Szendrey Júliát is megleshetjük a Kulturális örökség napjain

Egyéb

 
(MTI) ? Az országos programra Zala megyéből jelentkezett a legkisebb település ? közölte a Zala megyei kínálat ismertetésekor Kertész Margit országos koordinátor. Az alig száz lelkes Vindornyalakon három épületet is megnyitnak, az 1780 körül épült Hertelendy-kúriát, a klasszicista stílusúvá átépített Szentháromság-templomot és a XVIII. századot bemutató faluházat.
    
Érdekesnek ígérkezik például a keszthelyi Pannon Egyetem A-épülete. A belvárosi épületegyüttest ? Európa első agrár felsőoktatási intézményét, az 1797-ben alapított Georgikont ? szombaton nyitják meg a közönség előtt. A Festetics-majorban viszont mindkét napon látogatható lesz a Szendrey Júlia-emlékszoba. A Petőfi özvegyének életét, családját bemutató kiállítást a Georgikon Kar két évvel ezelőtt nyitotta meg Szendrey Júlia szülőhelyén. 
    
A Balaton fővárosában a Népművészeti Alkotóház felújított népi barokk műemlék épületében a környékbeli kézművesek tevékenységéhez kapcsolódó ? fafaragó-, szövő-, kosárfonó-, bőrös-, kéregtárgy készítő- és babakészítő ? alkotóműhelyek munkáit ismerhetik meg a látogatók. A Balaton Kongresszusi Központ és Színház modern, a Goldmark Károly Művelődési Központ klasszicista stílusú épületét és "kulisszatitkait" Bujtor Tibor műszaki vezető mutatja be a pincétől a padlásig vasárnap a látogatóknak. Aznap családi programokat, táncos mulatságot, vetélkedőket, táncházat, mesemondó versenyt is rendeznek, szombaton pedig Velünk maradt címmel Cseh Tamás-estre várják a közönséget. 
    
A természetkedvelők szervezett ? oda-vissza 24 kilométeres ? kerékpáros útvonalon, bringával juthatnak el a Balaton Múzeumtól a Diás-szigetre, ahol helyi kísérők tárlatvezetésével tekinthetik meg Fekete István-emlékszobáját. 
    
Szilvágyon évek óta a Kulturális örökség napjain rendezik meg a kézműves és kulturális hagyományokat felelevenítő szilvafesztivált ? mondta Kertész Margit. A látogatók egyúttal a tradicionális borászati eszközöket is megtekinthetik a pinceprésházból kialakított pincemúzeumban. 
    
Vonyarcvashegyen sétautat szerveznek a Szent Mihály-hegyen található halászkápolnához, Zalaszentgróton a Batthyány-kastély, Zalaszántón a Pethő-kúria, a Szent Kozma- és Damján-templom kínál érdekes látnivalót ? sorolta a koordinátor. 
    
A megyei jogú városokban a Kultúrházak éjjel-nappal elnevezésű program jegyében tartanak rendezvényeket. Zalaegerszegen, a Gébárti-tónál a Kézművesek Házában kétnapos tökfesztivált tartanak. A Tök jó fesztiválon Kőszegi István és Kőszegi László hangszeres bemutatója mellett idiofon, aerofon és membranofon hangszerekből nyílik kiállítás, töklámpást, csuhé- és kukoricacsutka-játékokat, madáretetőt készítenek, de tökfejre is célba lehet lőni. A kovácsműhelyben a patkókészítés, lópatkolást rejtelmeit, a fazekasműhelyben az applikált edények, míg a szálasanyag műhelyben a gazdasági kosár készítését mutatják be. 
    
A dél-zalai városban a Kanizsai Kulturális Központ ? Hevesi Sándor Művelődési Központ szombaton nyitja meg kapuit; délelőtt csillagászati előadásokat tartanak, este pedig Laux József triója és barátai adnak koncertet.