Nagy Alfrédé a Kaszás-díj

Egyéb

A díj szellemiségének kellett megfelelnie a jelölteknek, ami Kaszás Attila életét is átszőtte ?, miszerint ?Embernek lenni nem szerep?.

Borkai Zsolt, Győr polgármestere a díjátadón elmondta: amikor hét évvel ezelőtt életre kelt a díj, talán a szervezők sem gondolták, hogy a magyar ajkú színészek egyik legnívósabb elismerése lesz ez. ?Reméljük, a díj idén megfelelő helyre kerül. A város bizonyította a színházzal, a balettel és a filharmonikusokkal, hogy képes olyan előadásokat tartani, ahol komoly művészeti tevékenységet nyújtanak a nézők örömére.?

?A jó színművész játékával közönséget tud szerezni, de közösséget nagyon ritkán. Neki sikerült. A Nemzeti Színházban terem őrzi nevét, Komáromban egész alakos szobor állít neki emléket, de több díj, gála, verseny is fűződik ma már a nevéhez. A szervezők megérezték, hogy szellemi örökösök vagyunk. Hálás vagyok, hogy megtapasztalhattam, milyen az, amikor valaki szellemi örökös? ? mesélt Szarvas József, a díj első díjazottja Kaszás Attiláról a győri színházban.

Míg a politika által adományozott díjakat mélyenszántó vita öleli körbe, addig a Kaszás Attila-díj közösség-összekovácsoló erővel bír, a nemzeti összetartozást jelképezi ? mondta el L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára. Egyáltalán nem természetes, hogy egy díj hét évet megéljen, hiszen sokat felkarolnak ugyan, ám azok rövid életűek maradnak ? méltatta a díjat, mely nem tartozik az említett sorba.

Nagy Alfréd rocksztárnak készült, mégis színész lett, ám ezt sohasem bánta meg. Első darabjában rögtön nyolc szerepet játszott, többek között a Halál nemtőjét és a Csontvázat Az ember tragédiájában. ?Sosem voltak szerepálmaim, és más szerepére sem vágytam soha. Talán egyszer fordult elő, hogy nagyon szerettem volna egy készülő darabban eljátszani egy adott szerepet, aztán végül nem így lett. Nem bántam meg, mindig elégedett voltam azzal, amit rám osztott a mennyei rendező. Úgy gondolom, azt kell megoldanom, amit kapok, nem pedig mindig másra vágyni? ? mondta el korábban a Kultúra.hu-nak.

Az idei Kaszás Attila-díj jelöltjeit bemutató áprilisi sajtótájékoztatón Pokorni Zoltán, a Hegyvidék polgármestere bejelentette, hogy Pogány Judit, az Örkény István Színház, Schneider Zoltán, a Radnóti Színház és Nagy Alfréd, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház művésze került a szavazási eljárás harmadik körébe. Vasvári Csaba, a Mozaik Művészegyesület alelnöke akkor felidézte, hogy idén az 38 színház nevezte be társulati tagját a versenyre.

A három nomináltra április 14. és június 12. között lehetett szavazni az interneten, a www.kaszasattiladij.hu oldalon, május 12-től június 12-ig pedig telefonon és sms-ben is. Az idei Kaszás Attila-díj újdonsága, hogy a díjátadó gálát megelőzően szeptember 5. és 7. között egy színházi fesztivált is rendeztek Győrben: az előadások a jelöltek színházából érkeztek.

A korábbi években Szarvas József, Nemes Levente, Mátray László, Mucsi Zoltán, Bányai Kelemen Barna és Borovics Tamás vehette át a rangos elismerést.

A Kaszás Attila-díj támogatója a Mozaik Művészegyesület, a Hegyvidéki Önkormányzat, a Raifeissen Bank, a Magyar Művészeti Akadémia, a Nemzeti Kulturális Alap, az ACG Reklámügynökség, a Győri Nemzeti Színház, a Kultúra.hu, a Heti Válasz, az MTVA Zrt. és a Magyar Nemzet.