A legszerencsésebbek Rófusz Ferenc Oscar-díját is a kezükbe vehették Szolnokon, a XVII. Szolnoki Nemzetközi Képzőművészeti Filmfesztivál második napján. A harmincöt évvel ezelőtt, A légy című animációs filmjével Oscar-díjat nyert, idén hetvenéves rendezővel Fülöp József, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem rektora és Kollarik Tamás, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsának tagja beszélgetett a Tisza mozi nagytermében.

 


161014_nkfsz_3_600x462.png
Demeter István, a fesztivál igazgatója köszönti Rófusz Ferenc Oscar-díjas filmrendezőt (jobbról a második), és beszélgetőtársait, Fülöp Józsefet (balról a második) és Kollarik Tamást (jobbszélen)

Rófusz Ferenc mesélt többek között arról, hogy a MAFILM-nél eltöltött két év után, 1968-ban 60 jelentkező közül választották a legendás Pannónia Filmstúdió munkatársának, ahol 1974-ben készíthette el első, önálló kisfilmjét címmel. Úgy emlékezett, hogy a hetvenes években folyamatosan kapta a stúdió a megrendeléseket a Magyar Televíziótól, Matolcsy György, a Pannónia vezetője pedig igyekezett terelgetni a nála dolgozó fiatal tehetségeket.

 

A légy forgatókönyvének elfogadásakor a legtöbbször az a kérdés hangzott el, hogy ?ki a lény, és ki kergeti??. A rendező elárulta, hogy először más befejezéssel ? a légy győzelmével ? ért véget a kisfilm, amelyet azonban az átvevők nem fogadtak el, így körülbelül négy hónap alatt el kellett készíteni az eredeti forgatókönyv szerinti, ma is látható változatot. A légy először a Tamperei fesztiválon járt, ahová Rófusz Ferenc nem utazhatott ki, ráadásul a neki ítélt díjat a helyette átvevő magyar filmes elveszítette. A második szemléjén, Ottawában viszont már a rendező is ott volt a filmmel, akit 2500 ember ünnepelt a bemutatón.

 


161014_nkfsz_2_600x399.png
Rófusz Ferenc mesélt a mellette álló Oscar-díj 35 évvel ezelőtti átadásának történetéről is.

Rófusz Ferenc elmondta azt is, hogy bár a filmet beválogatták az Oscarra jelölt legjobb háromba, idehaza esélytelennek ítélték a díjra, ezért a rendező kiutazását nem támogatták. Így történhetett meg, hogy 1981-ben nem Rófusz Ferenc vette át a neki járó szobrocskát Los Angelesben, hanem egy másik küldöttséggel kiutazott káder. Miután azonban kiderült, hogy nem az alkotó vitte el az Oscar-szobrot, az illetőt letartóztatta a helyi rendőrség, tettét ugyanis lopásnak minősítették. Ezek után talán semmi meglepő nem volt abban, hogy Rófusz Ferenc csak hosszas utánajárással, hónapokkal később mehetett ki az Oscar-díját átvenni. A kisfilmekkel tarkított beszélgetésen Rófusz Ferenc beszélt későbbi pályájáról, németországi és kanadai éveiről, illetve hazaköltözéséről és itthoni munkáiról is.

 


161014_nkfsz_1_600x499.png
A XVII. Szolnoki Nemzetközi Képzőművészeti Filmfesztivál résztvevői Rófusz Ferenc Oscar-díjával a Tisza moziban

A XVII. Szolnoki Nemzetközi Képzőművészeti Filmfesztivál második napján kilenc és félórányi versenyfilmet tekinthetett meg a közönség és a zsűri, miközben az információs vetítések is másfél órát tettek ki. Emellett bemutatták a Harmadik típusú találkozások Zsigmond Vilmossal című francia dokumentumfilmet, Orosz István Kossuth-díjas festőművész pedig az előző napon megnyitott, Anamorfózisok című kiállításához kapcsolódva tartott előadást a szolnoki Tisza moziban.

Fotó: Illyés Csaba