Nő és férfi szüntelen küzdelme és vágyakozása, szibériai hideg és tűzből formált artériák, egymásra találás és eltaszítottság ? és még számos szélsőséges ellentét kiemelhető Az éjszaka csodái című darabból, amely egy téridőn kívüli éjszaka történetét meséli el. A hallucinogén színpadi világot Szabó Réka alapító-rendező álmodta meg, amelyet élőben manipulált animáció segítségével valósítottak meg. A táncművészek, Szász Dániel és Furulyás Dóra mozgása különös interakcióba lépett a kivetítőn megjelenő képekkel, a produkció közben a vonalak és a belőlük létrejött formák önálló életre keltek, olykor helyettesítették is a szereplőket. Mindezt a közvetlen környezetünkből irányítva.

az_ejszaka_csodasi_meszaros_csaba1_600x400

Az előadás után ?Érdemes-e drog helyett színházjegyet venni?? címmel tartottak kötetlen beszélgetést a produkcióról. Dr. Zacher Gábor szerint manapság már sokkal nyitottabb a közbeszéd, ha szóba kerül a művészvilág és a tiltott szerek kapcsolata, még az érettségin is el lehet mondani, hogy Ady Endre jó néhány versét hallucinogén anyagok hatására írta. Bár számtalan hasonló példát találni erre a világirodalomban, a szakértő úgy véli, tévedés azt gondolni, hogy ez pótolhatja a tehetséget. Mint elmondta: a tudomány már tízezer évvel ezelőttről is számon tart drog hatására készült műveket. Erről tanúskodnak például azok az Algériában felfedezett barlangrajzok, amelyek a gombaistenek tiszteletére készültek.

 

A Honvédkórház sürgősségi osztályának vezető orvosa arról is beszélt, hogy sokan azt hiszik, a kábítószerek használata mindenképpen eufórikus véget fog érni, azonban ez hosszú és buktatókkal teli ösvény. ?Lehet, hogy a nyuszi irányába indultam, de közben kígyóverembe vagy jéghegy alá esem? ? szemléltette a szakember. Az, hogy a drogok kire milyen hatással bírnak, a központi idegrendszerben dől el, ami teljesen egyéni dolog ? mutatott rá. Viccesen megjegyezte: ha lenne olyan szer, amely mindenkiből biztosan pozitív dolgot hozna ki, akkor milliókat gyártanának belőle, és este főműsoridőben a rádiók egyszerre szólítanának fel a bevételére. ?Élj gyorsan, szeress szenvedélyesen, halj meg fiatalon!? ? idézte a mindössze 27 évesen elhunyt Janis Joplint, aki miután felvette utolsó számát, ismételten belőtte magát, és ebbe halt bele. Mint mondta: ő fiatal kora ellenére legendás életművet hagyott maga után, de ez kivételes eset, a droghasználó emberek többnyire csak rendőrségi jelentéseket és egy fejfát hagynak az utókornak.

?A tánc kifejezetten olyan műfaj, amelyet nagyon nehéz szer hatására művelni? ? véli Szabó Réka. A koreográfia nagyon komoly fizikai koncentrációt igényel, persze ideális esetben a művész és a közönség is transzba eshet a produkció során ? magyarázta. A rendező elmondta, hogy szörnyű olyat látni, amikor valaki a függőségei következtében kallódik el. Dr. Zacher Gábor szerint nem kell szert használnunk ahhoz, hogy átéljük azt, amit a művész ki akart fejezni, példaként említette erre a pszichedelikus zenéket vagy Baudelaire verseit. Szabó Réka elárulta, hogy a hallucinogén világ megjelenítése után újabb tabukat igyekeznek megdönteni. Az együttes következő produkciója a Zárt ajtók és tárt lábak címet kapta, amely szintén komoly társadalmi kérdéseket fog feszegetni, ezúttal a nemi szerepeket illetően.

 

Végh Nóra