A Műcsarnokban február 23-án nyílik meg a Derkó2018 című tárlat, mely az idén sikerrel pályázó 26 alkotó pályamunkáit mutatja be a közönségnek. A kiállítás a munkák révén rálátást biztosít arra, hogyan gondolkodnak a ma művészei, milyen témák és kifejezésmódok foglalkoztatják őket. ?A középnemzedékhez tartozó művészek munkái rámutatnak arra, hogy Magyarországon, az alkotóművészeti világban van értékőrzés, tehetség és kitartás? ? mondta a február 22-ei megnyitón dr. Hóvári János, a MANK Nonprofit Kft. főigazgatója. Hozzátette, hogy a kiállított munkákban a kortárs irányzatok, a lírai absztrakt és nonfiguratív megközelítések, valamint az avantgárd formák mellett megtalálhatjuk a mesterekhez, az alma materhez, a Magyar Képzőművészeti Egyetemhez és a más iskolákhoz való kötődést is.


derko_10_600x400.png
dr. Hóvári János, a MANK Nonprofit Kft. igazgatója

Az 1955 óta minden évben kiírt, a 35 éven aluli művészeket megszólító Derkovits-ösztöndíjra 2018-ban összesen 131 alkotó jelentkezett. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának független szakmai zsűrije választotta ki közülük a 26 nyertest, akik hagyományosan három csoportot képeznek: azokét, akik először kapják meg a Derkót, azokét, akik másodszorra, illetve azokét, akik harmadszorra részesülnek az ösztöndíjban, melyet egy alkotó összesen háromszor nyerhet el. ?A Derkovits-ösztöndíjnak nagy szerepe van abban, hogy a nemzedékváltások Magyarországon 1955 óta szinte tervszerűen és szervezetten zajlanak. Az ösztöndíj lehetőséget ad arra, hogy a fiatal tehetségek megmutathassák magukat és elismerést is kapjanak? ? magyarázta dr. Hóvári János.

A MANK főigazgatója a kiállítás megnyitóján elmondta azt is, hogy idén sem volt könnyű dolga a zsűrinek az ösztöndíjra érdemesek kiválasztásában. Az alkotók három munkát küldhettek a pályázatra, aminek következtében a zsűrinek csaknem 400 alkotás közül kellett eldöntenie, mely művészeknek szavaz újra vagy éppen első ízben bizalmat. A zsűri dilemmáit, döntéseinek hátterét a kiállításkatalógus bevezetője tárja fel. ?Az adott év zsűrijének minden alkalommal mérlegelnie kell, hogy ígéreteket díjaz vagy kiforrott életpályaszakaszokat, beláthatatlan kalandokat vagy tudatosan épített alkotói pályákat. Fontos kérdés az is, hogy mikor jobb odaítélni a Derkót: közvetlenül az egyetemi tanulmányokat követően, hogy a pályán maradásra biztassák a tehetségeket, vagy évekkel később, amikor már számot adtak eltökéltségükről és megtalálták a maguk útját. S aztán egy év elteltével, a beszámolókat áttekintve, kinek szavaz bizalmat a zsűri még egy ösztöndíjas esztendőre: aki addigi munkájának elmélyült folytatásáról ad számot, vagy aki az ösztöndíj adta lehetőségekkel élve számára járatlan utakat választ, a tévedést is kockáztatva mással próbálkozik, mint pályakezdése, szakmai megjelenése éveiben? ? írják.

A Derkó2018 című kiállítást Szegő György, a Műcsarnok művészeti igazgatója nyitotta meg, aki beszédében köszöntötte a pályázókat és a ?nyugdíjas korba lépő? Derkovits-ösztöndíj nyerteseit. A megnyitón Radák Eszter festőművész a Derkovits-ösztöndíj jelentőségéről beszélt a pályakezdő művészek életében. Kiemelte, hogy a Derkovits-ösztöndíj fontos mérföldkő a fiatal alkotók életútjában, szakmai elismerés és támogatás, mellyel elindulhatnak a pályán. Hozzátette, hogy nehéz az egyetemet követő pályakezdés, de az ösztöndíj ebben segíti a fiatal művészeket: lehetőséget ad arra, hogy alkothassanak, és állandó motivációt is nyújt, hiszen a művészeknek dolgozniuk kell, hogy munkáikat prezentálni tudják a bemutatkozó kiállításokon.


derko_2_600x400.png
Szegő György, a Műcsarnok művészeti igazgatója

 

A korábbi évek nagyszabású, kurátori válogatáson alapuló ösztöndíjas kiállításai után 2018-ban nem csupán az első- és másodéves ösztöndíjasok munkáiból nyílik beszámoló kiállítás, hanem az újonnan ösztöndíjat nyerők is bemutatkozhatnak. A Derkó ösztöndíjasai 2018 augusztusáig havi bruttó 100 ezer forintos juttatást kaptak, szeptembertől viszont ez az összeg megduplázódik és havi bruttó 200 ezer forintos ösztöndíjban részesülnek a Derkovits-ösztöndíj birtokosai.

A Derkó2018 című kiállítás megnyitóján dr. Hóvári János nyújtotta át az okleveleket a nyerteseknek. Az ösztöndíjasok munkáit március 18-ig láthatja a közönség a Műcsarnokban.

Akik először nyerték el az ösztöndíjat:

Fodor Dániel János
Horgas Karina
Kazi Roland
Kopacz Kund László
Kotormán Ábel
Melkovics Tamás
Mothokgo Ronald
Papp Sándor Dávid
Pólya Zsombor
Schmied Andi
W. Horváth Tibor

Akik másodszor nyerték el az ösztöndíjat:

Blazsek András
Bögös Loránd
Fátyol Viola
Gwizdala Dáriusz
Kocsi Olga Piroska
Murányi Mózes Márton
Pintér Dia
Szabó Ottó (Robotto)
Trapp Dominika

Akik harmadszor nyerték el az ösztöndíjat:

Hardi Ágnes
Keresztesi Botond
Nagy Csilla
Sallay Dániel
Tóth Balázs Máté
Veres Balázs

Kurátorok: Bán András, Fazakas Réka

Révy Orsolya

Fotó: Papp Eszter