Közel kétmillió svájci frankért kelt el egy Brutus képmásával díszített aranypénz

Tudomány

Ritkaságnak számító, Brutus képmásával díszített római aranypénz kelt el 1,83 millió svájci frankért (810 millió forintért) december 9-én egy genfi árverésen – közölte az eladást szervező Numismatica Genevensis árverési ház. Az aranypénzt, amelynek kikiáltási ára 750 ezer frank (333 millió forint) volt, heves online licitharc után egy európai gyűjtő vásárolta meg.

A rare Roman gold coin bearing the image of Brutus, the famed assassin of Julius Caesar, is diplayed at the Numismatica Genevensis (NGSA) auction house in Geneva on December 4, 2024. The aureus, the gold coin currency used in ancient Rome, was issued by Brutus and his friends a year or two after they assassinated Roman ruler Julius Caesar in 44 BC, will go on auction in Geneva on Monday December 9, 2024, with bids set to start above $850,000. (Photo by Fabrice COFFRINI / AFP)
Fotó: Fabrice Coffrini / AFP

Az aureus – római aranypénz, amely a köztársaság idejétől a 4. század elejéig volt forgalomban – a történelem egy darabját képviseli – mondta el az AFP francia hírügynökségnek Frank Baldacci, a Numismatica Genevensis igazgatója.

 A nyolc gramm súlyú és az egyeuróshoz hasonló méretű érmét Kr. e. 43–42-ben verték, azt követően, hogy Brutus és társai meggyilkolták Julius Caesart – mondta el az igazgató. A különleges aureus egyik oldalán Brutus babérkoszorús feje látható, míg a másikon lévő harci jelképek Brutus korábbi katonai győzelmeire utalnak. Az árverési ház szerint a december 9-én eladott érme egyike a tizenhét ismert példánynak.

Az érme nem Rómában készült, hanem a Julius Caesar megölése után a hatalom megszerzésére törekvő Brutusszal együtt vonuló mozgó pénzverdében, és Baldacci szerint „propagandacélokra” is szolgált, erre utal az „IMP” jelzés Brutus arcképe mellett, amely császárt jelent, holott nem viselhette ezt a címet. Az érmét röviddel a Flippinél lezajlott csata előtt verték, amelyben Marcus Antonius és Octavianus legyőzte Brutust és Cassiust, és ezt követően Cassius, majd Brutus is öngyilkos lett.

Az aureust évszázadokon át kézről kézre adták, a nyilvánosság kizárásával. Először az 1950-es években tűnt fel egy magángyűjtő kinyomtatott katalógusában, ezután 2006-ban, egy árverésen bukkant fel ismét Zürichben, ahol 360 ezer frankért adták el egy másik magángyűjtőnek.

Az érmét hermetikusan lezárt dobozban tárolják, hogy megóvják mindenféle rongálódástól, és garantálják a hitelességét – mondta el Baldacci.