A Múzeumi Menedzserképzés moduláris tanfolyam újdonságnak számít a hazai múzeumi szakmai továbbképzések palettáján. A képzés kidolgozásánál alapvető szempont volt, hogy felhasználják, beépítsék a korábbi vezetői képzések résztvevői visszajelzéseit és tapasztalatait. A legfőbb igény a személyre szabhatóságra mutatkozott, ezért egy kötelező 60 órás alapmodulon felül a résztvevők további hétféle egyenként 30-30 órás modulból választhatták ki azt a kettőt, amely szakmai fejlődésüknek és érdeklődésüknek leginkább megfelelt. Az összesen 120 órányi modul elvégzésével, amely tartalmazza a kötelező 60 órás Államháztartási és vezetési ismeretek modult, valamint további két szabadon választható modult, a képzést sikeresen elvégző vezető eleget tesz a 150/1992. (XI. 20.) Korm. rendelet 6/G. § (1) bekezdése törvényi előírásának is, amelyről akkreditált tanúsítványt kap.

A tanúsítványátadón a résztvevőknek lehetőségük nyílt visszajelzést adni arról, hogy mit találtak leghasznosabbnak vagy mi az, amit alkalmazni tudnak intézményüknél. Többen kiemelték a kapcsolatépítést, melyet a szervezők számos gyakorlati feladattal és tréninggel is elősegítettek, így a modulok végére összetartó, jól együttműködő csoportok alakultak ki. Az egyes modulok zárásaként a résztvevőknek vizsgaprezentációt kellett készíteniük, melyben azt kellett bemutatniuk, hogy miként tudják beemelni a tanultakat munkájukba és ez miként hat intézményükre. Ez volt az egyik olyan feladat, melynek köszönhetően betekintést nyertek egymás tevékenységébe és felismerték a jövőbeni együttműködésben rejlő potenciált.

A 2019. június 03-ai ünnepségen Kassai Hajnal, az EMMI Közgyűjteményi Főosztály főosztályvezetője, Dr. Cseri Miklós a Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgatója, Dr. Bereczki Ibolya, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum ágazati feladatokért felelős főigazgató-helyettese és Nagy Magdolna, a Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ megbízott igazgatója adták át az okleveleket.

Az eseményre a ?Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek? című, EFOP-3.3.3-VEKOP-16-2016-00001 azonosítószámú európai uniós projekt keretében került sor. A projekt kétmilliárd forint európai uniós forrásból valósul meg 2017. február 1. és 2020. január 31. között a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ és a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár konzorciumi együttműködésében. A projekt megvalósítói elkötelezettek az esélyegyenlőség szerepének növelése, a hátrányos helyzetűek felzárkóztatása és a kulturális javakhoz való egyenlő hozzáférés lehetőségének megteremtése mellett.

Fotók forrása: Szabadtéri Néprajzi Múzeum