Két magyar filmet díjaztak Varsóban

Egyéb

A rendre teltházas vetítéseknek a népszerű Muranów mozi adott otthont. Bereczki Csaba Soul Exodus című, klezmerzenészek főszereplésével készült egész estés dokumentumfilmjét számos fesztivál tűzte már műsorra Kaliforniától Kolozsvárig és 2017-ben megnyerte a legjobb dokumentumfilmet illető Magyar Filmdíjat. A dokumentumfilm középpontjában a The Brothers Nazaroff alkalmi formáció tagjai állnak. Az amerikai születésű zenészek a klezmeren keresztül keresik gyökereiket, önmagukat, zsidó identitásukat. Az öt muzsikus egyfajta fordított exodusként kel útra: hajóval utaznak nyugatról keletre, Montrealból New York, Párizs, Berlin, Budapest, Nagyvárad érintésével jutnak el Besszarábiába, Moldovába.


soulexodus_0000_masolata_600x386.png
Soul Exodus

 

?A Soul Exodus öt amerikai, zsidó származású klezmer zenész története, akik egyfajta fordított exodusként útra kelnek Amerikából és a zenén keresztül keresik saját gyökereiket, identitásukat. Hajóval utaznak nyugatról keletre: ez az utazás az ő identitáskeresésük. Úgy tudnám összefoglalni, hogy a Soul Exodus egy álomszerű, zenés road movie, amelynek súlyos tartalma van: olyan identitásfilm, amely a zenén keresztül mesél, nem a hagyományos értelemben vett dokumentarista stílusban? ? fogalmazott a Kultúra.hu-nak adott interjújában Bereczki Csaba rendező.

BereczkiCsaba_portre_Foto-Herman_Ildi
Bereczki Csaba
Fotó: Herman Ildi

 

Az interjút ITT olvashatjátok.

 

Török Ferenc filmje 1945 augusztusának egyetlen napján játszódik, témája a második világháború utáni újrakezdés a vidéki Magyarországon. Szántó T. Gábor novellájának filmes feldolgozása a görög tragédiákat idéző, néhány óra leforgása alatt játszódó dráma. A helyszín egy felbolydult kelet-magyarországi falu, ahol ezen a napon mindenki a jegyző fiának az esküvőjére készül. Az 1945 világszerte kiemelkedő siker a fesztiválokon, több mint húsz nemzetközi díjat nyert, és számos országban mutatták be.

 


lsd_1174_dxo1_600x400.png
Angelus Iván és Nagy MarcellFotó: Szilágyi Lenke

?Azért lehet újszerű ennek a filmnek az elbeszélési technikája, szempontrendszere, mert nemcsak az áldozatok szemszögére fókuszál, hanem azokéra is, akik a deportálások idején kollaboráltak a hatalommal, akik az áldozatok javainak megszerzésében aktívan részt vettek, sőt meg is szereztek bizonyos ingatlanokat? ? mesélte a Kultúra.hu-nak Török Ferenc, az 1945 rendezője.


allomas_58_sz_600x400.png
Török Ferenc, illetve a két zsidó férfit alakító színész: Nagy Marcell és Angelus Iván a forgatásonFotó: Szilágyi Lenke

A Török Ferenccel készült teljes interjút ITT olvashatjátok el.

Forrás: Kultúra.hu/MTI