Az alkotók a cappella és hangszerkíséretes kategóriákban kapták meg az Európai Kórusszövetség ? Europa Cantat elismerését. Ennek apropóján Hoppál Péter megfogalmazta: kimagasló érték, kincs a magyar kórusmuzsika, és minden alkalmat meg kell ragadni annak ünneplésére.

 

Sok országra terjedt ki az a kórusmű pályázat, melyből a magyar versenyzők kerültek ki győztesen. Ebből is látszik, hogy hazánk nemcsak Bartók Béla és Kodály Zoltán örökségét őrzi, de a fiatal kórusszerzők is kiemelkedő teljesítményt nyújtanak ? hangsúlyozta az államtitkár. Hozzátette, hogy a győztesek: Tóth Péter, Gyöngyösi Levente és Balatoni Sándor nemcsak a kórusvilág figyelmét érdemelték ki, hanem a magyar kultúra nagykönyvébe is beírták nevüket eredményeikkel.

 

Az eseményen fellépett a Vörösmarty Leánykar Gyombolai Bálint karnagy vezetésével, majd Hoppál Péter átadta a Miniszteri Elismerő Okleveleket a három zeneszerzőnek, akik megnyerték az Európai Kóruszeneszerzői Díjat. Az elismerés azért is kiemelkedő, mert a nyertes alkotásokat 51 európai zeneszerző kórusműve közül választották ki.

 


_d0a6417__copy__600x432.png
Tóth Péter átveszi a díjat

A 2017/2018-as évadban harmadik alkalommal megrendezett versenyre 16 ország 17 kórusszervezete 41 zeneszerző 51 művét nevezte, amely jelentős emelkedés az előző évekhez képest. Az a cappella kategóriában a zsűri megosztott első díjat adott át Balatoni Sándor férfikarra írt Cantate Domino és Tóth Péter Mesedoboz című nőikarra készült darabjáért, a hangszerkíséretre írt művek kategóriájában pedig Gyöngyösi Levente nőikarra, két hegedűre és kis ütőhangszerekre komponált Jubilate Deo című darabját ítélték a legjobbnak. A nyertes pályaművek 300 eurós díjazásban részesültek és jövőre nemzetközi kórusok mutatják be őket Tallinban, a július 27. és augusztus 5. között szerevezett Europa Cantat fesztiválon ? írták korábban az MTI-n.

Tóth Péter kórusműveit a világ három kontinensén éneklik rendszeresen ? olvashatjuk a zeneszerző oldalán, a petertoth.neten. ?Tóth Péter 1965-ben született Budapesten. Zenei tanulmányait párhuzamosan folytatta a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolában. Ütő- és zeneszerzés szakra járt Schwarcz Oszkárhoz, illetve Kocsár Miklóshoz, majd 1985-ben felvételt nyert a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemre, Petrovics Emil osztályába, ahol 1990-ben szerzett diplomát. A kilencvenes években számos kísérőzenét írt vidéki és budapesti színházak produkcióihoz és több évig dolgozott a Színház- és Filmművészeti Egyetem óraadó tanáraként. Jelenleg a Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Kar Zeneelmélet tanszékének tanszékvezetője. Számos kórusműve nyert díjat magyar és nemzetközi versenyeken, 2007-ben Erkel-díjat, 2009-ben KÓTA-díjat, 2013-ban Bartók?Pásztory Ditta-díjat kapott. A Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja? ? olvashatjuk az életrajzában.

 


_d0a6430__copy__600x493.png
Gyöngyösi Levente átveszi a díjat

Gyöngyösi Levente 1975-ben született Erdély fővárosában, Kolozsvárott. Ahogy életrajázban írja: ?1989 novemberében, a romániai forradalom előtt egy hónappal családommal Magyarországra települtünk, ahol felvettek a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolába, zeneszerzés, illetve zongora szakra. Zeneszerzésből Fekete Győr István, zongorából Schweitzer Katalin növendéke voltam.? Az ifjú művészt 1993-ban felvették a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerzés tanszékének II. évfolyamára, ahol Orbán György volt a mestere, és 1999-ben diplomázott kiváló minősítéssel. Ugyanezen évben debütált a korabeli hangszereken barokk és klasszikus zenét játszó, Vashegyi György vezette Orfeo Zenekarban, mint számozott basszus-(continuo)játékos. Az együttesnek máig tagja, számos mű újkori világbemutatója, több operaelőadás, rengeteg magyarországi és külföldi koncert fűződik a nevükhöz.

 

Mint írja: ?2000-ben, első nagy sikeremként a Magyar Állami Operaház millenniumi operapályázatán A gólyakalifa című, Babits Mihály nyomán Balla Zsófia szövegére készült kétfelvonásos operámmal II. díjat nyertem.? Jelenleg szabadúszó zeneszerzőként dolgozik, A Mester és Margarita című musicalt komponálja a Hollerung Gábor vezette Budafoki Dohnányi Zenekar részére, M. A. Bulgakov regénye nyomán, Várady Szabolcs szövegére. ?Számos kimagasló szakmai kitüntetés birtokosa vagyok: Erkel Ferenc-díj (2005), Talentum Művészeti Díj (2008), Artisjus-díj (2008), Márciusi Ifjak-díj (2009), Bartók-Pásztory díj (2009), Istvánffy Benedek-díj (2012, 2014)? ? olvashatjuk a gyongyosilevente.hu oldalon.

 


_d0a6452__copy__600x426.png
Balatoni Sándor átveszi a díjat

Balatoni Sándor 1983-ban született Pécsett ? olvashatjuk a balatonisandor.hu oldalon. ?Summa cum laude? diplomázott a Pécsi Tudományegyetemen karvezetőként 2010-ben dr. Kamp Salamon és dr. Lakner Tamás, Liszt-díjas karnagyok növendékeként, majd 2011-ben köztársasági ösztöndíjasként diplomázott orgonaművészként a Pécsi Tudományegyetemen. Tanárai Király Csaba Liszt-díjas orgonaművész és Baróti István voltak. A művész 2000 óta a pécsi Jézus Szíve templom orgonistája és karnagya. Az Eck Imre művészeti iskola tanára, 2009 óta a Pécsi Tudományegyetem tanára, 2008 óta a Pannon Filharmonikusok és lemezfelvételek rendszeres közreműködője. Részt vett Hannfried Lucke (2004), Dalibor Miklavcic (2013) mesterkurzusain és a London Organ Improvisation Course-on Gerard Brooks, Sophie Véronique Cauchefer Choplin, Ronny Krippner és Duncan Middleton vezetésével, de tanult 2013-ban Pierre Pincemaille, David Briggs és Tomas Adam Nowak kurzusain is Detmoldban. A zeneszerző 2004-ben megnyerte a Zsámbéki Országos orgonaverseny I. díját. A VII. és a VIII. salgótarjáni országos orgonaversenyen különdíjat nyert 2004-ben és 2007-ben, 2009-ben kiérdemelte a Magyar Jezsuita Rendtartomány kórusműpályázatának Különdíját, 2010-ben a pécsi egyházmegye millenniumi zeneszerzés pályázatán III. díjat kapott, 2014-ben a Kórusok éjszakája fesztivál kórusműpályázatán Különdíjat nyert. Műveit bemutatták többek között az összes szomszédos országban, Olaszországban, Belgiumban, Kínában és az Egyesült Államokban is, 2011-ben orgonajátékával elnyerte a Magyar Tudományos Akadémia és a Pécsi Tudományegyetem Nívó-díját, 2012-ben pedig kiérdemelte a Prima Primissima alapítvány Junior Prima díjat. Jelenleg a doktori iskola ösztöndíjas hallgatója a Pécsi Tudományegyetemen, 2014-ben elnyerte a Fulbright ösztöndíjat az Eastman School of Music egyetemre, Rochesterbe, New Yorkba, ahol prof. David Higgsnél végezte doktori tanulmányait. Majd 2016-ban a Croatia Cantaton I. díjat kapott a Mecsek Kórussal, valamint elnyerte a Karnagyi Különdíjat is, novemberben Csorba díjat érdemelt ki Zöld és fény kompozíciójáért. Repertoárján kiemelt helyet kapnak a magyar orgonaművek, így Liszt Ferenc, Kodály Zoltán és Lisznyay-Szabó Gábor összes orgonaműve is ? olvashatjuk életrajzát az oldalán.

Kultúra.hu

Forrás: Kultúra.hu/MTI/petertoth.net/gyongyosilevente.hu/balatonisandor.hu