Klasszikus zenei szervezettel kötött megállapodást a kormány

Kultpol

Tizenegy nemzeti minősítésű klasszikus zenei szervezettel kötött megállapodást a kormány a következő öt évre – jelentette be a kultúráért és innovációért felelős miniszter hétfőn Gödöllőn.

Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter (elöl k), Novák Irén művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkár (elöl b4) és Nagy-Vargha Zsófia fiatalokért felelős helyettes államtitkár (elöl j4) a támogatott szervezetek képviselői társaságában a komolyzenei szervezetek támogatásáról szóló sajtótájékoztatón a Gödöllői Királyi Kastélyban 2025. május 26-án. Tizenegy nemzeti minősítésű klasszikus zenei szervezettel kötött megállapodást a kormány a következő öt évre.

MTI/Lakatos Péter
Hankó Balázs, Novák Irén és Nagy-Vargha Zsófia a támogatott szervezetek képviselői társaságában a komolyzenei szervezetek támogatásáról szóló sajtótájékoztatón a Gödöllői Királyi Kastélyban 2025. május 26-án. Fotó: Lakatos Péter / MTI

Hankó Balázs kiemelte, hogy „a biztonságos és jövőbe mutató” megállapodás kiszámítható finanszírozást biztosít majd a támogatott szervezeteknek, és az öt év lejárta után meghosszabbítható lesz. Tavaly a 11 szervezet 7,7 milliárd forint, idén pedig 8,8 milliárd forint támogatást kapott összesen, a megállapodás értelmében pedig a következő öt évben is legalább ennyi forrást biztosít majd a kormány – mondta a miniszter.

Hankó Balázs úgy fogalmazott, Magyarország a klasszikus kultúra és zene őrhelye, a kormány pedig elkötelezett az igényes, értékőrző kultúra mellett. Hozzátette, hogy a magyarok szeretik is a klasszikus zenét, ezt bizonyítja, hogy minden második magyar évente részt vesz legalább egyszer egy komolyzenei koncerten, amelyből évente hétezret rendeznek országszerte.

Várdai István csellóművész, a bécsi Zeneakadémia cselló tanszékének vezetője, a Liszt Ferenc Kamarazenekar művészeti vezetője történelmi jelentőségűnek nevezte az új támogatási rendszert, amely nemcsak anyagi stabilitást jelent, hanem olyan jövőképet is biztosít, amelyre régóta vártak a zenei szervezetek. A klasszikus zenei életben hosszú távú tervezésre van szükség, hiszen egy-egy koncertszezon, turné vagy együttműködés formálódásához évek kellenek, de a közönségkapcsolatok és a tehetséggondozás kiteljesedéséhez is nélkülözhetetlen a biztos háttér – mutatott rá.

Vashegyi György karmester, a Purcell Kórus és az Orfeo Zenekar alapítója, a Nemzeti Filharmonikusok fő-zeneigazgatója szintén kiemelte, mennyire fontos a zenei életben a hosszú távú tervezhetőség, és örömtelinek nevezte, hogy vidéki együttesek is támogatáshoz jutnak a megállapodásnak köszönhetően.