A zsinórra vagy szalagra fűzve viselt amulett mindössze 3,5 centiméter hosszú, és 18 sornyi szöveget tartalmaz egy ezüstlapba tekerve, írja a Heritage Daily. A Frankfurt am Main-i Goethe Egyetem régészei ezt a feliratot számítógépes tomográfia segítségével elemezték, vizsgálatuk pedig azt mutatja, hogy az ezüstfóliás amuletten található felirat a kereszténység legkorábbi ismert bizonyítéka az Alpoktól északra.
Az amulettet 2018-ban találták Frankfurt északnyugati külvárosában, a római kori Nidában egy, a Kr. u. 230 és 270 közötti időszakból származó sírban. Civitas Taunensium fővárosa ekkor már hanyatlásnak indult az alemannok inváziója miatt.
A mainzi Leibniz Régészeti Központ (LEIZA) legmodernebb számítógépes tomográfja segítségével megfejtett szöveg így szól: „Szent Titusz (nevében?). Szent, szent, szent, szent! Jézus Krisztusnak, Isten Fiának nevében! A világ ura legjobb [képességei szerint?] ellenáll minden rohamnak(?)/visszaesésnek(?). Isten(?) jótékonyan befogad. Ez a mentőeszköz(?) megvédi azt, aki átadja magát az Úr Jézus Krisztus, az Isten Fia akaratának, hiszen Jézus Krisztus előtt minden térd meghajlik: a mennyei, a földi és a föld alatti, és minden nyelv vallja (Jézus Krisztust).”
Az első keresztény csoportokra Galliában és talán Felső-Germánia tartományban is a 2. század végén találhatók utalások, míg a Római Birodalom északi alpesi régióiban zajló keresztény életről általában csak a 4. századból vannak megbízható bizonyítékok. Ez az amulett azonban felülírja a történészek korábbi vélekedéseit.