Márta István szerint kigazdálkodható a fővárosi színházakat érintő elvonás

Kultpol

(MTI) - A fővárosi önkormányzat idei költségvetése szerinti, a színházakra vonatkozó megszorításból az Új Színházat 16 millió forint elvonás érinti, így mintegy 377 millió forintra apadt a teátrum ez évi működési támogatása - mondta az igazgató pénteken az MTI-nek.
    Mint hozzátette, arról még nem döntöttek, hogyan tudják megtakarítani ezt az összeget, először a helyzetet elemzik.
    Horváth Csaba főpolgármester-helyettes az MTI-nek elmondta: a Fővárosi Közgyűlés csütörtökön Bőhm András, a kulturális bizottság elnökének javaslatát fogadta el.
    A színházi szakmával folytatott egyeztetés után megszületett módosító indítvány a színházak működési támogatásának átlagosan 4 százalékos csökkentését javasolja, amelynek alapját a tavalyi működési támogatások tartós kötelezettségvállalásokkal növelt összege képezi.
    A főváros kulturális bizottsága február 21-én fogadta el Bőhm András (SZDSZ) módosító indítványát, amely szerint a kultúra területén a korábban tervezett, mintegy 682 millió forint helyett mintegy 438 millió forintot vonnak el a színházaktól és a közművelődési intézményektől.
    Az eredeti előterjesztés a színházaktól 300 millió forintot vont volna el, a módosítás 216 millió forinttal számol.
    A Budapest Bábszínháznál 3,6, a Kolibri Színháznál 3,8, a Katona József Színháznál 1,9, a Vígszínháznál 3,4 százalékos elvonás szerepel, a Budapesti Operettszínház 4,8 százalékos csökkentés érinti a módosító indítvány szerint.
    A Budapest Bábszínház 20 millió forintos elvonással mintegy 538 millió forint, a Kolibri Színház 10 millió forintos csökkentéssel mintegy 253 millió forint működési támogatást kap a fővárostól. A Vígszínház 27 millió forinttal kisebb összeget, mintegy 781 millió forintot, a Katona József Színház 9 millió forinttal kevesebb támogatást, mintegy 466 millió forintot kap, a Budapesti Operettszínház pedig 51 millió forinttal kevesebbel, így mintegy 1,016 milliárd forint működési támogatással számolhat ebben az évben.
    A József Attila Színházat 15 millió forintos elvonás érinti, mintegy 355 millió forintot kap a fővárostól, a Madách Színház esetében 26 millió forintos csökkentéssel mintegy 630 millió forint a működési támogatás összege.
    Bőhm András a közművelődési, közgyűjteményi ágazatot érintően a költségvetési tervezetben szereplő 375 millió forintos elvonás helyett a támogatás 220 millió forintos csökkentésére tett javaslatot.
    A Fővárosi Közgyűlés kulturális bizottságának múlt heti ülésén Bodó Sándor, a Budapesti Történeti Múzeum (BTM) főigazgatója arról beszélt: ha az eredeti javaslatot fogadná el a közgyűlés, félszáz munkatárstól kényszerülnének megválni, az  intézmény kezelésében lévő, mintegy fél tucat kiállítóhelyet be kellene zárni, a múzeum pedig csökkentett nyitvatartással üzemelne. Tájékoztatása szerint a BTM-től az eredeti terv alapján 107 millió forintot vontak volna el, míg az módosító indítvány alapján csak mintegy 39 millió forinttal csökken az intézmény támogatása.
    Fodor Péter, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár igazgatója a február 21-i ülésen azt hangsúlyozta, hogy már a múlt évi, 60 millió forintos elvonás miatt is negyvenezer kötettel kevesebbet tudtak beszerezni. A könyvtár támogatása a módosító indítvány értelmében több mint 95 millió forinttal csökken ebben az évben.