Magyarország is részt vesz a velencei Gyermekkarneválon

Egyéb


_dsc1521__copy__600x400.png
A február 7-től 17-ig tartó program középpontjában a gyermekek nevelése áll, melyben az eszközt a kultúra értékei jelentik

A VI. Nemzetközi Gyermekkarnevál magyar pavilonjának középpontjában a kreativitás áll majd, és idén először saját logóval kezdi az évet a hazai Nemzeti Biztosi Iroda. ?A nemzeti logó a célkitűzésekről, az elképzelésekről is sokat elárul? ? fogalmazott Balatoni Monika nemzeti biztos a január 22-ei tájékoztatón. Ezt követően a Velencében tartott, Paolo Baratta, a Biennále elnökének részvételével zajló nemzetközi sajtótájékoztatóra a magyar fél képviselői az interneten keresztül bejelentkeztek, hogy másokat is köszöntsenek ? árulta el a Kultúra.hu-nak. Kelet-Európából összesen három ország képviselteti magát a gyermekbiennálén, hazánk mellett Románia és Lengyelország nyújt programokat. ?Több százezer ember látogatja a Biennálét évente, a Gyermekkarnevállal pedig egy újabb híd épül a felek között? ? jegyezte meg a nemzeti biztos.

?Kecskemét tradíciói és jelenlegi pezsgő kulturális élete: a kecskeméti filmipar, a tánc, a komolyzene még mindig kevés lenne az együttműködéshez, ha a város vezetésének nem lenne egy olyan személye, aki az idők hangját meg is hallja? ? méltatta a polgármestert Balatoni Monika. A várost az elmúlt években a beruházásaival, a gazdasági vállalásaival azonosította az ország, a város vezetése szerint azonban nem csak a gazdasági életet, hanem a kulturális programokat is erősíteni kell, hogy Kecskemét Európa vérkeringésébe kerüljön. Komoly, igényes program állt össze a Gyermekkarneválra, mely méltó módon mutatja be a várost: ?ki képviselhetné Magyarországról jobban a Kodály-módszert, mint Kecskemét, Kodály szülővárosa. Világhírű, magyar módszer a Kodály-módszer, melynek eredetét a nemzetközi közönség talán már el is felejtette. De jó néhány tánclépés, kerámia, az animációs filmek közül több, Jankovich Marcell animációi, a magyar népmesék kapcsolódnak a városhoz?.

Balatoni Monika kiemelte, hogy a magyar animáció nem csak a múltban, a jelenben is hódít, Bucsi Réka például egészen az Oscar-díjra jelölésig jutott, így a jelen eredményeire is büszkék lehetünk. ?Közös felelősségünk, hogy a fiatalok milyen képet alakítanak ki az országról. Kecskemét velencei bemutatkozásával olyan nemzetközi kapcsolatok fonódhatnak, melyek továbbgondolásával a Kecskeméten rendezendő fesztiválok bekerülhetnek a nemzetközi köztudatba.? A nemzeti biztos szeretné, ha a magyar kultúra emlegetésekor ne csak Budapest jusson a turisták eszébe, hanem a vidéki kulturális élet is elnyerje méltó helyét a nemzetközi porondon.

A magyar pavilon programjába olyan közös nyelvet válogattak be, mint a zene és a tánc ? ismertette a programot Szemereyné Pataki Klaudia, Kecskemét polgármestere. A kiállításon résztvevőket szolmizálni tanítják, mindebben a mozgást, a népzenét és a néptáncot hívják segítségül. Lesz még interaktív hangszerbemutató, a látogatók hagyományos hangszereket készíthetnek, a világhírű Aurin Leánykar workshopot tart, megtanítják a Kodály-módszert, de bemutatkozik a kétévente megrendezett nemzetközi gyermektalálkozó, a Csiperó Fesztivál.

Maria Assunta Accili magyarországi olasz nagykövet elmondta: az olasz?magyar kapcsolatokban is további építkezésre ad lehetőséget, ha a fiatalság fejlesztését támogatjuk, ami a Gyermekkarnevál célja is egyben. ?Más népek, kultúrák, szokások megismerése erősíti a nyitottságot, a toleranciát, egymás könnyebb megértését? ? fejtette ki, majd elismerte: Magyarországon a fiatalabb generációk is nyitottak a komolyzenei koncertekre, egy-egy ilyen eseménynél futballstadionnyi tömeg mozdul meg. Egy ilyen élénk kulturális országban hatalmas kihívást jelent, hogy az olasz kultúrára irányítsák a figyelmet. Rövid, de nagyon intenzív programon mutatkozik be Magyarország Velencében, a pedagógusok szavait idézve azonban szerinte ?a tanulás legjobb módja a játék? ? abban pedig a Biennále résztvevői nem szenvednek majd hiányt.

 

A Nemzeti Biztosi Iroda napi kapcsolatban áll a velencei szervezőkkel az 56. Képzőművészeti Biennále szervezése kapcsán is. Mint azt december végén kihirdették, dr. German Kinga kurátor és Cseke Szilárd képzőművész Fenntartható identitás című projektje fogja képviselni Magyarországot. Balatoni Monika megjegyezte, ugyan a Velencei Biennále a képzőművészeti programokkal indult 1895-ben, majd később az építészetivel bővült, mára a gyermekprogramok mellett a sorozathoz tartozik a Velencei Filmfesztivál, de külön foglalkoznak a színházzal, a tánccal és a kortárs zenével. ?Szeretnénk idővel ezeken a programokon is részt venni, idén azonban erre már nem lesz mód. Ugyanakkor a Biennále szervezőit számos magyar programról tájékoztatjuk, meghívjuk őket a Budapesti Tavaszi Fesztiválra, hogy még inkább felkeltsük érdeklődésüket a hazai programok iránt? ? árulta el a Kultúra.hu-nak.

Fotó: Csákvári Zsigmond