Már a rómaiak is jártak gyorsétterembe

Tudomány

Az úgynevezett thermopoliumokban gyorsan elfogyasztható és megfizethető ételeket szolgáltak fel.

Pompeji, 2020. december 26.
A Pompeji Régészeti Park által 2020. december 26-án közreadott dátum nélküli kép egy thermopoliumról, azaz meleg ételeket felszolgáló ókori gyorsétkezdéről a pompeji ásatásokon. A régészeti park vezetője, Massimo Osanna nyilatkozata szerint bár már mintegy 80 étel maradványát találták meg Pompejiben, ez az első étkezde, amelyet a romvárosban teljesen feltártak.
MTI/EPA/ANSA
Pompejiben feltárt, gazdagon díszített thermopolium. Fotó: MTI / EPA / ANSA

A thermopolia név a görög thermos (forró) és poleo (eladni) szavakból származik, egyértelművé téve funkciójukat. Általában L alakú kőpulttal rendelkeztek, amelyekbe terrakottaedényeket süllyesztettek, ezekből szolgálták ki a meleg és hideg ételeket, italokat is. Némelyiküket színes freskókkal vagy mozaikokkal díszítették, amelyek különféle ételeket, állatokat vagy mitológiai jeleneteket ábrázoltak: ezek a dekoratív funkción túl tájékoztatásra is szolgáltak.

Az étkezdéket elsősorban az alsó és középosztály látogatta, a gazdagok kerülték és megvetették őket, pedig a kínálat változatos volt, amely mindig a helyi ízléshez és a rendelkezésre álló alapanyagokhoz igazodott.

A menüben gyakran szerepeltek különböző húsokból és tenger gyümölcseiből készült levesek és pörköltek, de kacsát, csirkét, kecskét, sertést, halakat és csigát is kínáltak. Ezek mellé zöldségeket és garumot, azaz erjesztett halszószt is adtak. A nassolnivalók között szezonális gyümölcsök és sajtok szerepeltek, de kenyeret és péksüteményeket is lehetett kapni. A választható italok között voltak a vízzel vagy fűszerekkel kevert borok, illetve az alsóbb osztályok gyakran fogyasztották a posca néven ismert, víz és borecet összekeverésével készített italt.

Pompejiben és Herculaneumban több ilyen helyszínt felfedeztek már, ami azt mutatja, hogy a gyorséttermi étkezés nem egy modern innováció, hiszen már az ókorban is népszerű volt.

A cikk forrása itt olvasható.