Idén 19. alkalommal rendezik meg a Múzeumok Őszi Fesztiválját, melynek szervezője és koordinálója ezúttal is a Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ (MOKK). A programsorozat a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával valósul meg. Az elkövetkező időszakban másfél hónapon keresztül több mint 140 múzeum (50 fővárosi és 91 vidéki) részvételével közel 550-féle program várja az érdeklődőket kilenc programtematikához kapcsolódva.
A hazai múzeumok világát az őszi idényben fókuszba helyező rendezvénysorozat idei célja a múzeumok és a gasztronómia kapcsolódási pontjainak vonzó bemutatása, továbbá a fenntarthatóságot és az egészséges életmódot támogató gasztronómiai tudás múzeumi keretek közötti népszerűsítése. A múzeumok által őrzött és közvetített tudás révén is elősegíthető, hogy a látogatók körében mindinkább teret nyerjen a tudatosabb fogyasztás, valamint a környezetileg fenntarthatóbb életmód. A témakör az étkezési kultúrához első látásra kevésbé kapcsolható múzeumok számára is lehetőséget kínál a gasztronómiának a zenében, irodalomban vagy képzőművészetben történő megjelenítésén keresztül.
A szeptember 26-án tartott beharangozó sajtótájékoztatón részt vett dr. Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter. Beszédében kiemelte a Skanzen mint kultúrstratégiai intézmény szerepét a magyar múzeumi és kulturális élet szervezésében, melyet a közel két évtizedes múlttal bíró Múzeumok Őszi Fesztiválja is jól példáz. Emellett arra is kitért, miért fontos a választott tematikával foglalkozni. „Ha már a gasztronómiát állítjuk a középpontba, és ha oly büszkék vagyunk a magyar kultúránk oly sok meghatározója mellett arra a magyar gasztronómiára, melyről sok minden mellett híresek vagyunk a világon, akkor ez a 600 program mind-mind olyan lehetőséget kínál, amely úgy tart össze minket, mint egy tányér étel, amelyben nemcsak a tányér étel tartalma hordoz továbbörökítenivalót és mutat rejtelmes és izgalmas történeteket, hanem maga a tányér is. Így kapcsolódik össze a tárgyi kultúránk mindazzal a megéléssel, amelyet múzeumaink és kultúránk kell hogy jelentsen.”
A sajtó képviselőit dr. Török Petra, az MNM KK – Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója és dr. Cseri Miklós, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgatója köszöntötték. Az idei rendezvénysorozat koncepcióját, programtematikáit, valamint a fesztiválhoz kapcsolódó szakmai díjakat és elismeréseket Nagy Magdolna, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ igazgatója mutatta be.
A fesztivál kampányarca a város- és kávéháztörténet mellett egyre inkább gasztronómiatörténettel, régi magyar szakácskönyvekkel foglalkozó történész, Saly Noémi.
A Múzeumok Őszi Fesztiváljához csatlakozó intézmények 2024-ben a MOKK által ajánlott kilenc különböző programtematika mentén szervezik meg a programjaikat. Az idei évben a kiemelt tematika a Falatnyi múzeum címet kapta, és a gasztronómiát sokrétűen megközelítő programokat foglal magában. A témába vágó ismeretterjesztő előadások mellett időszaki kiállítások, sztárséfek vagy gasztroinfluenszerek bevonásával zajló szubjektív tárlatvezetések, elődeink gasztronómiához fűződő hagyományainak bemutatása és sok más érdekes program vár az érdeklődőkre.
Továbbra is a fesztivál étlapján maradt a korábbi évek több sikeres témaköre. A Múzeumi kulisszatitkok a látogatók által máskor elzárt múzeumi terekbe és munkafolyamatokba enged bepillantást, a Fittmúzeum tematika a mozgás mellett az egészséges táplálkozás fontosságára hívja fel a figyelmet, a Múzeumi őszbúcsúztató pedig őszi jeles napjainkhoz, így például a Márton-naphoz kötődő programokat ölel fel. A fesztivált koordináló MOKK évről évre fontosnak tartja a múzeumi inklúzió szorgalmazását, ezért ebben az évben is a hátrányos helyzetű látogatók kultúrához való hozzáférésének növelésére ösztönözte a múzeumokat a Hozzáférhető múzeum tematikával, melynek keretében a múzeumokba nem vagy nehezen eljutó iskolákba kitelepülő bőröndmúzeumi programok valósulnak meg.
A fiatalokat mint a múzeumok által nehezen bevonzható korosztályt minden évben a 16+-os tematikához kapcsolt programokkal szólítja meg a rendezvénysorozat. Ezúttal az Íz Feszt – Kóstolj bele! alcímet viseli a tematika, és arra irányul, hogy a múzeumok megmutassák, milyen változatos módon tudják támogatni a kiemelt témához, a gasztronómiához kapcsolódva a középiskolás diákok szórakoztatva edukálását, készségfejlesztését, akár pályaválasztását. Az iskolai őszi szünet idejére időzített Múzeumi őszi szünetelő programjaival a kisebbekre is gondolva a gyermekek és a családok számára kínálnak tartalmas kikapcsolódási lehetőséget a részt vevő intézmények.
A pedagógusok napja keretében a tanárok és óvodapedagógusok kulturális étvágyának csillapítására szerveznek különleges programokat a múzeumok, és azt is bemutatják, milyen múzeumpedagógiai eszközökkel tudják támogatni a köznevelést és a gyermekek élményközpontú fejlesztését. A kulturális területen dolgozó szakembereket célozzák a szakmai programok, például a konferenciák, a könyvbemutatók és a workshopok.