Mesterre és menedzserre találtak a fiatal művészek a Musicum Laude énekversenyen

Művészet

Második alkalommal rendezték meg Nagyváradon a fiatal énekesek számára alapított rangos nemzetközi énekversenyt és mesterkurzust, a Musicum Laude találkozót. A verseny végén kihirdették a kategóriák győzteseit, de minden résztvevő szakmai jövője szempontjából sorsdöntő lehet az eseményre meghívott élvonalbeli művészeti vezetők figyelme is.

Átadták a Musicum Laude nemzetközi énekverseny díjait. Jobbra Molnár Levente operaénekes, a verseny művészeti vezetője. Kép forrása: 4K Media Studio
Átadták a Musicum Laude nemzetközi énekverseny díjait. Jobbra Molnár Levente operaénekes, a verseny művészeti vezetője. Kép forrása: 4K Media Studio

Kelet-Közép-Európa több országából érkezett összesen 125 fiatal énekes a megmérettetésre és a meghallgatásra, valamint a mesterkurzusokra. A verseny a juniorokkal (15–20 évesek) kezdődött, majd három napon át az opera-elődöntőket tartották. Ezután a dal és az oratórium kategória versenyzői álltak a Posticum, illetve a Szent Miklós görögkatolikus templom színpadára. Ezt követő napon a Filharmónia épületében került sor a meghallgatásra, ahol a nemzetközi operaélet neves szakembereiből, menedzserekből, karmesterekből és operaénekesekből álló grémium előtt énekeltek a jelentkezők, közel ötvenen.

Az opera kategória döntőjére mindkét korosztályban (18–26 évesek és 27–38 évesek) július 23-án egy gála keretében került sor. Délután az egyetemisták versenyét tartották. Ebben a korosztályban az első helyen Rad Maria, a másodikon Szabó Bence, a harmadik helyen pedig Giada Borelli végzett. Számukra a díjakat dr. Pálfi József, a Partiumi Keresztény Egyetem rektora adta át. Ugyanekkor hirdették ki a dal és az oratórium kategória díjazottjait is.

Dal kategóriában a 18–26 évesek között az első Takács Lilla lett, a második Hosco Janetka Emília, a harmadik Tarczali Áron Sebestyén. A végzett énekesek (27-38) között a dal első helyezettje Alina Dragnea lett, míg a második és harmadik helyet Vitalie Maciunschi és Antoni Norbert nyerte el.

Oratórium kategóriában az egyetemisták között első helyet nem osztott ki a zsűri, a második helyezett Blatniczki Dóra, a harmadik helyezett Nagy Noémi lett. A felnőtteknél az első helyen Dani Dávid végzett, a második Balázs Júlia, a harmadik Földesi Gergely lett. Mindkét kategória első helyezettjeit a gálán is meghallgathatta a nagyváradi közönség.

A Musicum Laude utolsó felvonásaként az opera kategória felnőtt (27–38) döntőjét tartották meg július 23-án este 7 órától a nagyváradi Szigligeti Színházban a világszínvonalú zsűri előtt, amelynek elnöke, Ioan Holender művészmenedzser, a bécsi Staatsoper egykori igazgatója volt. A zsűriben a zenei élet további meghatározó nemzetközi képviselői foglaltak helyet:

Alexandru Agache operaénekes, Luca Ceretta művészeti projektmenedzser, Lily Chavaillaz, a Tact Artists Management művészeti menedzsere, José Concepción, az Opera Fuerteventura művészeti igazgatója, Alessandro Di Gloria, a Teatro Massimo Palermo casting menedzsere, Martina Franck, a Staatstheater Braunschweig művészeti igazgatója, Michael Gruber, az Opera4U igazgatója, művészmenedzser, Kalle Koiso Kanttila, a Kanttila Management vezetője, Kesselyák Gergely karmester, Katrin König, a Salzburger Landestheater opera igazgatója, Lukács Gyöngyi operaénekes és Rareș Zaharia rendező.

Felnőtt opera kategóriában az első helyen Ivan Dikusar basszus végezett, a második helyet Ildiko Javorkova szoprán szerezte meg, a harmadik pedig Bede Róbert tenor lett. A Papageno különdíját Kovács Gábor tenor kapta.

Molnár Levente művészeti vezető kiemelte a verseny fontos kulturális küldetését, amely a művészeten keresztül összehozta a különböző nemzetiségű énekeseket. Örömét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy több fiatal énekes is menedzserre talált a meghallgatásokon, a versenyen, és fontos szakmai felkéréseket, meghívásokat kapott. A művész szerint éppen ez volt az egyik küldetése a Musicum Laudénak, amely a tervek szerint jövőre folytatódik.