Ha az ember elmélyül a versekben, egy idő után szinte észrevétlenül kezd el rímekben gondolkodni

Könyv

Könyvjelző sorozatunk legújabb részében Szakadáti Mátyás, a MattSet frontembere, Bagossy Norbert, a Bagossy Brothers Company alapítója és énekese, illetve Mihály Csaba, a 4Street billentyűse és dalszövegírója mesél arról, hogy meglátásukban mi segíthet az alkotásban.

Könyvjelző sorozatunk rendszeresen felteszi a kérdést: miért olvasunk? Majd rögtön jönnek a kiegészítő kérdések: kik olvasnak, illetve kire milyen hatással vannak az olvasmányélmények? Ezúttal zenészeket, dalszövegírókat kérdeztünk. A válaszokból kiderül, hogy egy-egy általunk is kedvelt dal mögött ott bujkál Radnóti Miklós, József Attila, de még George Orwell is.

 

Szakadáti Mátyás

Szakadáti Mátyás / Fotó: Bikali-Almasán Sándor
Szakadáti Mátyás / Fotó: Bikali-Almasán Sándor

Dalszerzőként és szövegíróként számomra nagyon fontos a szavak, a ritmusok és a zene kapcsolódása. Az olvasás nálunk a mindennapok része. Kétgyermekes apaként rengeteg mesét olvasok, viszont szeretem a regényeket, életrajzokat és persze a verseket is. A költészet és a dalszöveg ugyan más formavilág, de kétségkívül nagyon inspirálóan hat a dalszövegeimre a vers. Ha az ember elmélyül a versekben, akkor egy idő után szinte észrevétlenül kezd el állandóan rímekben gondolkodni, illetve az érzelmeit is változatosabb képekben képes kifejezni. 

A magyar nyelv nagyon ritmikus és gazdag, rengeteg szójátékot lehet kitalálni általa, de ledobja magáról a rossz prozódiát, ezért számomra a dalszövegírásnál sokkal fontosabb a ritmizáció, mint például a szótagszám. Amúgy is nagyon szeretek szövegre írni dalt, de egy Radnóti-, József Attila- vagy Weöres Sándor-verset olvasva gyakran azon kapom magam, hogy ritmusokat és dallamokat dúdolok magamban, annyira viszi a képzeletemet a szöveg.

 

Bagossy Norbert

Bagossy Norbert / Fotó: Hegyi Júlia Lily
Bagossy Norbert / Fotó: Hegyi Júlia Lily

Azt gondolom, hogy az olvasás önmagában segít fejleszteni az ember képzelőerejét. Ha nincsenek az ember elé téve készen a dolgok, hanem nekünk kell megteremtenünk és elképzelnünk egy-egy karaktert, jelenetet, tájat, akkor a képzelőerőnk mozgásban marad és nem rozsdásodik, szűkül be. Egy könyv elolvasása abban is segíthet, hogy miként fejezzük ki magunkat jobban, hogyan írjuk le pontosabban azt, amit szeretnénk. A szókincs fejlesztése révén a határok egyre inkább kitolódhatnak. Én a fantázia és filozófia világát szerettem és szeretem a mai napig nagyon, ahol tere van a gondolatnak, a felfedezésnek és az alkotásnak. Valószínűleg több olvasmány is hatott rám közvetve egy-egy dal megszületésénél, viszont az Óriások című dalunk rögtön George Orwell 1984 című könyvének elolvasása után íródott és arra is reflektál.

 

Mihály Csaba

Mihály Csaba / Fotó: Ferencz Levente
Mihály Csaba / Fotó: Ferencz Levente

Az írás iránti vonzalom már általános iskolás koromban megfogalmazódott bennem, köszönhetően kiváló irodalom-tanárnőmnek, aki felnyitotta a szememet a művészet csodáira. Az ő hatására sokan közülünk bölcsészként vagy újságíróként folytatták, de én az írás egy másik ágát, a dalszövegírást választottam. Azt viszont ki kell emelni, hogy én is első körben, az általános iskolában versekkel kezdtem kísérletezni. Ekkortájt szerettem meg Ady Endre költészetét. Nem csupán az irodalomórák ösztönöztek, sokkal inkább a mély érzelmi impulzusok, amelyek belőlem fakadtak. Számomra az igazi inspiráció a saját élményeimben rejlik, egy irodalmi mű, amely egy számomra fiktív történetet mesél el, amit nekem kell vizualizálni, nem mindig segít, bár alkotóként a szókincsemnek jót tesz. Az olvasás sem csak inspiráció lehet, Rick Rubin világhírű producer A kreatív folyamat: az alkotás mint életmód című könyve, amely az alkotók Bibliájaként is ismert, gyakran szolgál útmutatóként számomra. A kötetben részletesen taglalja az alkotás folyamatait, a kreatív lendületet és azt, hogyan kezeljük, ha az érzések nem találják meg a megfelelő formát. Ez segít eligazodni az alkotói válságok és szélsőségek világában.

Dalszövegeimben szimbólumokkal és metaforákkal szeretem kifejezni magamat, de ha valaki végighallgatja a dalainkat kronológiai sorrendben, világossá válik, milyen utat jártam be az elmúlt tíz évben. Az inspirációs forrásaim között sokszor megtalálhatók azok az élethelyzetek, amelyekbe önmagamat is bele tudom helyezni, hiszen számos különböző perióduson mentem keresztül. Nyolcadikos koromban kezdtem el Müller Péter könyveit olvasni, melyek érzelmi támpontot adtak. A Vallomás a szerelemről és a Szeretet könyve mély nyomot hagytak bennem, még ha az olvasásuk eleinte nehézségekbe is ütközött. Kortárs írókat is szívesen olvasok, ám a terjedelmük gyakran megnehezíti, hogy megfelelő időt találjak az olvasásra. Tudat alatt biztosan ezek a könyvek is inspirálnak, de konkrétan nehezen tudnék megnevezni egy-egy szöveget, amely közvetlenül hatott volna rám. Van viszont egy Radnóti-vers, amely szoros kapcsolatban áll velem: a Két karodban. Ez a költemény nemcsak az életem különböző területein, hanem alkotóként is sokszor jelen volt, így tetoválás formájában a testemen is helyet kapott.