Petőfi Sándor összes verses művének kritikai kiadása most érkezett el életének utolsó két évében, 1848-ban és 1849-ben született alkotásaihoz. Ezek között nemcsak a forradalom és szabadságharc eseményeire reflektáló, közismert lírai és agitációs költemények találhatók meg, hanem egy jelentős epikus mű is, Az apostol, amely Petőfi utolsó, nagy terjedelmű verses elbeszélése.
A kötet jegyzetei ezúttal is, akárcsak a sorozat korábbi köteteiben, alapos filológiai elemzésekkel, a versek keletkezési körülményeire és egykorú fogadtatására vonatkozó részletes információkkal gazdagítják az olvasást, miközben magyarázó jegyzetekkel segítik a művek mélyebb megértését. Az 1973-ban indított, nagyszabású vállalkozás ezzel a kötettel ért a végéhez.
A kézirat jelentős részét Kerényi Ferenc, a kiemelkedő Petőfi-kutató készítette el, aki 2008-ban hunyt el. A munkát végül Szilágyi Márton fejezte be, több mint másfél évtizeddel az előkészületek megkezdése után.
A kötet megjelenése lehetőséget adott arra is, hogy a Petőfi születésének 200. évfordulójára született újabb kutatási eredményeket beépítsék a kiadásba. Így nemcsak Petőfi előtt tiszteleg, hanem azok előtt a kiváló filológusok előtt is, akik az elmúlt öt évtized során fáradhatatlanul dolgoztak a sorozat megvalósításán, de a befejezését már nem érhették meg.
A kötet kiadása jelentős lépés a hazai irodalomtörténeti kutatás számára, hiszen az 1848–1849-es versek gondos sajtó alá rendezése és jegyzetelése nemcsak az oktatás számára értékes, hanem a laikus olvasók számára is élvezetes és informatív olvasmányélményt kínál.
A kötetet február 11-én 17 órakor, az Országos Idegennyelvű Könyvtárban (1056 Budapest, Molnár utca 11.) mutatják be egy kerekasztal-beszélgetésen, amelynek résztvevői Fried István, Hargittay Emil, Hermann Róbert, Kecskeméti Gábor, Lipthay Endre és Szilágyi Márton. Az eseményen közreműködik Csörsz Rumen István.