A Zounuk Jász-Nagykun-Szolnok Megye legrégebben, megszakítások nélkül megjelenő ismeretterjesztő kiadványa, amelyet annak idején Botka János igazgató azon felismeréstől vezérelve indított el, hogy a levéltár zárt világa nyisson a társadalom felé. Az elmúlt három évtizedben mit sem változott ez a szemlélet, miként az, a szerzők felé támasztott elvárás sem, hogy bár tudományos alapossággal, ám közérthetően írt tanulmányokat közöljenek.

 

160822-Zounuk30-2

A Zounuk megjelenését két évtizeden keresztül a levéltár fenntartója, a megyei önkormányzat finanszírozta, míg az elmúlt kilenc évben a Nemzeti Kulturális Alap kifejezetten ilyen célra kiírt pályázata tette lehetővé a megjelenését. Mint Csönge Attila, a levéltár mai igazgatója, a Zounuk 30. bemutatóján elmondta: ebben az évben, eddig hiába várták az NKA pályázatát, így mivel a sorozatot nem kívánták megszakítani, szponzorok segítségével jelentették meg a kiadványt.

 

?Szeretném megköszönni a Fornax Zrt.-nek, hogy budapesti cégként álltak a szolnoki kezdeményezés mellé? ? mondta Csönge Attila. ?Ugyanígy köszönöm a Béres Zrt. támogatását, amely nagyon sok szolnoki, kulturális kezdeményezést támogat, és nem feledkezhetünk meg az Alumni Kiadó Kft.-ről sem, amely helyi nyomdaként, lényegében alapanyag áron készítette el a kiadványt.?

 

Elhangzott az is, hogy a kiadvány megjelenését Szolnok városa is támogatta. Ezzel kapcsolatban Falusi Vajk Zsolt, a város illetékes bizottságának elnöke kifejtette: ahogy a város mindig számíthat a levéltárra, amely nem Szolnok fenntartásában működik, ugyanúgy a levéltár is számíthat a település segítségére.

 

A friss Zounukban nyolc tanulmányt olvashatnak az érdeklődők, többek között a jászberényi vendégfogadás néhány nevezetes épületéről, a Jász Redemptio 1845-ben ünnepelt centenáriumáról vagy a tiszaföldvári református iskola 1945-48 közötti újjászervezéséről. Ismét szerzőként jelentkezik Harmann Róbert, aki Görgey Artúr és a Nádor-huszárezred 1843?49 közötti kapcsolatáról folytatott kutatásainak újabb eredményeiről számol be, miként a helyi levéltár két munkatársa, Czégény Istvánné és Szikszai Mihály is, akik folytatják a Jász-Nagykun-Szolnok megye élelmiszeriparáról szóló publikációjukat. Minden bizonnyal komoly érdeklődésre tart majd számot Varga Árpád ? megyei főügyész ? Jogász szemmel a tiszazugi arzénes perekről című dolgozata, illetve az 1956-os szolnoki eseményeket kutató Cseh Géza munkája is, amely ezúttal a forradalom és a megtorlás időszakában történt erőszakos cselekményeket dolgozza fel.

 

A három, bevezető dolgozattal ellátott forrásközlés Zádor István, Szolnok híres festőjének első világháborús naplójából közöl részleteket, Szolnok polgármesterének 1946. május és december között született jelentéseit, illetve a Buda és Debrecen közötti postaútról írt latin szakvéleményt mutatja be.

 

A 2000 forintos áron a MNL Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Levéltárában megvásárolható vagy onnan megrendelhető Zounuk 30. értékét növeli, hogy a korábban megjelent huszonkilenc szám tartalomjegyzékét is közli egyben.

BZs