Jeles napok

Március – Böjtmás hava – Tavaszelő – Kikelet hava

Jeles napok

Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc évfordulója – A magyar sajtó napja

A Magyar Országgyűlés 1991-es határozata értelmében március 15. az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc kezdetének, a modern parlamentáris Magyarország megszületésének napja és Magyarország nemzeti ünnepe. Ezen a napon osztják ki a Kossuth- és Széchenyi-díjakat.
Az 1848–49-es polgári forradalom és szabadságharc kezdete ez a nap, amelynek célja a függetlenség kivívása és az alkotmányos berendezkedés megteremtése volt. 1848 első hónapjaiban Európa számos városában forradalmak törtek ki. Ez kedvező körülményeket teremtett ahhoz, hogy a magyarországi reformelképzelések törvényes úton megvalósuljanak.
A forradalmat indító március 15. jelkép lett: a kivívott szabadság megőrzésének és az elvesztett szabadság visszaszerzésének szimbóluma. A magyarság 1860-as évek – a Bach-rendszert (1850–1859) föváltó politikai enyhülés – óta nemzeti ünnepének tekinti ezt a napot, függetlenül attól, hogyan vélekedett erről a mindenkori államhatalom.
1848-ban ezen a napon nyomtatták a magyar sajtó első szabad termékeit, a Tizenkét pontot és a Nemzeti dalt. 1990 óta ezt a napot a magyar sajtó napjaként is ünnepeljük.

1848 elején egyre inkább érzékelhetővé vált a Habsburg-birodalom külpolitikai helyzetének megrendülése, a Pozsonyban ülésező magyar rendi országgyűlés munkája ugyanakkor holtpontra jutott. Az európai forradalmi mozgolódások (Palermo, Nápoly, Milánó), majd a február 22–24-i párizsi forradalom híre mozdította ki a holtpontról magyar politikát. Kossuth Lajos1848. március 3-i felirati beszédében – a sorok közé rejtve – alkotmányos átalakítást követelt a birodalom egész területén. Kossuth német nyelvre azonnal lefordított és nyomtatásban terjesztett beszédének jelentős hatása volt Bécsben.

Március 13-án kitört a bécsi forradalom.

1848-ban Pest-Buda már az ország jelentős szellemi központjának számított. Itt tömörült a nemesi és polgári értelmiség elit. A fiatal értelmiség egyik jelentős, radikális csoportja, a „márciusi ifjak”, ahogy később nevezték őket, a Pilvax kávéházban tartotta összejöveteleit.

A máricusi ifjak március 19-ére, a József-napi országos vásár napján, francia mintára nagygyűlést és bankettet akartak szervezni a Rákos mezejére. Az Ellenzéki Kör vezetői gondosan előkészített országos akciót akartak. A bécsi forradalom hírére a Pilvax körének vezetői úgy döntöttek, hogy maguk cselekszenek. Petőfi Sándor, Vasvári Pál, Vidacs János, Sükey Károly, Bulyovszky Gyula, Vajda János, Jókai Mór elhatározták, hogy másnap érvényt szereznek a Tizenkét pont közül az elsőnek, a sajtószabadság követelésének, s cenzori engedély nélkül kinyomtatják a Tizenkét pontot és Petőfi lelkesítő költeményét, a Nemzeti dalt.

Másnap, március 15-én reggel Petőfi és társai a szemerkélő esőben elindultak a Pilvaxból az egyetemre. Az egyetemi ifjúság csatlakozása után mintegy ezren folytatták útjukat a Hatvani utcába, Landerer Lajos és Heckenast Gusztáv nyomdájához. Itt Irinyi a nép nevében lefoglalta a sajtót, majd a nyomdászok kinyomtatták a Tizenkét pontot és a Nemzeti dalt.

Délután háromkor a Nemzeti Múzeumnál nagygyűlést tartottak, majd a tízezres tömeg a Pest városi tanácshoz vonult, és a tanács tagjait is rábírta arra, hogy csatlakozzanak a Tizenkét pont követeléseihez. Forradalmi választmány alakult, majd a tömeg elindult Budára, hogy a végrehajtó hatalom legfontosabb kormányszékével is elfogadtassa követeléseit, s kiszabadítsa börtönéből a jobbágyfelszabadítás egyik szószólóját, Táncsics Mihályt. A Helytartótanács nem mert katonai erőszakot alkalmazni, elfogadta a Tizenkét pontot, Táncsicsot szabadon bocsátotta, s eltörölte a cenzúrát.

Országgyűlési küldöttség utazott Bécsbe, melynek célja az volt, hogy az uralkodó nevezze ki teljhatalmú helytartóvá István nádort és miniszterelnökké gróf Batthyány Lajost, valamint tegyen ígéretet arra, hogy az országgyűlésen alkotott törvénycikkeket szentesíteni fogja. A március 17-én kiadott királyi leirat azonban csak István nádor kinevezését tartalmazta, és felszólította a nádort a felelős minisztérium hatásköréről szóló törvénycikk felterjesztésére. Kossuth és Batthyány azonban rávették a nádort, hogy teljhatalmával élve, nevezze ki Batthyányt miniszterelnökké, s István nádor még azt is elérte, hogy a király jóváhagyta ezt a lépést.

Fogyasztóvédelmi világnap

John F. Kennedy amerikai elnök 1962-ben ezen a napon hirdette ki a négy alapvető fogyasztói jogot összefoglaló történelmi nyilatkozatot. Ennek köszönhetően ismerték el nemzetközi szinten a kormányok és az Egyesült Nemzetek Szervezete, hogy minden állampolgár fogyasztóként alapvető jogokkal rendelkezik. Az évek folyamán nyolcra emelkedett ezeknek a jogoknak a száma, amelyek alapját képezik a Fogyasztóvédelmi Világszervezet, valamint az egyes országok fogyasztóvédelmi egyesületei munkájának. A nyilatkozat kihirdetésére emlékezve tartják március 15-én a FOGYASZTÓVÉDELMI VILÁGNAPot.

Dalmady Zoltán születésnapja – 1888

A gyógyfürdő-kultúra és a sportorvoslás jeles alakja, DALMADY ZOLTÁN (Budapest, 1888. március 15. – Budapest, 1934. november 17.) a Tátrában, majd a Margitszigeten volt fürdőorvos, fizikoterápiás gyógymódok sikeres alkalmazója. Kutatásokat végzett az ásványvizek, gyógyvizek emberi szervezetre gyakorolt hatásával, az orvosmeteorológiával és a biokémiával kapcsolatban. 1928-ban nevezték ki a balneológia magántanárává. Jelentős tudománynépszerűsítő tevékenységet is kifejtett. 1909-ben jelent meg Mendemondák a természettudomány köréből. A művelt közönség és a nép körében elterjedt természet- és orvostudományi tévhitek, előítéletek, hamis nézetek magyarázata és helyreigazítása című felvilágosító munkája. Hirdette a turisztika népegészségügyi jelentőségét, egészségmegőrző szerepét. Egyik kezdeményezője volt a visegrád-nagyvillámi turistaház létesítésének.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Életrajzi Lexikon, Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1988)

A Telekzeti Kőnyomda megalapítása – 1868

Az 1867. évi kiegyezés egyik következményeként a kataszteri felmérési munkálatok irányítása Bécsből átkerült Budára, a Pénzügyminisztérium felügyelete alá tartozó Állami Földméréshez. A Bécstől való független működés érdekében vált szükségessé egy saját nyomdaüzem felállítása. A bécsi litográfiai intézet által átadott felszereléssel 1868. március 15-én megkezdte működését a Földmérés litográfiai intézete, későbbi nevén a Magyar Királyi Telekzeti Kőnyomda. Elhelyezésére a Fortuna utca és az akkori Brunnen Gasse – a mai Kard utca – sarkán álló házat választották. A nyomdának fotólaboratóriuma, akkori elnevezéssel heliográfiai műhelye is volt. 1870-ben a Kőnyomdát egyesítették az addig Temesváron üzemelő állami könyvnyomdával. A Budára szállított felszerelések már csak egy további épületben fértek el – abban, ami később is állami nyomdaként üzemelt a Várban. A nyomda három fő részre tagozódott: a könyvnyomdára, a térképészeti osztályra és a galvanizáló és réznyomó műhelyekre. A nyomtatási, sokszorosítási tevékenység mellett a nyomda térképészeti, földmérési, helyszínelési munkákat is vállalt. Fontos mozzanat volt továbbá a nyomda történetében, hogy itt készült az első magyar postabélyeg. A 2 krajcáros, sárga színű bélyeg ma már értékes ritkaság számba megy.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1993 [Raum Frigyes])

Március 15-én történt

Március 15. nemzeti ünnepünk, amelyen Kárpát-medence-szerte megemlékezünk az 1848–49-es forradalom és szabadságharc kezdetéről.

Március 15. – Huszármenet Budapesten
Huszármenet a budapesti Alkotmány utcában, 2023. március 15-én. Fotó: MTI / Mónus Márton

Ünnep

Magyarország nemzeti ünnepe – Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc kezdete, 1990-től hivatalos nemzeti ünnep.
A magyar sajtó napja – Annak emlékére, hogy 1848-ban ezen a napon nyomtatták ki a szabad magyar sajtó első termékeit.
Az alvás világnapja – A tavaszi napéjegyenlőséget megelőző pénteken tartják az Alvásdiagnosztikai és Terápiás Világszövetség rendezésében; az amerikai eredetű kezdeményezéshez Magyarország 2009-ben csatlakozott.
Az iszlámellenességgel szembeni küzdelem nemzetközi napja – 2022 óta rendezik az ENSZ Közgyűlésének határozata nyomán.
Fogyasztóvédelmi világnap – Annak emlékére, hogy John F. Kennedy amerikai elnök 1962-ben ezen a napon hirdette ki a négy alapvető fogyasztói jogot összefoglaló nyilatkozatot.

Március 15-én történt

i.e. 44 A római szenátusban köztársaságpárti összeesküvők meggyilkolták Julius Caesart.
933 A merseburgi csatában első ízben szenvedtek súlyos vereséget a kalandozó magyarok Madarász Henrik német király seregeitől.
1848 Pesten győzött a forradalom, a márciusi fiatalok cenzúra nélkül kinyomtatták Petőfi Sándor Nemzeti dal című költeményét és a Tizenkét pontot.
1872 Életbe lépett az első magyar gyógyszerkönyv.
1892 Az amerikai Jesse Wilford Reno szabadalmaztatta a mozgólépcsőt.
1892 Megalakult az egyik legsikeresebb angol labdarúgó klub, az FC Liverpool.
1903 Megjelent az akkor még hetilap Nemzeti Sport első száma.
1917 Lemondott II. Miklós orosz cár, véget ért a cárizmus kora Oroszországban.
1924 Elhangzott az első magyar kísérleti rádióműsor.
1939 Az első bécsi döntés után a magyar hadsereg bevonult Kárpátaljára. Ugyanezen a napon szállta meg a náci Németország hadserege a müncheni konferencián megcsonkított Csehországot.
1965 Megkezdődött a budapesti Blaha Lujza téren álló Nemzeti Színház lebontása.
1985 Regisztrálták az első internetes domain nevet (Symbolics.com).
1989 A nemzeti ünnepen rendezett hatalmas tüntetésen, a budapesti Szabadság téren, a Magyar Televízió lépcsőjén Cserhalmi György felolvasta az ellenzéki szervezetek 12 pontját.
1990 Mihail Gorbacsovot, az SZKP KB főtitkárát választották meg a Szovjetunió első (és utolsó) elnökének.
2002 Madách Imre Az ember tragédiája című drámai költeményével megnyílt az új Nemzeti Színház Budapesten.
2011 Szíriában békés tüntetések kezdődtek, amelyek a megtorlás hatására azóta tartó, véres polgárháborúba torkollottak.
2019 Az új-zélandi Christchurch két mecsetjében egy fehér felsőbbrendűséget hirdető ausztrál férfi ötvenegy embert ölt meg.

Március 15-én született


270 Szent Miklós mürai püspök, akinek alakja egybeforrt a gyermekeket megajándékozó Télapóval
1767 Andrew Jackson, az Egyesült Államok hetedik elnöke
1844 Bobula János építész, az Andrássy úti Zichy-palota és a Trefort Ágoston Gimnázium épületének tervezője
1854 Emil von Behring német immunológus, a diftéria elleni szérum feltalálója, az első orvosi Nobel-díjas
1883 Egry József Kossuth-díjas festő
1892 Komjádi Béla vízilabdaedző, sportvezető
1894 Aba-Novák Vilmos festő és grafikus
1914 Kismarty-Lechner Kamill Ybl Miklós-díjas építész
1939 Pap Éva Jászai Mari-díjas színésznő
1939 Siklós Mária Ybl Miklós-díjas építész, az új Nemzeti Színház tervezője
1943 David Cronenberg kanadai filmrendező, a horror mestere
1944 Sly Stone amerikai soul-énekes, a Sly And The Family Stone frontembere
1949 Sz. Nagy István fazekas, a Népművészet Mestere
1975 Eva Longoria amerikai filmszínésznő
1993 Paul Pogba világbajnok francia labdarúgó

Március 15-én halt meg

1799 Eszterházy Károly egri püspök
1849 Giuseppe Gasparo Mezzofanti olasz bíboros, 58 nyelven értő és beszélő poliglott nyelvtudós
1938 Nyikolaj Ivanovics Buharin szovjet forradalmár, a sztálini tisztogatások áldozata
1975 Arisztotelész Onasszisz milliárdos görög hajómágnás
1980 Gordon E.  Sawyer háromszoros Oscar-díjas amerikai hangmérnök
1984 Sallay Zoltán balettművész, érdemes művész
1994 Barta Éva festő, ötvös, érdemes és kiváló művész
1997 Victor Vasarely (Vásárhelyi Győző) magyar-francia festő, az op art legismertebb képviselője
1999 Harry Callahan amerikai fotográfus
1999 Sasváriné Paulik Ilona paralimpiai bajnok para-asztaliteniszező
2004 John Pople Nobel-díjas brit elméleti kémikus
2014 Mikó Sándor kétszeres Munkácsy Mihály-díjas belsőépítész
2017 Dimény Imre Széchenyi-díjas agrárközgazdász, akadémikus
2021 Dinnyés József  zeneszerző, előadóművész

#eztörténtma