Mi a közös egy színészben és egy csillagászban?

Program

Idén kisbolygót neveztek el Montágh Imréről, de ez csak egy a csillagászat és a színészet találkozási pontjai közül. Mindkét szakma „furcsa emberek” közösségéből épül fel, ebben Czakó Juli és dr. Kiss L. László is egyetértenek. A Junior Prima díjas színésznővel és a Prima Primissima díjas csillagásszal Seres Gerda beszélgetett a Példaképlet első adásában.

Mit jelent a siker? Mennyire egyenes vagy éppen göröngyös az odáig vezető út? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre válaszolt Czakó Juli Junior Prima díjas színésznő és Kiss L. László Prima Primissima díjas csillagász a Példaképlet című műsor első adásában. A díjazottakkal Seres Gerda beszélgetett, aki egy rövid játékkal köszöntötte a meghívottakat: megkérdezte, hogyan neveznének el egy kisbolygót, vagy milyen képzeletbeli bolygóra utaznának, de az is kiderült, hisznek-e a véletlenekben, illetve mire lennének kíváncsiak, ha egy napra helyet cserélhetnének egymással.

Ezt követően a beszélgetés két évszám mentén folytatódott, amelyeket a vendégek egy-egy kártyán kaptak meg, és amelyeket el kellett helyezniük pályájukon. László 1982-ről mesélt: ekkor, tízévesen kapta meg első távcsövét, és habár ezután sokáig hobbiként tekintett a csillagászatra, mégis fontos mérföldkőnek tartja e gyerekkori ajándékot a hivatásához vezető úton. Juli számára meghatározó volt 2007, ugyanis ebben az évben vették fel a Kaposvári Egyetemre, ami rákényszerítette arra, hogy komolyan vegye a színészetet, lehetséges szakmájaként tekintsen rá.

A majdnem egyórás beszélgetés során a megszólalók meglepő hasonlóságokat találtak a két, elsőre végletesen különbözőnek tűnő szakma között. Úgy vélik, mind a színészek, mind a csillagászok „furcsa emberek”, akik e furcsaságon, valamint a közös szenvedélyen keresztül összetartó és elfogadó közösséget hoznak létre. A két meghívottnak emellett a sikerhez való viszonya is egészen hasonló, egyikük sem a hagyományos módon értelmezi a fogalmat: Juli egyáltalán nem tartja látványosnak saját győzelmeit, László pedig sokkal nagyobb diadalnak éli meg, ha „ismeretterjesztő nagykövetként” széles közönséghez juttathatja el a tudományt, mint ha publikálhat egy sokadik cikket.

A 2024-es Prima Primissima díjakat december 6-án adják át, a nyerteseket a tíz kategória harminc jelöltje közül választják ki. A korábbi évekhez hasonlóan idén is indul közönségszavazás, melynek győztese a Demján Sándor Alapítvány által felajánlott húszmillió forintos közönségdíjban részesül. A szavazás SMS útján zajlik, kedvenceinket a 06 70/707-7000-es telefonszámon támogathatjuk. További részletek itt.