205156_565164286842882_830978692_nMiért éppen Karos adhatott helyet egy Honfoglalás Kori Látogató Központ megalakulásának?

A Karoson végzett feltárások során a Kárpát-medence leggazdagabb X. századi leletanyagát találták meg a régészeink. A IX-X. században Bodrogköz, és így Karos is mocsaras terület volt. Az őseink csak a nagyobb dombokon, kiemelkedéseken tudták mindennapos tevékenységüket (építkezés, állattartás, földművelés, temetkezés) végezni. Erre bizonyíték a Karosi temetők, és feltárt leletek, amelyek nagyon sok kérdésben perdöntőnek bizonyultak, és sok kérdésre adtak választ őseink szokásaival, mindennapos életével, temetkezésével, fegyvereivel kapcsolatosan. Karos községben, több helyen és időben folytak ásatások, jelenleg három X. századi temető leletanyagát ismerjük.

 

Honnan jött a felismerés, hogy ezeken a területeken érdemes ásatásokba kezdeni?

A feltárások kezdetének érdekes története van. A XIX. század elején a földműveléssel, és szőlőtermesztéssel foglalkozó gazdák vették észre, hogy a tevékenységük során különböző veretes díszek, csontok, pénzérmék kerülnek elő. A hír eljutott a Nemzeti Múzeumba, és így már a XIX. század elején voltak kutatások, de a jelentősebb leletekre a Révész László vezetésével végzett ásatások révén bukkantak az 1980-as évek végén. Három helyen is találtak leleteket, több ezres nagyságrendben. A leletek közül nem tudunk egyet sem kiemelni, hiszen minden egyes darab felbecsülhetetlen érték, és mindegyik ugyanolyan fontos a számunkra. Révész László: A Karosi honfoglalás kori temetők című könyvében részletesen leír minden egyes részletet a leletekről, és az ásatások jelentőségéről, ezt a könyvet tudom jó szívvel ajánlani minden érdeklődőnek.

 

Az eddigi leleteket nyilván valahol be szerették volna mutatni.

Igen, a Látogató Központunk ennek érdekében valósult meg, egyrészt, hogy örök emléket állítson és tisztelegjen az őseink előtt, másrészt, hogy a hagyományos és a modern technika kombinációjával létrehozott kiállítással szemléletesen bemutassa múltunkat. A feltárt síroknak a Nemzeti Sírkertünkben adtunk méltó helyet.

A Látogató Központunk főként pályázati forrásból épült. A kiállítási koncepció, és a tudományos háttér kialakításában a Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeumától és a Miskolci Hermann Ottó Múzeumtól kaptunk nagyon sok segítséget. Karos Község Önkormányzata a fenntartó, és a pályázat alapján 5 évig üzemeltetnie kell az épületet.

 

Mit láthat, aki belép az épületbe?

A Kárpát-medence leggazdagabb honfoglalás kori emlékei, a ?legszebb? és ?legértékesebb? darabok találhatóak meg a leletanyagok között a kiállító vitrinekben. Az eredeti tárgyak mellett, audiovizuális eszközök, érintőkijelzős alkalmazások, makettek segítik a látogatókat az információk minél szélesebb körben való megismerésében. Az épületünk második szintjén egy panoptikális kiállítás található. Itt életnagyságú bábuk és lovak találhatóak korhű ruhákban, felszerelésben és fegyverekkel ellátva, gépi narrációval és fényjátékkal imitálva az egykori valóságot.

A Honfoglalás Kori Látogató Központunkban arra törekszünk, hogy komplex élményt adjunk a vendégeinknek. Így a kiállítás mellett az audiovizuális részen dokumentumfilmek is megtekinthetők, és hamarosan beindítunk egy kávézó teraszt. Tervezzük egy ajándékbolt beüzemelését is, ahol a X. századdal, és Karossal kapcsolatos emléktárgyakat vásárolhatnak a látogatók.

 

264172_523932417632736_1151462247_nA szabadban is várnak minket meglepetések.

A pályánkon a lovas/íjász bemutatónk során a látogatók ízelítőt kapnak az őseink korhű ruházatáról, fegyvereiről, szokásairól, lovairól és harcmodorukról. A lovaglást és az íjászkodást a bátrabb látogatók maguk is kipróbálhatják.

A lovas pályánk mellett található egy kemence rekonstrukció, amit szintén az ásatások során fedeztek fel, és e leletek alapján készítettük el a másolatát. A működő, korhű kemencében lehetőség van sütögetésre, valamint a területünkön bográcsozásra is van lehetősége a vendégeinknek.

 

Mikor látogathatunk ide, és mennyiért?

A komplexum a legmodernebb technikának köszönhetően télen és nyáron is kiválóan alkalmas a vendégek fogadására, hétfő kivételével minden nap napközben tartunk nyitva. Az áraink mérsékeltek, a felnőtt belépő 800 Ft, diák/nyugdíjas 500 Ft, családi belépő 1500 Ft, és csoportok számára is van kedvezményünk.

 

Mik a jövőbeli terveik?

A szolgáltatásaink terét a jövőben tovább akarjuk fejleszteni. Egyik legfontosabb feladatunk a községgel összefogva, hogy szálláshelyeket alakítsunk ki, valamint vendéglátóegységeket hozzunk létre

Az épületünk belső részében, a kiállított tárgyak számában, a jövőben mindenképp fejleszteni akarunk.

A külső területen a tavaszi időszakban jurtákat fogunk kihelyezni, - amelyeket hitelesen rendezünk be, - ezzel megteremtve a nyári nomád táboroztatás lehetőségeit.

Tervünkben szerepel régész táborokat szervezni régészhallgatókkal, mert Karoson még vélhetően sok olyan homokdomb és kiemelkedés található, ami még értékes ?kincseket? rejteget.

Tölgyesi Tibor