezését, amelyet a szakirodalom és az orvosi gyakorlat Békésy-féle audiométer néven ismer. Az új kísérletek elsősorban a csigában végbemenő elektrofiziológiai folyamatok megismerését célozták. A csiga biofizikai folyamatainak kutatása közben az idegvezetéssel is foglalkozni kezdett. Honolului kutatásaiban az agyi értékelés volt a központi kérdés. Az érzékszervi megismerés fontos törvényeként definiálta az idegi gátlások fogalmát, melyeknek jelentősége elsősorban az információk megszűrése és ezáltal az agy tehermentesítése. A közép-amerikai indián kultúrák nemzetközileg elismert szakértője volt. Értékes gyűjteményét a Nobel-alapítványra hagyta.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1999. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Svachulay Sándor születésnapja – 1875

A magyar repülőgép-tervezés és -építés egyik úttörője, SVACHULAY SÁNDOR (Kassa, 1875. június 3. – Budapest, 1954. augusztus 25.) a budapesti Technológián gépészeti, fa- és fémipari valamint művezetői tanfolyamokat végzett. 1898-ban önálló lakatosműhelyt nyitott. Már ekkor foglalkoztatta a repülés problémája és elkészített egy emberre szíjazható siklószerkezetet. Ennek kudarca után számos repülőgép- és helikopter-modellt épített, melyek motoros meghajtással repülőképesnek bizonyultak. 1907-ben állította ki újdonságot jelentő, hegesztett acélcsövekből épített repülőszerkezetét a Royal Szállóban. Az elgondolás megtetszett egy gazdag német léghajósnak, Ganz Fabrisnak, aki Svachulay mecénása lett. Több évi kísérletezés után megszületett a „Kolibri I” elnevezésű kétéltű repülőgép, amely később az egész világon elterjedt és a hadsereg is megvásárolta. Egy nagyobb, csónaktörzsű, motoros meghajtású modell-sorozat tervezése és kivitelezése következett, ezek közül az „Albatros III”-mal Dobos István pilóta komoly nemzetközi sikereket ért el. Svachulay az első világháború alatt az albertfalvai repülőgépgyár munkáját irányította. 1922-től a Műegyetemi Sportrepülő Egyesület első gépeinek lakatosmunkáit segítette. 1934-ben két könnyű vitorlázó repülőgépet épített, melyekkel kísérleti repüléseket végeztek. 1938-tól Svachulay lett a Magyar Aero Szövetség központi modellező műhelyének vezetője és oktatója. Közben évtizedekig foglalkozott a verőszárnyas repülőgépekkel; nem adta fel egy emberi izomerővel működő repülőszerkezettel kapcsolatos elképzeléseit sem, ez azonban részben kísérleti modelljeinek megsemmisülése miatt nem valósulhatott meg.
Repülőgéptervein kívül Svachulay nevéhez fűződik számos, a repüléshez kapcsolódó műszaki probléma megoldása, ilyen például az állítható fémlégcsavar és a repülőgépek leszállási sebességét csökkentő berendezés.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 2000, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig)

Antonio Giovanni Scopoli (Scopoli János Antal) születésnapja – 1723

A magyarországi bányászat és kohászat terén elévülhetetlen érdemeket szerzett orvos, botanikus, mineralógus és kémikus, ANTONIO GIOVANNI SCOPOLI (Cavalese, Tirol, 1723. június 3. – Pavia, 1788. május 8.) az innsbrucki egyetemen szerzett orvosdoktori képesítést. Másfél évtizeden át a dalmáciai Idria higanybányáinak orvosa volt. Ezalatt teljesedett ki –gyermekkori érdeklődésén alapuló – botanikai munkássága. Gyűjtésének és rendszerezésének eredményeit Bécsben adta ki két kötetben. Behatóan foglalkozott a bányászok és kohászok egészségvédelmével, a krónikus higanymérgezés megelőzésével és kezelésével. Érdeklődése így fordult az ásványok felé. 1771-ben adta közre tapasztalatait a higanyérc ásványairól és a higany-betegségekről. 1763-tól az újonnan alapított idriai bányászati-kohászati iskolában tanított; itt kezdte meg természettudományi tanulmányainak évkönyvekben való kiadását. Szakmai tekintélye révén nevezték ki 1769-ben, a neves Jacquin professzor utódaként a selmeci bányász-kohász akadémia professzorává. Itt egy évtizeden keresztül ásványtant, kémiát és elméleti kohászattant adott elő. Nagy érdeme van abban, hogy a Jacquin által megkezdett laboratóriumi oktatási módszer továbbfejlesztésével az akadémia világhírnévre tett szert; a selmeci módszer szolgált mintául az első új típusú műszaki egyetem, a párizsi École Polytechnique megszervezésénél az 1790-es években. Magyarországon Scopoli volt az első, aki szakszerűen felépített tananyagra alapozva ásványtant adott elő felsőfokú intézményben. Ugyancsak az ő nevéhez fűződik az első magyarországi ásványtani összefoglaló mű. Elsőként vette tervbe hazánk ásványainak teljes feldolgozását, rendszerezését és kiadását, azonban ebből csak az első kötet jelent meg, Prágában, 1776-ban. Selmecen szerzett kémiai és kohászati tapasztalatait összefoglaló művei latinul, olaszul és németül láttak napvilágot. 1779-ben a páviai egyetem meghívására hazatért. A kémia és botanika professzoraként még kiadta botanikai alapvetését, majd szülőföldjén 65 évesen hunyt el.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1998 [Zsámboki László])

Kozma Lajos születésnapja – 1884

A modern magyar építészet és iparművészet jeles képviselője, KOZMA LAJOS (Kiskorpád, 1884. június 3. – Budapest, 1948. november 26.) 1906-ban szerzett építészmérnöki diplomát Budapesten. Tagja volt a Kós Károly által vezetett Fiatalok csoportjának, amely finn mintára igyekezett a népművészetből kiinduló korszerű művészetet teremteni. 1909-ben Párizsban volt ösztöndíjas, Matisse-nál tanult festeni. 1913-ban bécsi mintára megalapította a Magyar Műhelyt bútorok, iparművészeti tárgyak tervezésére. A Tanácsköztársaság idején egyetemi tanári kinevezést kapott és a Művészeti Direktórium tagja lett, ezért az elkövetkező évtizedekben nem kapott állami megrendelést. Vagyonos polgároknak tervezett villákat, sok esetben a belsőépítészeti feladatokat is ő látta el. Épületei szellősek, világosak, hatalmas üvegfelületekkel, teraszokkal ellátva illeszkednek a tájba. A belső kialakítás általában változtatható a család létszámának illetve az életstílus változásának megfelelően. A háború évei alatt írta jelentős tanulmányát Az új ház címmel, melyben művészi elveit foglalta össze. 1945 után rehabilitálták, egyetemi tanár lett, később az Iparművészeti Főiskola igazgatója.
Legjelentősebb munkái: a Rózsavölgyi zeneműbolt berendezése, a gyomai Kner család villája, egy art deco stílusú fogorvosi rendelő berendezése a Kígyó utcában, a mozival kombinált Átrium bérház a Margit körúton.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Magyar Életrajzi Lexikon)

Június 3-án történt

Habár a nagy vásznon elsősorban komikus karakterszerepekben látjuk Elek Ferencet, az ezen a napon született színész a színpadon egészen változatos figurákat alakít. Jelenleg többek között Ádámként látható a Katona József Színház EMBTRAG című, Az ember tragédiáját feldolgozó előadásában.

Elek Ferenc A királyi úton című darabban. Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI
Elek Ferenc A királyi úton című darabban. Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI

Ünnep

A kerékpározás világnapja – az ENSZ Közgyűlésének 2018-ban hozott határozata nyomán
Lwanga Szent Károly ünnepe – ugandai katolikus vértanú, hittérítő, az Afrikai Katolikus Ifjak védőszentje

Június 3-án történt

1939 A lillafüredi Palotaszállóban megnyitották az első Nemzeti Filmhetet.
1948 A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Pócspetriben a helyi egyházi iskola megszüntetése elleni tiltakozás során kialakult zűrzavarban egy eltévedt lövedék megölt egy rendőrt. Az ügyből a Rákosi-rendszer az egyházak megfélemlítését szolgáló koncepciós pert kreált, az országos sajtóban egyházellenes propagandakampány indult.
1972 Nyugat-Berlinben aláírták a négy nagyhatalom külügyminiszterei által 1971. szeptember 3-án parafált megállapodás záró jegyzőkönyvét, amelyben megegyeztek a megosztott város jogi státusában és az NSZK Nyugat-Berlinhez fűződő viszonyában.
1972 Életbe lépett az 1970-ben aláírt szovjet–NSZK, valamint lengyel–NSZK szerződés a kelet-európai határok elismeréséről.
1980 Farkas Bertalan, az első – és eddig egyetlen – magyar űrhajós a Szojuz–35 fedélzetén visszaérkezett a világűrből, és földet ért Kazahsztánban.
1989 A Tienanmen téri vérengzés Pekingben.
2006 Kikiáltotta a képviselőház Montenegró függetlenségét Podgoricában.

Június 3-án született

1540 II. Károly Habsburg-házi osztrák főherceg, a híres lipicai udvari ménes megalapítója
1676 Apor Péter erdélyi főnemes, író, költő, emlékiratíró
1761 Henry Shrapnel brit tüzértiszt, a tüzérségi lövedéktípus feltalálója
1808 Jefferson Davis amerikai politikus, a polgárháborúban ő volt a déli rabszolgatartók vezetője
1843 Kliment Arkagyevics Tyimirjazev orosz növényfiziológus, a darwinizmus oroszországi népszerűsítője
1865 V. György, az Egyesült Királyság és a Brit Domíniumok királya és India császára 1910-től 1936-ig
1873 Otto Loewi Nobel-díjas, német születésű amerikai farmakológus, az idegimpulzusok kémiai átvitelének felfedezője
1884 Kozma Lajos Kossuth-díjas magyar műépítész, iparművész, grafikus, műegyetemi tanár
1895 Korda Zoltán magyar születésű filmrendező, producer, A dzsungel könyve film alkotója (1942)
1899 Békésy György Nobel-díjas biofizikus, akusztikus, a hallás mechanizmusának megfejtője
1906 Joséphine Baker amerikai–francia énekesnő, táncosnő, revüsztár, a „fekete Vénusz”
1918 Bertalan Imre Egyesült Államokba emigrált tiszteletes, az Amerikai Magyar Református Egyesület volt elnöke
1919 Máriássy Félix Kossuth-díjas filmrendező, érdemes művész
1924 Torsten Nils Wiesel Nobel-díjas svéd orvos, neurobiológus
1925 Tony Curtis magyar származású amerikai színész
1926 Allen Ginsberg amerikai költő
1931 Raúl Castro Rúz kubai kommunista politikus, 2008–2018 között állam- és kormányfő
1944 Gulyás Gyula Kossuth-díjas szobrász
1944 Vörös Attila Széchenyi-díjas geológus-paleontológus, akadémikus
1949 Frank András Széchenyi-díjas matematikus, akadémikus
1950 Suzi Quatro amerikai énekesnő, zeneszerző, basszusgitáros
1967 Darnyi Tamás négyszeres olimpiai bajnok, Prima Primissima díjas úszó
1974 Elek Ferenc Jászai Mari-díjas színész
1981 Both Miklós zenész, népdalgyűjtő

Június 3-án halt meg

1649 Manuel de Faria e Sousa spanyol nyelvű portugál történetíró, költő
1657 William Harvey angol orvos, a vérkeringés felfedezője
1875 Georges Bizet francia zeneszerző, a Carmen komponistája
1877 Ludwig von Köchel osztrák botanikus, zenetörténész, a Mozart műveit összegző jegyzék összeállítója
1899 ifj. Johann Strauss osztrák hegedűművész, zeneszerző és karmester, a Kék Duna-keringő szerzője
1924 Franz Kafka prágai születésű, német nyelvű író és elbeszélő, a 20. század egyik legjelentősebb prózai újítója
1925 Camille Flammarion francia csillagász, tudománynépszerűsítő
1959 Simonyi Mária színésznő, Móricz Zsigmond özvegye
1963 Nazim Hikmet török költő, a 20. század világirodalmának kiemelkedő egyénisége
1964 Frans Eemil Sillanpää Nobel-díjas finn író 
1977 Roberto Rossellini olasz filmrendező, a neorealizmus egyik leghíresebb alkotója
1991 Anna Margit magyar festőművésznő
2001 Anthony Quinn mexikói származású amerikai színész, az Országúton egyik főszereplője
1989 Ruhollah Moszavi Khomeini iráni főpap, politikus, ajatollah, 1979-től Irán politikai és vallási vezetője
1998 Koltay Valéria operaénekes, érdemes művész
2000 Merton Miller Nobel-díjas amerikai közgazdász, a modern pénzügytan megalapítója
2007 Darvas Iván kétszeres Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, érdemes és kiváló művész, a nemzet színésze, Prima Primissima díjas
2008 Halda Alíz politikus, az SZDSZ alapító tagja, országgyűlési képviselője
2016 Muhammad Ali amerikai olimpiai, többszörös profi világbajnok ökölvívó, a sportág történetének egyik legnagyobb alakja
2019 Térey János József Attila- és Babérkoszorú díjas költő, író, műfordító

#eztörténtma