Az ellopott műkincsekre specializálódott Arthur Brand otthonába múlt héten pénteken csöngettek be azzal, hogy nemrég ellopott festményeket hoztak számára, melyet a bűnözők szeretnének visszaszolgáltatni azok jogos tulajdonosainak – írta meg a Guardian.

A cikk szerint Arthur Brand holland műkincsnyomozó többek közt azzal alapozta meg hírnevét, hogy nemrég egy évekkel ezelőtt ellopott Van Gogh-képet sikerült visszaszereznie egy tolvajtól. A művészvilág Indiana Jonesának kikiáltott Brandnek ezúttal úgy sikerült „megoldania” egy esetet, hogy otthon meccset nézett.

A Guardian információi alapján ugyanis a férfihez azzal csöngettek be a napokban, hogy a hollandiai Medemblik városházájából ellopott hat festményt szeretnék visszaszolgáltatni a műkincsnyomozón keresztül. Bár az ellopott művek összértéke nem magas – nagyjából 38 millió forintnyi euróért lehetett volna pénzzé tenni a képeket –, történelmileg mégis jelentős értéket képviselő festmények is voltak az ellopottak között. Ilyen volt például a Radbod fríz királyról készült, eddigi ismereteink szerint legkorábbi portré is, amely időszámításunk szerint 680-ban keletkezett.

A rablás hírét kommentálva korábban Brand a médiában azt nyilatkozta – élcelődve a bűnözőkön –, hogy a rablók jobban tették volna, ha inkább hat kerékpárt tulajdonítanak el, mivel azokat sokkal könnyebb lett volna eladni, mint ezeket a ritka képeket. A Van Gogh-ügy felgöngyölítésére fordított kiemelt médiafigyelem, valamint rablásra tett csípős megjegyzés elterjedése a nyilvánosságban együttesen vezethetett ahhoz, hogy végül a bűnözők a művek visszaszolgáltatása mellett döntöttek.

„Gyakori, hogy a tolvajok inkább elégetik a műveket, csak hogy megszabaduljanak a nehezen eladható daraboktól, amelyek terhelő bizonyítékként maradnának náluk. Hálás vagyok, hogy végül a helyes döntést hozták meg. A lopás bűn, de ha valaki úgy dönt, hogy visszaadja a zsákmányt, végül valami jót is tesz” – mondta a szokatlan eseményről Arthur Brand. Medemblik vezetése 10 ezer eurónyi (hárommillió forint) jutalmat kínáltak számára a festmények biztonságos visszaszolgáltatásáért, amelyet viszont nem fogadott el. „Adjanak inkább könyvutalványt!” – nyilatkozta.

A szakértő reméli, hogy a hírek hatására további eltűnt festmények is visszatalálhatnak jogos tulajdonosaikhoz. Ilyen például a 2020-ban Leerdamból eltulajdonított 17. századi Frans Hals-festmény, de szintén érdekli őt azon képek sorsa, amelyek 1990-ben Bostonból tűntek el. Utóbbi ügy igen nagy kaliberűnek mondható: az ellopott festmények között Vermeer-, Manet- és Rembrandt-művek is akadnak, a teljes zsákmány értékét összesen nagyjából 500 millió dollárra – azaz több mint 180 milliárd forintra – becsülik.

Fotó: AFP / Arthur Brand jóvoltából