Konferenciával és gálaműsorral jubilál a Versünnep
Konferenciával és nagyszabású gálával ünnepli az idén húszéves Versünnep Fesztivál a magyar költészetet április 11-én a Nemzeti Színházban. A délelőtti szakmai konferencia abban ad segítséget pedagógusoknak, hogy hogyan kapcsolódhatnak hatékonyan mai fiatalok a klasszikus és kortárs irodalmi alkotásokhoz, 19 órától pedig a Versünnep eddigi díjazottjainak és nyerteseinek gálájával zárul a program, ahol az érdeklődők többek között Lovászi Edinát, Neumann Balázst, Kubik Annát, Rubold Ödönt és Ferenci Attilát hallgathatják meg. Az esemény ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztrálni a Versünnep Alapítvány honlapján, az erre a célra kialakított felületen lehet.
Versmaraton a Katolikus Rádióban
A Magyar Írószövetség és a Magyar Napló Kiadó immár tizenötödik alkalommal rendezi meg a Kárpát-medence legnagyobb költészetnapi rendezvényét, a Versmaratont. A Versmaratonon idén hatvanegy költő vesz részt, akik április 11-én 9.30 és 22 óra között a Magyar Katolikus Rádióban felolvassák Az év versei 2025 antológiába beválogatott legjobb verseiket, és moderátorok kérdéseire válaszolnak. A rendezvényt köszöntik és megnyitják: Martos Levente Balázs esztergom–budapesti segédpüspök, a Magyar Katolikus Rádió vezérigazgatója, Novák Irén, a KIM művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkára, Zsiga Kristóf, a Magyar Napló Kiadó vezetője és Zsille Gábor költő, Az év versei 2025 antológia szerkesztője. A program élőben követhető a Magyar Napló Kiadó YouTube-oldalán, valamint a Magyar Írószövetség és a Magyar Katolikus Rádió Facebook-oldalán.
Költészetnapi emlékest Lackfi Jánossal a PIM-ben
Lackfi János költővel rendez költészetnapi emlékestet az MNMKK Petőfi Irodalmi Múzeum április 11-én 18 órakor. „Ha lesz emberi arcuk egyáltalán, akkor csókolom őket” – ezt üzente a most százéves Nagy László ötven évvel ezelőtt. És van még emberi arcunk? Vagy csak arckönyvünk? Van felület, ahol elférnek a költő csókjai? Lackfi János költő, valamint Bognár Szilvia énekesnő, Kovács Zoltán zeneszerző és muzsikustársaik termékeny játékmezőt nyitnak Nagy László-szövegekkel, azok parafrázisaival. A rendezvényen a részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött. Bővebb információ és regisztráció a múzeum honlapján.
Márai-maraton és Versmegzenésítés challenge a Vígszínházban
A Vígszínház társulata a hagyományokhoz híven idén is több ünnepi programmal tiszteleg a magyar költészet előtt. A Hegedűs D. Géza rendezte április 6-i műsorban a 120 éve született József Attila versei mellett a 125 éve született Szabó Lőrinc, a 100 éve született Nagy László, valamint az idén 25 éve elhunyt Petri György művei kerültek fókuszba, míg április 11-én, Márai Sándor születésének 125. évfordulóján a Víg Szalonban a Márai-maraton keretében Hegedűs D. Géza és Takáts Andrea Márai Ilona Lola-naplójából olvasnak fel részleteket. Április 25-én a Versmegzenésítés challenge első alkalmán József Attila „Karóval jöttél...” kezdetű versét dolgozzák fel Zoltán Áron és vendégei, Szélinger Anna énekesnő-dalszerző és Horváth Szabolcs színművész. A programokról további részletek itt, itt és itt olvashatók.
Összművészeti est a Magyar Zene Házában
A Magyar Zene Házában Az életre mosolygok című összművészeti esttel emlékeznek meg a költészet napjáról, egyben az idén száz éve született Nagy László munkássága előtt is tisztelegve. Az április 11-én látható zenés irodalmi műsor felidézi a költő népzenei kötődését, magyar identitásának mélységét, költészetében élő érzékenységét, a világ felé nyitottságát, európaiságának „bartóki modellként” való megjelenését. Teszi mindezt a klasszikus és a jazzes hangzású kortárs zene sajátos ízeivel, a magyar népzene lelket melengető, éltető erejével, és olyan közreműködőkkel, mint Csík János, Őze Áron, Dresch Mihály és Balogh Kálmán. További részletek az intézmény honlapján.
Méhészet és költészet a Néprajzi Múzeumban
A Néprajzi Múzeum két nap, két helyszínen, két témában is a méhészet hagyományaira fókuszál Weiner Sennyey Tibor író-költővel. A szerző a költészet napján, április 11-én A méhészet művészete című, második, javított kiadásban megjelenő könyve apropóján, a múzeum gyűjteményi központjában raktározott eredeti műtárgyak között, néprajzos muzeológusokkal együtt várja a közönséget, majd április 12-én az intézmény húsvéti rendezvényén avatja be az érdeklődőket a méhészet és az alkotóművészet inspiratív találkozásának rejtelmeibe. Az április 11-én 17 órakor kezdődő A méhészet költészete című költészetnapi eseményére csak elővételben vásárolhatók a belépők, a programról bővebb információ itt olvasható.
Attilának szeretettel az Óbudai Társaskörből
Erdős Virág és Varró Dániel először lép együtt közönség elé április 11-én 19 órakor az Óbudai Társaskörben, ahol József Attila születésének évfordulóján adnak közös műsort Attilának szeretettel címmel. A két kortárs alkotó erre az alkalomra válogatott verscsomaggal érkezik, mesélnek magukról, de beszélnek arról is, hogy mitől lehet jó egy költemény és hogy véleményük szerint mi a versek szerepe a 21. században. Az este harmadik szereplője műsorvezetőként és moderátorként László Ferenc kultúrtörténész.
Suttogók az Andaxínházban
József Attila verseivel készül a magyar költészet napja megünneplésére az Andaxínház április 9-én 19 órakor a Dante Közösségi Alkotótérben. A Suttogók című előadás József Attila költészetének személyes hangvételű közvetítésére, a költő ismert és kevésbé ismert verseinek megidézésére vállalkozik. Előadók: Hajduk Károly és Jászberényi Gábor. Rendező: Zsalakovics Anikó.
Orfűn megnyílik az ország versparkja
A Magyar Versmondók Egyesülete és a myspace produkció József Attila 120. születésnapján, április 11-én Orfűn megnyitja az ország versparkját, amely szálláshelyként és irodalmi szórakoztató-központként is működik majd a jövőben. A Verspark a Pécsi-tó szomszédságában kínál inspiráló találkozást a magyar költészet legendás képviselőivel. A látogatók verspadok, költői idézetekkel díszített táblák, irodalmi sétaútvonalak, valamint egyedi installációk mentén merülhetnek el a magyar költészet világában, megszállhatnak a költőkről elnevezett házakban, kipróbálhatják az irodalmi vonatkozású menüket a Kurta kocsmában, illetve elidőzhetnek a Kosztolányi Dezsőről elnevezett könyvtárban vagy a Latinovits Zoltán nevét viselő klubban.
Debrecenben költészeti fesztivált rendeznek
Idén április 8–12. között huszonkettedik alkalommal rendezi meg a Debreceni Költészeti Fesztivált a helyi Méliusz Juhász Péter könyvtár. Az idei rendezvénysorozat megmutatja a jelenkor kiemelkedő debreceni szerzőit, de olyan vendégekkel is találkozhatnak az érdeklődők, akik valamilyen módon kötődnek a városhoz, sőt a határon túlról – Kárpátaljáról és a Vajdaságból – is éreznek majd résztvevők. Az idei program fókuszált évfordulós szerzője Szabó Lőrinc, a Református Kollégium hajdani diákja lesz, így Szabó Lőrinc-emlékhelyet is avatnak a fesztivál keretében.
Makón egy héten át emlékeznek József Attilára
Makón – ahol József Attila életének három és fél évét töltötte – közös versmondással, tárlatvezetésekkel, szabadtéri kiállítással, városi sétákkal, gyalog- és kerékpártúrákkal, illetve szoboravatással köszöntik a költő születésének 120. évfordulóját. Az április 7-én kezdődő, egyhetes rendezvénysorozat keretében április 10-én felavatják Varga Zoltán Zsolt szobrászművész József Attiláról mintázott portréját, és kiállítás nyílik a költő születésének 120. évfordulója alkalmából kiírt képzőművészeti alkotópályázatra érkezett munkákból.
Kolozsváron László Noémivel és Fekete Vincével ünnepelnek
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron. László Noémit Visky András Kossuth- és József Attila-díjas író kérdezi a Nem engedelmeskednek a megszokott szavak című pódiumbeszélgetésen 17 órától a Kolozsvári Állami Magyar Színház stúdiótermében. A 60. életévét pár nappal korábban betöltő Fekete Vincét a Helikon folyóirat és az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL) közös rendezvényén köszöntik: a költővel Lövétei Lázár László beszélget 19 órától a Bulgakov kávéházban.