Egy római kori falu maradványait találták meg a nagy sebességű brit vasútvonal építése során Northamptonshire közelében.

A maradványok alapján megfigyelhető, hogyan fejlődött egy vaskori falu jómódú római kereskedővárossá – írja a BBC.

A Chipping Warden falu melletti ásatás során talált nyomok szerint a települést időszámításunk előtt 400 körül alapították, és több mint 30 körházból állt. A római korban, 300 és 400 körül új kőépületekkel és utakkal bővült.

Az itt talált fekete talaj alapján Blackgroundsnak nevezett lelőhely egyike annak a több mint száznak, melyeket 2018 óta London és Birmingham között tártak fel a régészek, de ez az egyik legkülönlegesebb.

Egy széles út mentén
több mint 300 római érmére bukkantak. Ez alapján feltételezhetően jelentős volt
a kereskedelem a térségben, amikor a falu jómódú várossá fejlődött. A tíz méter
széles út szintén arra utal, hogy a településen nagyon sűrű volt a forgalom. A
lelőhely a régészek szerint háztartási és ipari területre osztható, műhelyek,
kemencék és jó állapotú kutak nyomai is fennmaradtak.

A terület egyik részén a föld világos vörös színű. Ez arra utalhat, hogy itt égetés történt, például kenyérkészítés zajlott, fémmegmunkáláshoz szükséges öntödék vagy kemencék működtek.

Az ásatások során előkerült tárgyak tanúskodnak a lakosság jómódjáról: üvegedények, gazdagon dekorált kerámiák, ékszerek és még a galenit nevű ásvány nyomai is. Ezt az anyagot összezúzva és olajjal keverve sminkként használták. Egy fél bilincset is találtak, eszerint létezett a bűnözés vagy rabszolgamunka a területen.

Nyitókép: római kori érmék. Fotó: Shutterstock/Bukhta Yurii