Paplan, Tesla, Inca Kóla

Egyéb


FIMA_Muzeumokejszakaja2008_elektrotechnikaimuzeum1.jpg
Elektrotechnikai Múzeum (Fotó: Nándorfi Máté)

Nem feladatom, hogy a Múzeumok éjszakájának látogató-attitűdjét feltérképezzem, mindenesetre majdhogynem tényként aposztrofálható, hogy a legtöbb "éjszakázó" ilyenkor vagy a programokat tartja szem előtt, vagy olyan múzeumba látogat el, ahol még nem volt - netán mindkettő. Hogy a Zwack Unicum Múzeum és Látogatóközpont ma esti vendégeinek hömpölygő tömege melyik kategóriába sorolható, azt hiszem, nem különösebben nehéz megállapítani. Bár a zenei program olyan ínyencségekkel kecsegtet, mint a Harcsa Veronika Jazz Quartett és a Budapest Ragtime Band, azzal ők sem áltatják magukat, hogy az ízlelőbimbókat kényeztető folyékony finomságokkal felvehetik a versenyt. Aki azonban arra számít, hogy a múzeumlátogatás jótékony leple alatt diszkrét szalonspiccig ihatja magát, téved. A múzeum személyzete oltalmazón gondoskodik róla, hogy a többféle, sejtelmes - mágia, tokaji párlat-bemutató és mentorprogram - fedőnévre hallgató kóstolóműsorok közül egy látogató csak egyre juthasson be, vigaszdíjként pedig az udvaron lehet a jól ismert márkanév egyik termékéből hörpinteni. A párlatbemutató pazar, természetesen hosszú ideig a Zwack-titok sötét felhője lengi körül a közönséget - amire ezúttal sem derül fény. Miközben megtudjuk, hogy évente 3 millió litert gyártanak az unicumból, ami poharakba töltve kétszer körbeérné Magyarországot, rájövök, hogy még mindig nem szeretem a keserűlikőröket. Persze próbálkozni még lehet. Az egyébként érdekes, bár kissé túlzsúfolt kiállításon színes, apró, a világ minden tájáról érkezett üvegcsék lélegzetelállító regimentje - köztük az elragadó "Inca Kola" feliratú Dél-Amerikából  - bár lehet, hogy Zwack Péter fotóiból több van.

 

Muzeumokejszakaja2008_RudasyAndras_terrorhaza3.jpg
Terror Háza (Fotó: Rudasy András)

 Nedűre ború, már ami utam következő állomását illeti: a Terror Háza Múzeumban hosszú sor kígyózik végig az emeleteken, levegő alig, viszont egy rövidet szusszanhatunk Máthé Áron rendhagyó történelemóráján, amelyen a zuglói Nyilas-perről rántja le a leplet. Miután kísérőmet szó szerint megrázza a nyitott ablak párkányán végigfutó fémszál, a (magas)feszültség oldását a Szabadság a paplan alatt című időszaki kiállítástól reméljük. Ez a kissé alulméretezett történelemszelet - a tárlat pusztán egy pici teremre korlátozódik - a kis terület ellenére a szájbarágást mellőző, frappáns idézeteivel és mellbevágó fotóival (sok a mell) remek keresztmetszetét adja a '60-as évek szexuális forradalmának.

És ha már retró, hol máshol is végződhetne a nagy múzeumhajsza, mint az Elektrotechnikai Múzeumban, amelynek falain máskor élettelenül porosodó neonfeliratok most teljes pompájukban világítanak a belső udvaron egy spontán buli erejéig összeverődött fiatalság nagy örömére. A funky-t játszó Le Biskuit zenekar koncertjét hallgatva, a "kesztyű" és "patyolat" feliratok fényétől övezve mintha egy, a retró korát idéző film forgatásának statisztái lennénk. A múzeum falain belül eközben Härtlein Károly fizikatanár óráját is élvezhetik a hajnali 1-kor erre vágyók, egy másik teremben Dr. Kiss László avat be minket Tesla aranytojásának titkába. Ámulok-bámulok, a fizika érthetősége pedig további fényévekre siklik szemem elől a horizonton.