(MTI/AFP) - Másfél évvel a BBC világszolgálata után a külföldre irányuló brit ismeretterjesztés másik letéteményese, a British Council is kivonul Magyarországról és több más európai országból, hogy tevékenységét elsősorban az iszlám világban erősíthesse.
A hétfői The Times értesülése szerint a brit kultúra, tudomány, technológia és az angol nyelv külföldi megismertetéséért felelős, 1934-ben alakult szervezet jövő márciusig Magyarországon, Szlovákiában, Szlovéniában, Ausztriában, Finnországban, Spanyolországban és a három balti köztársaságban zárja be irodáit.
Megszűnik egyebek mellett az olyan hagyományos európai kulturális események finanszírozása, mint amilyen például a nagy hírű londoni zenekar, a London Sinfonietta tavalyi balti körútja volt, és az érintett országokban bezárnak a British Council-könyvtárak is, hacsak nem tudják magukat fenntartani oktatási kurzusokkal.
A szervezet évente 186 millió fontot (72 milliárd forintot) kap a brit külügyminisztériumtól, emellett 300 millió font (117 milliárd forint) saját jövedelemre tesz szert oktatási tevékenységéből.
Martin Davidson, a British Council áprilisban belépő új vezérigazgatója azt mondta a hétfői The Timesnak: küldetésének része a kulturális kapcsolatok kiépítése, illetve helyreállítása a Közel-Kelet és Közép-Ázsia muszlim közösségeivel. A szervezet 50 százalékkal növeli kiadásait a térség 15 országában, köztük Irakban és Afganisztánban.
Húszmillió font jut a British Council költségvetéséből arra a programra, amelynek célja elejét venni a fiatal muszlimok radikalizálódásának Pakisztánban és más iszlám országban. A program közös kezdeményezéseket irányoz elő a pakisztáni iszlám vallási iskolákkal, a medreszékkel is.
Davidson szerint a brit társadalom sok elemét "nagyon vonzónak" találja az iszlám világ lakossága, mélyülőben van azonban a bizalomhiány. Az Irakban és Afganisztánban folyó brit katonai akciók mindazonáltal csak felszínre hozták a kulturális félreértéseket, és nem előidézték azokat - fogalmazott a British Council kijelölt vezérigazgatója. "Megpróbálunk áthidalni egy szakadékot, amely valószínűleg mindig is megvolt ... most csak világosabban látjuk, mint eddig" - tette hozzá.
A BBC brit közszolgálati tévé- és rádiótársaság Világszolgálata már 2005 októberében bejelentette, hogy "a prioritások átrendezésének" jegyében tíz idegen nyelvű - köztük nyolc kelet-európai - adást megszüntet. A magyar adással együtt bezárták a bolgár, a horvát, a cseh, a görög, a kazah, a lengyel, a szlovák, a szlovén és a thai szekciót.
Az akkori tájékoztatón bejelentették egyúttal egy új, arab nyelvű BBC-hírtévé elindítását is 2007-től.
Korabeli brit sajtókommentárok szerint a BBC a sikeres arab hírtévével, az al-Dzsazírával akarja felvenni a versenyt, és a kelet-európai rádióadások bezárására azért volt szükség, mert a pénz a BBC arab nyelvű hírtelevíziójára kellett.
A Világszolgálat működését is a brit külügyminisztérium költségvetéséből finanszírozzák, és hírek szerint a tárca - jóllehet jóváhagyta az arab hírtévét - pótlólagos forrást ehhez nem juttatott a BBC-nek.