A táblaképet gondolja újra az MNB gyűjteményéből válogatott kiállítás

Program

Képgyakorlatok címmel nyílik augusztus 17-én a Magyar Nemzeti Bank által életre hívott gyűjteményből átfogó kiállítás a Q Contemporary kiállítóterében.

Képgyakorlatok. Forrás MNB Arts and Culture
Képgyakorlatok. Forrás: MNB Arts and Culture

A kiállítás anyaga a hatvanas évek nagy generációjának a fiatalokra gyakorolt hatását tükrözi. A legújabb nemzedék munkáin tetten érhető az előttük járók életművének és eredményeinek ismerete mellett a minket körülvevő vizuális közeg vibrálása is. A Képgyakorlatok című tárlat a táblakép legújabb formáját vizsgálja; a digitális képi világ, a képernyők mesterséges komponálása személyes töltettel, szubjektív megfigyelésekkel és a közösségi média mindenhová beférkőző vizualitásával kereszteződik.

A Q Contemporary tereiben helyet kapó kiállítás az MNB Arts and Culture gyűjteményéből mutat be válogatást huszonnégy alkotó munkásságából, a ma harminc-negyven év közötti generációra koncentrálva. A tárlat kurátora dr. Fabényi Julia, a budapesti Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum igazgatója, aki egyben a gyűjtemény építéséért felelős kuratórium tagjaként a kezdetektől részt vesz a szakmai munkában.

A tárlat a táblakép minőségében és funkciójában kiterjesztett szerepével foglalkozik. Utóbbi alatt a technikákban és tematikákban megfigyelhető változásokat kell érteni, melyek a táblaképet kiemelik a hagyományos kánoni keretből. A kiállított művek megmutatják, miként írta át a technikai újdonságok beemelése a művészetbe a festészet és a tradicionális táblakép szerepét.

Az egy hónapon keresztül ingyenesen látogatható kiállítás kapcsán számos kísérőprogramon vehetnek részt az érdeklődők. A foglalkozások többsége ingyenes, de regisztrációhoz kötött.

A szakmai közeg érdeklődésére számot tartó kerekasztal-beszélgetésen Hamvai Kinga beszélgetőtársai a gyűjtemény tanácsadói lesznek: ők közösen járják végig azokat az izgalmas kérdéseket, amelyeket a tárlat is feszeget, illetve a gyűjtemény létrejöttéről és szerepéről is szó esik majd. A szakmai edukációs események különleges és izgalmas formáját jelentik a művészeti egyetemekkel való együttműködések mentén megvalósuló workshopok, speciális vezetések, melyek megvalósításában részt vesznek a Zeneakadémia, a Táncművészeti Egyetem és a budapesti Metropolitan Egyetem tanárai és hallgatói.

A kortárs művészethez való kapcsolódást segíti a társművészetek beemelése, például a Juhász Anna vezette irodalmi est és a Mittersisters iparművészeti táskakészítő workshop.

Kusovszky Bea festőművész nemcsak alkotásaival vesz részt a kiállításon, hanem a munkamódszerébe is beavat, illetve közös alkotásra invitál egy képzőművészeti workshop keretében. Gáspár Klára felnőtt művészetterápiai foglalkozást tart a kiállítás terében. Két vasárnap reggel pedig az elcsendesülésé és a közös jógázásé lesz a főszerep.

A gyerekprogramok közt szerepel a kiállítás inspirációjára történő élményfestés a 4–7 éves korosztály számára, míg a legkisebbeket Ringató koncertekre várják. A szervezők tudatosan törekedtek arra, hogy a kísérő programok a társadalom lehető legszélesebb rétegeit szólítsák meg, így lesz kifejezetten szenior korosztálynak szóló foglalkozás is.

A tárlathoz kapcsolódó szakmai brosúra mellett interaktív sétafüzet is készül, amelyet Hemrik László, a Ludwig Múzeum múzeumpedagógusa úgy állított össze, hogy az egyedül érkezők is hozzájussanak az elmélyülést és kapcsolódást segítő információkhoz. Az érdeklődők részt vehetnek Topor Tünde és Winkler Nóra tárlatvezetésén, de a kiállításról készült podcastjukat is hallgathatják a művek megtekintése közben.