Konteó: miért lőtte le Stephen King John Lennont?

Popkult

Idén töltené be a nyolcvanötöt a Beatles-legenda John Lennon, aki 1980. december 8-án a lakása előtt agyonlőttek. Az elkövető a 44 éve börtönben ülő Mark David Chapman. Legalábbis hivatalosan. Az összeesküvés-elmélet-hívők és -gyártók azonban másként gondolják. A legvadabb konteó szerint Stephen King végzett vele az USA titkosszolgálatainak hathatós közreműködésével.

John Lennon és az ikonikus szemüveg. Fotó: Jacques Klok / ANP via AFP
John Lennon. Fotó: Jacques Klok / ANP via AFP

Lennon valóban halott

Míg a ma, 82 évesen is kiváló egészségnek örvendő Paul McCartney-t a konteósok már 1966-ban eltemették, a másik beatle, John Lennon valóban elhunyt. A nyomozás tényei szerint nejével délután a stúdióba indult, amikor a New York-i Dakota-ház előtt, ahol Yoko Onóval laktak, Mark David Chapman aláíratta vele nemrég megjelent, Double Fantasy című lemezét.

Egy lesben álló paparazzo lekapta az eseményt, ez lett az utolsó fotó Johnról. Chapman a zsákmányával Salinger Zabhegyezőjét olvasgatva majdnem este 11-ig az épület közelében maradt. Legalább öt-hat órát ácsorgott az Upper West Side-on; igaz, szokatlanul enyhe téli nap, 17,7 fok volt.

Éjjel tíz ötvenkor megérkezett Lennonék autója. Chapman becsukta a könyvet, hóna alá szorította a nagylemezt, majd 38-asával négy golyót eresztett a legendába. Az ötödikkel mellétrafált. John csak annyit szólt: „Meglőttek!” Az épület portása pisztollyal rohant elő. Chapman nem menekült. „Tudja, mit tett?” – kérdezte tőle a portás.

Az előbb lőttem agyon John Lennont

– hangzott a válasz.

A neves jogász és pszichiáter, Bernard L. Diamond törvényszéki szakértő, aki Robert F. Kennedy gyilkosát, Sirhan Bishara Sirhant megmentette a gázkamrától, Chapman esetében paranoid skizofréniát állapított meg, ám a huszonöt éves férfi bűnösnek vallotta magát. Életfogytiglanit kapott, akárcsak Sirhan. Eddig 13-szor tagadták meg tőle a feltételes szabadlábra bocsátást. Következő meghallgatását idén augusztusra tűzték ki.

Hoover gyűlölte a zenészt

Az összeesküvés-elméletek hamar lábra kaptak. Fenton Bresler Ki ölte meg John Lennont? című 1989-es könyvében megállapítja, hogy Chapman skizofréniája a CIA műve volt: a szolgálat programozta be gyilkosságra, hasonlóan Sirhanhoz vagy Lee Harvey Oswaldhoz. Teóriáját ellenőrizhetjük, hiszen Donald Trump elnöki rendeletben intézkedett a Kennedy-gyilkosságok összes aktájának nyilvánosságra hozataláról.

Az tény, hogy a Lennon-ügy főnyomozója szerint Chapman úgy nézett ki, mint akit beprogramoztak. Továbbá tény az is, hogy az exbeatle 1973-ban azt az ultimátumot kapta, hogy két hónapon belül hagyja el az Egyesült Államokat. Korábban

az FBI igazgatója, J. Edgar Hoover igyekezett megakadályozni az amerikai állampolgársága megszerzését, és megfigyeltette. Végül 1976-ban, fia születésére tekintettel kapta meg a letelepedési engedélyt.

„A kereszténység el fog tűnni. Megszűnik, megsemmisül. Erről még csak vitatkozni sem vagyok hajlandó. Igazam van, és be is fog igazolódni. Már most népszerűbbek vagyunk, mint Jézus. Nem tudom persze, melyik fog előbb letűnni a színről: a rock ’n’ roll vagy a kereszténység. Jézussal nincs is semmi baj, de a követői ostobák és közönségesek. Ők csavarják ki úgy a dolgokat, hogy az számomra tönkreteszi az egészet” – nyilatkozta Lennon, és ekkortól komoly ellenszenv vette körül. Ez 1966-ban történt, amikor a Beatles abbahagyta a koncertezést. Yokóval nyíltan felléptek a vietnámi háború ellen. A nászútjukon, Egy ágyban a békéért című performanszukkal a szállodai szobájukban, pizsamában, sajtónyilvánosan tüntettek.

Lennon visszaküldte a lovagi kitüntetését II. Erzsébet királynőnek, és adományokkal segítette a Trockista Munkások Forradalmi Pártját. És ott az Imagine szövege is: „Képzeld el, hogy nincs mennyország / Könnyű, ha megpróbálod / Nincs pokol alattunk / Fölöttünk csak az ég / Képzeld el, hogy minden ember / A mának él.”

Woman Is the Nigger of the World című dalát a világ nagy részén betiltották: „Rákényszerítjük, hogy kihordja és felnevelje a gyermekeinket / Aztán elhagyjuk, mert kövér, vén tyúk lett belőle / Azt mondjuk, mindig otthon a helye / És aztán panaszkodunk, mert túl zárkózott ahhoz, hogy a barátunk legyen.”

És ez csupán néhány kiragadott példa egy akkora világsztár közéleti tevékenységéből, aki döbbenetes hatást gyakorolt a fiatalságra. Mondhatni nemzetbiztonsági kockázatot hordozott az Államokban.

A horror császára

Steve Lightfoot állítja: Stephen King lőtt, míg Chapman csak elvitte a balhét. King már az 1977-es Ragyogással sztárrá vált. Stanley Kubrick filmjét 1980 nyarán mutatták be Jack Nicholson főszereplésével. Lightfoot a nagy amerikai újságok, mint a Time vagy a Newsweek hasábjain megjelentetett „rejtett kormánykódok” azonosítása és megfejtése révén jutott arra, hogy a Nixon–Reagan–King-összeesküvést hónapokkal előre jelezték a lapokban. Ráadásul a dedikálós fényképen szereplő férfi nem Chapman: őt csak később montírozták a felvételre.

A fő kérdés: Stephen King miért vett (volna) részt eme ármányban? Lightfoot úgy véli: Nixon és Reagan elintézte neki, hogy menő folyóiratok megrendelésekkel lássák el.

Megint a lemezborító

Miként a Paul McCartney 1966-os halálát vizionálók a lemezborítón látták igazolva teóriájukat, Lennon meggyilkolása kapcsán a ’67-es, Magical Mistery Tour című filmzenelemez kísérőfüzetében bukkantak  „bizonyítékra ”, ahol John portréja mellett ez a szöveg olvasható: „Ha menni kell, legjobb az MD&C.” És mi más lehetne a rövidítés feloldása, mint a Mark David Chapman…

Az ellenben tény, hogy ezen az albumon szerepel McCartney The Fool on the Hill című dala, amit Chapman a gyilkosság napján hallgatott indulás előtt. „Napról napra / Egyedül egy dombon / Az ostoba vigyorú férfi tökéletesen mozdulatlan marad / De senki sem akarja ismerni / Látják, hogy csak egy bolond.”

Konteógyártók Pault is megvádolták egykori barátja megöletésével. Miért is tett volna így? Mert Lennont okolta a Beatles feloszlásáért. Pontosabban a feleségét, Yoko Onót.

1970-ben a banda megbízott egy stábot, hogy rögzítsék a Let It Be album felvételeit. A hatvanórányi nyersanyagból összeállított film bemutatását azonban letiltották. A muszterokból készítette Peter Jackson a The Beatles: Get Back című 2021-es, háromrészes, összesen nyolcórás dokumentumfilmjét, a százötven órányi hanganyagból pedig azonos címen könyvet jelentetett meg. Jackson szerint nem a gyűlölet vezetett a szakításhoz, noha a munkáiban látható  és olvasható, hogy Yoko ötödik beatle-ként viselkedett a stúdióban, beleszólt az alkotómunkába, Lennon pedig kijelentette, hogy ők ketten egyetlen entitás.

Ráadásul Pault 1980-ban Japánban tíz napra lesittelték, mert negyed kiló a marihuánát találtak nála, és  , azt Yoko Ono csempésztette a csomagjába.

Szerelmi háromszög

Természetesen összeesküvés-elméletet szőttek Ono köré is. Az alapja nem éppen sületlenség. Lennon hét évvel volt fiatalabb a feleségénél. 1980-ban John negyven lett volna. 1966-tól jártak, ’69-ben keltek egybe; másfél hónappal azután, hogy Yoko elvált előző, második férjétől. Hat évre rá született fiuk, Sean. Ez így szép kerek sztori, ám 1973-tól szerelmi háromszögben éltek, mert asszisztensük, May Pang John szeretője lett. De nem ám titokban. Mint Pang később elárulta, Yoko ezt  mondta neki:

John és én nem jövünk ki egymással, és tudom, hogy elkezd majd másokkal találkozgatni. Azt akarom, hogy randizz vele, mert pont egy olyan rendes lányra van szüksége, mint te.

Lennon szeretett volna kibékülni Paullal, mi több feltámasztani a Beatlest, Yoko ezért felbérelte Chapmant. A gyászév helyett, 1981 nyarától két évtizedig az egy híján hússzal fiatalabb Havadtőy Sámuellel élt. A Londonban született, majd Magyarországról disszidált Sam 1977-ben ismerkedett meg a házaspárral; ő tervezte a Dakota-házbeli lakásukat is, Yoko irodáját is, és ’79-től elkísérte az asszonyt különböző eseményekre, rendezvényekre, ha Lennon nem.

Ennyi. A döntést rábízom kedves olvasóimra.