Rekordszámú jelentkezés a versenyre

Egyéb

?Az első alkalommal 2014-ben meghirdetett Nemzetközi Marton Éva Énekverseny mára valóban nemzetközivé vált, hiszen a korábban is jelentős orosz és ukrán érdeklődés (20-20 jelentkező) mellett szinte kivétel nélkül minden európai uniós országból érkezett jelentkezés? ? közölték a szervezők. Elküldte anyagait néhány egyesült államokbeli, brazil, kanadai és mexikói énekes, a jelentős számban képviselt távol-keleti országokon túl még Dél-Afrikából is jelentkeztek ketten. A jelentkezők mintegy fele szoprán.

 

?Ez egy nehéz és komoly verseny: a rendkívüli érdeklődés mellett természetesen a jelentkezés feltételei ? a teljes, négy fordulónyi repertoár megadása mellett két friss videót is fel kellett tölteniük a fiatal énekeseknek ? a hajrában jelentősen megszűrték a jelentkezőket? ? mondta Marton Éva Kossuth-díjas operaénekes, a nemzet művésze, aki a verseny névadója és a zsűri elnöke. Marton Éva szerint igazi világverseny született és ami nagyon fontos, a legnagyobb operaversenyekhez nagyságrendileg sem mérhető költségvetésből. A következő hetekben a válogató zsűrit alkotó Kocsár Balázzsal és Kiss B. Atillával háromszáz-háromszáz videofelvételt néznek végig, hogy kiválasszák az őszi fordulókba bejutó mintegy 80?90 jelentkezőt. ?A döntésünk eredményeként kialakuló mezőny névsora a www.martoncompetition.hu honlapon lesz olvasható legkésőbb április 15-én? ? tette hozzá Marton Éva.

 

Az őszi élő fordulókba továbbjutó versenyzők egy Liszt-dal és hét ária előadásával méretik meg magukat. A darabokat kívülről, eredeti hangnemben, eredeti nyelven és a teljes verzióban kell majd előadniuk. A szeptember 10. és 16. között a nagyközönség előtt zajló fordulók helyszíne ? a megmérettetés történetében első alkalommal a gáláé is ? a Zeneakadémia lesz, és a versenyt az élő internetes közvetítésnek köszönhetően Magyarország és a világ minden pontjáról követhetik majd az érdeklődők. A döntőben és a gálán a Magyar Állami Operaház Zenekara működik közre Kocsár Balázs vezényletével. A 42 ezer euró (mintegy 13 millió forint) összértékű díjak mellett számos különdíjat, koncertfelkéréseket és ösztöndíjakat vehetnek át a legkiválóbbnak bizonyuló versenyzők.


_d0a9768__copy__600x433.png
Fotó: Csákvári Zsigmond

 

A versenyt a magyar kormány által biztosított mintegy 100 millió forintos céltámogatásból a Zeneakadémia rendezi, a projekt vezetője Csonka András kulturális igazgató. A megmérettetés Marton Éva vezette zsűrijébe az operavilág olyan magyar és nemzetközi kiválóságai kaptak meghívást, mint Peter Mario Katona, a londoni Royal Opera intendánsa; Miguel Lerín, az európai operaélet egyik legbefolyásosabb menedzsere; Anatoli Goussev, a La Scuola Musicale in Foro Buonaparte di Milano professzora; Teimuraz Gugushvili, a Tbiliszi Konzervatórium professzora; Vittorio Terranova, a F. Tagliavini operaverseny művészeti vezetője; Eva Wagner-Pasquier, a Bayreuth-i Fesztivál korábbi igazgatója; magyar részről Meláth Andrea, a Zeneakadémia ének tanszékének vezetője és Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház főigazgatója.

 

Marton Éva kiemelte, hogy egy verseny erejét a díjazottak későbbi karrierje is fémjelzi. Az eddigi énekversenyek díjazottjai közül többek között a 2014-es nagydíjas Vörös Szilviát állandóan foglalkoztatja a Magyar Állami Operaház, rendszeresen koncertezik és már külföldön is bontogatja szárnyait, most kapott kétéves szerződést a bécsi Staatsoperban. A 2014-es verseny második díjasa, Tatiana Zhuravel ukrán koloratúr-szoprán kiválóan alakította Eötvös Péter A szerelemről és más démonokról című operájának női főszerepét a Magyar Állami Operaház 2017-es januári premierjén. A 2016-os második díjas Horti Lilla, a Zeneakadémia nemrég végzett hallgatója rendszeresen lép fel koncerteken és dalesteken, szerződése van a Magyar Állami Operaházban, többek között Mimit énekelt a 2017-es decemberi Bohémélet-előadásokban, továbbá Rosalindát a pécsi A denevérben. ?Örülök, hogy a folyamat töretlen, és ha az énekverseny a jövőben is a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, a Zeneakadémia szép projektje maradhat, színesíthetjük ezzel is hazánk zenei életének széles palettáját és öregbíthetjük e téren is nemzetközi hírnevünket? ? fogalmazott Marton Éva.

Forrás: MTI