Újjáalakult a Magyar UNESCO Bizottság

Kultpol

(MTI) - A szervezet pénteki budapesti közgyűlése elfogadta a MUB beszámolóját, ez évi munkatervét, és ismét Gresiczki Pétert választotta főtitkárrá. A bizottság minderről hétfőn adott tájékoztatást.
    A testület MTI-hez eljuttatott idei előzetes munkatervében kiemelten szerepel például a művészeti és sportoktatás támogatása, a magyar eredmények és szellemi örökség nemzetközi terjesztése, az emberi jogok, a jövőkutatás, az internet-etika és a szerzői jogok témaköre. A testület célkitűzése az is, hogy maximalizálja a Magyarország számára elnyerhető támogatásokat.
    A dokumentum szerint a bizottság az elmúlt évben a Kulturális Örökségvédelmi Hivatallal együttműködve kiadta magyarul az itteni világörökségi helyszínekkel kibővített UNESCO Világörökség tanári segédkönyvet. Az MTA Altajisztikai Kutatócsoportja kidolgozta a ritka mongol és tibeti kéziratok komplex digitalizációjának módszertanát, az első szakmai kiadványok az UNESCO támogatásával jöttek létre.
    A bizottság kiadta Bartók Béla 1913-as algériai népzenei gyűjtésének digitalizált és magyarázatokkal ellátott anyagát CD-ROM-on, projektet indított a Kodály-módszer nemzetközi bemutatását szolgáló életmű-DVD megjelentetésére.
    Az UNESCO az Egyesült Nemzetek Szervezetének nevelésügyi, tudományos és kulturális szervezete. A létrehozásáról szóló megállapodást 1945. november 4-én húsz állam írta alá. Az UNESCO-nak jelenleg 191 tagállama van, Magyarország 1948. szeptember 14. óta tagja.
    A Magyar UNESCO Bizottság elnökét négy évre választják, mintegy 50 tagját az oktatásért felelős miniszter kéri fel. A testület az UNESCO programjainak, elveinek magyarországi megvalósítására alakult nem kormányzati tanácsadó testület.
    Célja, hogy a többi tagország nemzeti bizottságával, a kormányzati és nem kormányzati szervezetekkel, intézményekkel, együttműködve segítse az UNESCO munkáját az oktatás, a tudomány, a kultúra és a kommunikáció-informatika területén, és elősegítse a magyar tudománynak és kultúrának az UNESCO útján való népszerűsítését.