A kiállításon fotók, festmények, szobrok, ékszerek, ruhák egyaránt szerepelnek. A megnyitón Gyutai Csaba, a Várgondnokság ügyvezető igazgatója elmondta: ez a tárlat fontos társasági esemény is, amelyen a magyar művészek színe-java bemutatkozik, ezért nagy öröm, hogy mindennek a Várkert Bazár adhat otthont.

 

Doncsev András, a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) alelnöke kiemelte: a magyar művészeknek, a magyar léleknek szabadságra van szüksége az alkotáshoz. Ezt a szabadságot szeretné elősegíteni az NKA a támogatással és a tárlattal is.

 

A kiállítás hirdeti az NKA művészetekben betöltött helyét, hiszen 514 pályázat érkezett be, amelyből 179-et választottak ki támogatásra a kurátorok ? mondta el Doncsev András. Hangsúlyozta: összesen 106 millió forint jutott arra, hogy az alkotókat ? iparművészeket, fotóművészeket és képzőművészeket ? segítsék.

 

Hozzátette: a kiállítási tárgyakról egy online katalógus is készül, így itt is elérhetővé válik minden mű a hozzáfűzött szöveges összefoglalóval együtt.

Az alelnök arról is szót ejtett, hogy már hetedik alkalommal rendezték meg az alkotói kiállítást, és ezt a hagyományt a jövőben is szeretnék folytatni. A 2015-ben támogatásban részesült alkotók mintegy 255 darab műtárgyát 2017-ben tekintheti majd meg a közönség.

 

Fabényi Julia, a Ludwig Múzeum ? Kortárs Művészeti Múzeum igazgatója, a Vizuális Művészetek Kollégiumának tagja, jelenleg a Képzőművészet Kollégiumának vezetője elmondta: a kuratóriumi tagok a minőséget tartották szem előtt a pályázatok elbírálásakor, és arra törekedtek, hogy olyan művészeket támogassanak, akik később tehetségük által bekerülhetnek a művészeti körforgásba. A támogatás lehetőséget ad a további alkotásra, a fiataloknak pedig arra is, hogy kialakítsák saját útjukat.

 

Fabényi Julia hangsúlyozta: ez nem tematikus tárlat, hanem olyan beszámoló kiállítás, ahol a műtárgyak egyenként érvényesülnek. A tárlatot július 31-ig tekinthetik meg az érdeklődők a Várkert Bazár Déli palotákban.

Készítette: Wéber Anikó

Fotó: Csákvári Zsigmond