Jeles napok

Október – Mindszent hava – őszhó – magvető hava

Jeles napok

Szent I. Kallixtusz

A „kelyhes” pápa
A 32 első szent pápa sorában 217–222 között uralkodott I. Calixtus (Callistus, Kallisztosz, Kalistus). Névünnepét a IV. században keletkezett Depositio Martyrum (Vértanúk sírbatétele) lista október 14-ére keltezi. Nem kizárt persze, hogy tényleg ezen a napon temették, mindenesetre az ünnep kelte és a pápa neve különös módon egybecseng. A görög Kallisztosz azt jelenti: a „legszebb”. Ez volt a jelzője minden más istennő előtt Artemisznek, később azonban Aphrodité díszítő jelzője lett. Az istennők szépségversenyén ugyanis Párisz néki juttatta a legszebbnek járó aranyalmát, amire rá is volt vésve: té kalliszté, „a legszebbnek”. Persze a pápa neve más szóban is gyökerezhet, hiszen annyiféleképpen írták. Származhat az ugyancsak görög kalix, latin calix „kehely”, „serleg”, „tál”, „fazék”, szóból, ami mégiscsak jobban illik egy szentéletű papi férfiúhoz, ha égi horoszkópján mégannyira Vénusz uralkodik is. A kehely, mint a bornak, Krisztus vérének tartóedénye az egyik legszentebb keresztény jelkép: Mária-szimbólum, emellett azonban – borfejtés ideje lévén – ennek a naptári időszaknak is illő jelvénye. Az időszámítás első századaiban az ég is a borosserlegek emelgetésére adott jelt (erre mutat az antik Meditrinalia borkóstoló rítusa is). Ekkortájt vált láthatóvá a hajnali égen a Keverőedény más néven Serleg csillagzat. A józan ész arra int, hogy a pápa nevének „kelyhes” változatát, a Calixtust tekintsük eredetinek, s belássuk, hogy a „legszebb” névváltozat, latinosan Callistus, a Mérleg Vénusza tiszteletére elkövetett asztrológusi névfacsarás csupán.

Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium  (részlet)

Szabványosítási világnap

1946. október 14-én alakult meg az ISO, a Nemzetközi Szabványügyi Szervezet, amelynek célja az országok műszaki elszigeteltségének megszüntetése. E napon ünnepeljük a SZABVÁNYOSÍTÁSI VILÁGNAPot.

Anderkó Aurél születésnapja – 1869

ANDERKÓ AURÉL, (Terep, 1869. október 14. – Budapest, 1940. június 2.): meteorológus, egyetemi tanár, a meteorológusok által széles körben ismert esőmérő szerkezet kidolgozója. A budapesti egyetemen a matematika-fizika szakból 1891-ben középiskolai tanári, 1894-ben bölcsészdoktori oklevelet, 1907-ben magántanári képesítést szerzett. A Meteorológiai Intézetnél 1891-től 1922-ig működött. Mint az ombrometriai osztály vezetője az úgynevezett Anderkó-féle esőmérőket vezette be; németországi tanulmányútja után Bogdánfi Ödönnel megteremtette a súlyombrográfot, amely a párizsi világkiállításon díjat nyert. Ő volt az első meteorológus, aki hazánkban egyetemi előadásokat hirdethetett. A varsói egyetemen tanárrá nevezték ki, és a Lengyel Meteorológiai Társaság elnökévé választotta. 37 önálló tanulmánya jelent meg.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1994. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Kienitz Vilmos születésnapja – 1889

KIENITZ VILMOS (Alsószeli, 1889. október 14. – Gyula, 1959. május 19.): gépészmérnök, vízgépszerkesztő. A korabeli magyar öntözésügyi és a belvíz elleni védekezési szervezet kiépítője. Tanulmányait a budapesti műegyetemen végezte 1912-ben, majd a Lipták Gépgyárban, később Temesvár városi vízműveinél dolgozott. 1919-ben került az Alsó-Fehérkörösi Ármentesítő Társulathoz, melynek 1932-től igazgató-főmérnöke. Nevéhez fűződnek az 1930-as évek első felének legjelentősebb öntözésügyi eredményei: a Körös-völgyi öntözések kiépítése, ezzel kapcsolatban a vidék belvízrendezési problémáinak megoldása. Jelentős a róla elnevezett, rendkívül gazdaságosan és egyszerűen üzemeltethető, könnyen szállítható axiális szivattyú, mely belvízlevezetés és öntözés céljaira egyaránt használható, s 1934-től kezdve az ország egész területén elterjedt. Jelentős találmánya a zsilipkapu-szivattyú is.

A Privát Fotó és Film Alapítvány budai Corvin téren található gyűjteménye amatőr filmfelvételeket őriz hagyatékából:
[Vilmos Kienitz 1.] (home movie)1932-1940: farmers in a village, short vacations in Hungary (silent) language; 1932, 16 min; bad quality
[Vilmos Kienitz 2.] (home movie)1932-1960: family (silent) language; 1932, 13 min; bad quality (http://www.osa.ceu.hu/db/fa/320-1-2-1.htm)

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1989. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Kosztka Károly születésnapja – 1814

KOSZTKA KÁROLY (Szentes, 1814 október 14.– Szentes, 1887. február 22.): mérnök. A 48-as szabadságharc mérnök-századosa, a magyar fegyverkészítő hagyományokra alapozva a harcok idején kidolgozta egy golyószóró elkészítésének tervét. Oklevelét az Institutum Geometricumban szerezte 1842-ben. 1846-ban nevezték ki lugosi városi mérnöknek. Golyószóró-tervét a szabadságharcban már felhasználni nem tudták, a modell és a tervrajzok azonban Szentesi Múzeumban megtekinthetők. Az 1850-es években a Mohács környéki Duna-part megerősítését és a Gyula városát az árvizektől megóvó csatorna kiépítésében tervezte meg. 1861-től 1877-ig Veszprémben dolgozott a város főmérnökeként. Továbbra is dolgozott különböző fejlesztéseken a kézifegyverek és ágyúk tökéletesítésére.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1989. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Schickedanz Albert születésnapja – 1846

SCHICKEDANZ ALBERT (Biala, 1846. október 14. – Budapest, 1915. július 11.): műépítész, festő, a budapesti eklektikus építészet jelentős képviselője. Tanulmányait Karlsruhéban és Bécsben végezte. Budapesten Skalnitzky Antal, majd Ybl Miklós mellett dolgozott. Herzog Fülöp Ferenccel volt közös építészeti irodája. Közös alkotásaik a budapesti Millenniumi emlékmű építészeti kialakítása (1897–1905), az új Műcsarnok (1905), a Szépművészeti Múzeum (1899–1907). Tervei alapján épült a Batthyány-síremlék és Budapesten a Deák Ferenc-, Arany János- és a Honvéd-szobor talapzata. Foglalkozott festészettel és iparművészettel is. 1880–1902 között az Iparművészeti Iskola tanára volt. Városképei a Budapesti Történeti Múzeumban vannak.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1996. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Tangl Károly születésnapja – 1869

TANGL KÁROLY (Pest, 1869. október 14. – Budapest, 1940. január 10) fizikus, a kozmikus sugárzások első magyarországi kutatója Eötvös Loránd tanársegédjeként kezdte pályáját. Kezdetben potenciálelmélettel, később mágnességgel, a folyadékok és gázok dielektromos állandójának vizsgálatával, végül a kapillaritással foglalkozott. Tanított a kolozsvári egyetemen – ennek 1915-től rektora is volt –, majd a műegyetemen illetve a budapesti tudományegyetemen; itt a kísérleti fizikát oktatta Eötvös tanszéki utódjaként. Intézetében kezdődött meg a kozmikus sugárzások kutatása Magyarországon.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Életrajzi Lexikon)

Török József születésnapja – 1813

TÖRÖK JÓZSEF (Alsóvárad, 1813. október 14. – Debrecen, 1894. március 14.) orvos, természettudós, a természettudományos szaknyelv ápolója 1842-ben Pesten szerzett diplomát, majd Berlinben, Párizsban és Bécsben képezte tovább magát főként a sebészet és a szülészet terén. Oktatói és gyakorló orvosi pályája Debrecenhez kötődött: a főiskolán tanított természettant és vegytant, 1948–49-ben a honvédkórház főorvosa volt, majd a jogakadémia törvényszéki és közegészségtani tanszékének tanára.Bugát Pál munkatársaként a Természettudományi Szóhalmazba összegyűjtötte az orvosi és természettudományi műszavakat, a magyar nyelv szótára számára pedig a vegytani kifejezéseket és ezeket magyarázatokkal is ellátta. Szakirodalmi tevékenysége is jelentős; írt a magyar gyógyvizekről és fürdőkről, a természettudományok elhanyagolásának káros következményeiről, Magyarország közgazdaságilag nevezetes termékeiről és egy népszerű ember-élettani könyvet is megjelentetett. Elsőként írt összefoglaló értekezést a Magyarországon lehullott meteoritokról (Természettudományi Közlöny, 1882), az 1857-ben Kabán lehullott széntartalmú meteoritról pedig elsőként mutatta ki, hogy anyagában szerves vegyület is előfordul.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1988, Magyar Életrajzi Lexikon, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig)

A szervadományozás és transzplantáció világnapja

Az európai donációs napot 1996-ban rendezték meg először Genfben. Később, 2005-ben, a WHO világnappá nyilvánította, majd 2007 óta többször is megrendezték.  Az Európa Tanács kezdeményezte a Szervdonáció és transzplantáció európai napjának megtartását azzal a céllal, hogy kifejezzük tiszteletünket azok iránt, akik haláluk után vagy életük során szervüket adták embertársuknak. A világnappal javítható a szervadományozásra vonatkozó társadalmi tudatosság, és mérsékelhetők a témát övező félreértések. A szervadományozás és transzplantáció európai és világnapja Magyarországon október 14.

Légzésfunkciós világnap

Az Európai Tüdőgyógyász Társaság (European Respiratory Society – ERS) a tüdő évében, 2010-ben, hirdette meg először a légzésfunkciós világnapot. A szakmai közösség ezzel csatlakozott a Nemzetközi Légzési és Tüdőgyógyász Szövetségek Fóruma (Forum of International Respiratory Societies) által megszervezett A tüdő éve kampányhoz, amelynek célja az emberek tudatosságának növelése tüdejük egészségének megóvása érdekében. A fő cél, hogy tematizálják a légúti betegek számának növekedését, a légúti betegségek elleni küzdelem jelentőségét.

Október 14-én történt

1942-ben ezen a napon született Nádas Péter Kossuth- és József Attila-díjas író, a modern magyar irodalom egyik meghatározó alakja. Fényképész szakmunkásként dolgozott, majd 1967-ben jelent meg első kisregénye, A Biblia. 1986-ban került az olvasókhoz monumentális nagyregénye, az írói ábrázolásmódot megújító Emlékiratok könyve, amelyen 1973-tól dolgozott.

Ünnep

Szabványosítási világnap – Annak emlékére, hogy 1946-ban ezen a napon kezdődött az a londoni konferencia, amelyen 25 ország elhatározta a Nemzetközi Szabványügyi Szervezet (ISO) megalakítását.

Október 14-én történt

1066 A hastingsi csatában Vilmos normandiai herceg legyőzte Harold angolszász királyt, Anglia normann uralom alá került.
1806 A jénai csatában Bonaparte Napóleon francia császár döntő győzelmet aratott a porosz seregek fölött.
1837 Megalakult a Buda-Pesti Királyi Orvosegyesület (Regia Societas Medica Buda-Pestiensis), a magyar orvosok első szakmai egyesülete.
1858 Pesten megnyílt a mai Gerbeaud cukrászda elődje.
1896 A millennium évében felavatták a Kecskeméti Színház épületét.
1923 Megkezdte működését a Pozsonyból Pécsre települt Magyar Királyi Erzsébet Tudományegyetem, a Pécsi Tudományegyetem jogelődje.
1926 Megjelent A. A. Milne Micimackó című gyermekkönyvének első kiadása.
1947 Az amerikai Chuck Yeager Bell X–1 repülőgépével elsőként lépte át a hangsebességet.
1989 Megjelent a Magyar Narancs című hetilap első száma.
1990 Megtartották az első szabad helyhatósági választások második fordulóját Magyarországon, véget ért a tanácsrendszer.
2012 Az osztrák Felix Baumgartner extrém sportoló a sztratoszférában, 39 kilométer magasságban ugrott ki egy légballonból, majdnem négy és fél percig tartó szabadesése alatt első emberként lépte túl ejtőernyős ugrás során a hangsebességet.

Október 14-én született

1813 Török József orvos, természettudós, a természettudományos szaknyelv ápolója. Többet is megtudhatunk róla az OSZK honlapján.
1814 Kosztka Károly, az 1848-as szabadságharc mérnök-századosa, fegyverkészítő. Életéről és tevékenységéről itt olvashatunk.
1827 Zichy Mihály festő, grafikus
1846 Schickedanz Albert építész, a Szépművészeti Múzeum és a Műcsarnok tervezője. Többet is olvashatunk róla, ha ide kattintunk.
1869 Anderkó Aurél meteorológus, egyetemi tanár, az esőmérő szerkezet kidolgozója

Erdélyben, a Szatmár megyei Teperen született. A budapesti egyetemen a matematika–fizika szakból 1891-ben középiskolai tanári, 1894-ben bölcsészdoktori oklevelet, 1907-ben magántanári képesítést szerzett. A Meteorológiai Intézetnél 1891-től 1922-ig dolgozott. Mint az ombrometriai osztály vezetője az úgynevezett Anderkó-féle esőmérőket vezette be; németországi tanulmányútja után Bogdánfi Ödönnel megteremtette a súlyombrográfot, amely a párizsi világkiállításon díjat nyert. Ő volt az első meteorológus, aki hazánkban egyetemi előadásokat hirdethetett. A varsói egyetemen tanárrá nevezték ki, és a Lengyel Meteorológiai Társaság elnökévé választotta. 37 önálló tanulmánya jelent meg. Anderkó Aurél 1940. június 2-án hunyt el Budapesten. Forrás: OSZK

1869 Tangl Károly fizikus, a kozmikus sugárzások első magyarországi kutatója. Ezen a linken részletesen olvashat életútjáról.
1889 Kienitz Vilmos gépészmérnök, a korabeli magyar öntözésügyi és a belvíz elleni védekezési szervezet kiépítője. További részletek róla az OSZK honlapján.
1890 Dwight D. Eisenhower amerikai tábornok, az Egyesült Államok 34. elnöke
1893 Lillian Gish amerikai színésznő, a némafilmkorszak sztárja
1894 Edward Estlin Cummings amerikai költő, író és festő
1924 Bródy Vera Munkácsy Mihály- és Jászai Mari-díjas báb-, díszlet- és jelmeztervező, Mazsola és Tádé megálmodója
1927 Sir Roger Moore angol színész, „az Angyal” és James Bond megformálója a filmvásznon
1928 Angyal István munkás, az 1956-os forradalom mártírja
1929 Bornyi Gyula Balázs Béla-díjas operatőr, festőművész, érdemes művész
1930 Sese Seko Mobutu, 1965 és 1997 között zairei elnök, diktátor
1934 Hervay Gizella költő, író, műfordító
1940 Sir Cliff Richard angol énekes
1942 Nádas Péter Kossuth-díjas író
1958 Mihályi Gábor Kossuth-díjas táncművész, a Magyar Állami Népi Együttes vezetője
1975 Bora Gábor Harangozó Gyula-díjas táncművész, táncpedagógus

Október 14-én halt meg

1944 Erwin Rommel német tábornok, „a sivatagi róka”
1953 Szőkefalvi-Nagy Gyula matematikus, kémikus, akadémikus
1958 Sir Douglas Mawson angol-ausztrál sarkkutató
1964 Schulek Elemér gyógyszervegyész. Élete során kétszer tüntették ki Kossuth-díjjal. Részletesebben itt olvashatunk róla.
1977 Bing Crosby Oscar-díjas amerikai filmszínész, énekes
1978 Alexits György Kossuth-díjas matematikus, akadémikus. További részletekért érdemes felkeresni az OSZK honlapját.
1981 Huszárik Zoltán posztumusz Kossuth-díjas filmrendező
1983 Ranódy László Kossuth-díjas filmrendező
1985 Emil Gilelsz szovjet zongoraművész
1989 Thury Zsuzsa József Attila-díjas író, újságíró
1990 Leonard Bernstein amerikai zongorista, zeneszerző és karmester
1999 Julius Nyerere tanzániai politikus, író, a független Tanganyika (ma Tanzánia) első elnöke
2012 Joó László magyar színész, rendező, színházigazgató, dramaturg, lektor
2014 Fenyves Ervin, az Egyesült Államokban élt Kossuth-díjas fizikus, az MTA külső tagja
2016 Klim Ivanovics Csurjumov szovjet-ukrán csillagász, a Rosetta űrszonda üstökösének egyik felfedezője
2022 Robbie Coltrane brit színész
2023 Dáriús Mehrdzsúi iráni filmrendező

#eztörténtma