MUCH Cirkuszfesztivál
április 4–6., Trafó
Három napon keresztül egész estés előadások, munkabemutatók, szakmai beszélgetések és cirkusztechnikai workshopok várják a műfaj nézőit és művelőit. A magyar fellépők között ott lesz a OneTwoMany Collective és Csuzi Márton, de érkeznek osztrák, brit és holland produkciók is. A műsorban lesz hajon lógás, bűvészet, akrobatika, csoportterápiát, koncertet, stand-up comedyt és kortárs táncot ötvöző előadás.
Keresztény Színházi Fesztivál
április 6–11., Újszínház
A színház két színpadán és galériájában rendezik meg az idei, nyolcadik fesztivált. A színes programban lesz előadás gyerekeknek Szent László csodatételeiről, és érkezik egy különleges marionettprodukció Szicíliából, amelyben a Fratelli Napoli társulat a város védőszentje, Szent Ágota példaértékű történetét mutatja be, míg a lengyel Teatr a kiemelkedő tanító, filozófus és apáca Szent Edith Stein életét dolgozta fel. Federico Fellini Országúton-jának színpadi adaptációját a Soproni Petőfi Színház társulatától láthatja a közönség. Előadóesteken találkozhatnak a nézők Tolcsvay Bélával, Hűvösvölgyi Ildikóval és az őt kísérő gitárművésszel, Csáki Andrással, valamint Boráros Imrével és Varga Gábor zongoraművésszel.
Horizont Nemzetközi Kortárstánc Fesztivál
április 22–26., Miskolci Nemzeti Színház
Idén nyolcadik alkalommal rendezik meg Miskolcon a fesztivált, amelyre görög, olasz, lengyel, német, osztrák előadók érkeznek. Lesz előadás, amely az ego, a szuperego és a tudatalatti közötti belső konfliktust vizsgálja, érkezik produkció, amelyet az egyik legkiemelkedőbb belga szürrealista, René Magritte munkássága ihletett, és mint kiderül, a táncos alkotókat is foglalkoztatja a mesterséges intelligencia. A hazai kortárstánc-szcéna legjobbjai közül érkezik Lőrinc Katalin, Pál Zoltán és Fehér Ferenc, a Feledi Project, az Inversedance–Fodor Zoltán Társulat, Kozma Johanna, a Fitos Dezső Társulat, valamint a Pécsi Balett, míg a vendéglátó Miskolci Balett saját bemutatóval, a Háry Jánossal készül. Hagyományosan fotókiállítás kíséri a fesztivált, ezúttal is rendkívül izgalmas koncepciót álmodott meg Éder Vera a Miskolci Balett tagjainak.
MITEM
április 25. – május 25., Nemzeti Színház
A 12. alkalommal megrendezendő nemzetközi színházi fesztivál helyzetjelentést ad arról, mi zajlik a színházi világban. Az idei fesztiválon 18 ország előadásait láthatják az érdeklődők, török, bolgár, görög, izraeli, román, mexikói, mongol, kínai, japán, olasz és francia társulatok lépnek fel. Az egy hónapon át tartó programsorozat során klasszikus és kortárs művek egyaránt színre kerülnek, különböző színházi formanyelvek és rendezői látásmódok találkozásával. Érkezik Szilágyi Bálint rendezése, A kis herceg, amelyet magyar alkotócsapattal készített a lengyelországi Gnieznóban, a határon túli magyar színházakat pedig a Kolozsvári Állami Magyar Színház képviseli a Janovics című előadással, amelyről itt írtunk.
Budapest Táncfesztivál
április 26. – május 11., Nemzeti Táncszínház
A rendezvény a 25. évét ünnepli, a program pedig ehhez méltóan sokszínű. A fesztivál a Testnevelés – tánc.művészet.pedagógia című egész napos rendezvénnyel indul, amelynek célja, hogy új szemléletet adjon a művészeti nevelésben. Az idei nagy dobások az Akram Khan Company az indiai kathak táncot a kortárs mozgásművészettel ötvöző előadása, valamint a Nederlands Dans Theater – NDT 2 látványos, műfajfeszegető triptichonja lesznek. A FrenÁk bemutatót tart Nostalg_Y címmel, az Egy áttáncolt élet a legendás táncművész, Uhrik Dóra életművét idézi meg táncképek formájában, mások mellett családtagjai közreműködésével. A Nemzeti Táncszínház ad otthont a jubileumi gálaelőadásoknak, ahol a magyar táncművészet legkiválóbb hallgatói mellett rangos külföldi partnerintézmények és társulatok művészei is színpadra lépnek, és ünneplik az évad legjobbjai mellett a 75 éves Magyar Táncművészeti Egyetemet is.
Dante Fesztivál
április 26. – május 3., Dante Közösségi Alkotótér

Egyhetes összművészeti fesztivállal ünnepli egyéves fennállását a Dante Közösségi Alkotótér, ahol színházként folyamatosan előadásokat játszanak, klubként pedig koncerteket és bulikat szerveznek, művészeti, civil és tudományos közösségek programjainak adnak otthont. (A Jászberényi Gáborral készített korábbi interjúnk itt olvasható.) A fesztiválon az alkotótér minden műfaja megjelenik, a fellépők között megtalálható Jordán Tamás, Székely Csaba, Göttinger Pál, Beck Zoltán, Jászberényi Sándor, Tallér Edina, Tempfli Erik, Koós-Hutás Áron, Gyulay Samu, Gulyás Bence és Veiszer Alinda is, akik erre az alkalomra sehol máshol nem hozzáférhető programokkal készülnek.
Roma Hősök Nemzetközi Színházi Fesztivál
május 7–11., Eötvös10
Az idén hetedik alkalommal rendezi meg a Független Színház Magyarország a fesztivált, a meghívott előadások között pedig hazai, olaszországi, romániai és ír produkciók is bemutatkoznak. A Giuvlipen ezúttal egy Shakespeare-dráma, A vihar radikálisan újragondolt verziójával érkezik, a Traveller Wagon Wheel egy apa-fiú történetet mutat be, amelynek középpontjában az öngyilkosság kérdése áll, a Rampa Predestina pedig egy Beckett szellemiségében készült előadást hoz el, amely két munkát kereső roma fiatal küzdelmét mutatja be. A színházi programok mellett a látogatók megtekinthetik Oláh Norbert Anakronisztikus sci-fi című kiállítását, valamint a Romano Kher tárlatát.
ODEfeszt
több időpontban és helyszínen
Az Országos Diákszínjátszó Egyesület megalapítása óta több tízezer diák vett részt a fesztiválokon, ismerkedett meg a színház világával, közülük pedig sokan felnőttként is színházzal, művészetekkel foglalkoznak. Innen indult többek között Alföldi Róbert, Balázs Zoltán, Bárnai Péter, Bata Éva, Börcsök Enikő, Gáti Oszkár, Hajdu Szabolcs, Igó Éva, Láng Annamária, Nagy Ervin, Pintér Béla, Polgár Csaba, Scherer Péter, Schilling Árpád, Spiegl Anna, Stohl András, Szabó-Kimmel Tamás, Takács Katalin és Zséda is. Regionális találkozóikon és fesztiváljaikon „hagyományos” és művészeti iskolai, városi és egyéb egyesületi diákszínjátszó csoportok vesznek részt, az előadásokat pedig színházi szakemberek, drámapedagógusok értékelik és díjazzák.