Több mint ötmillió dollárért kelt el a tízparancsolat legrégebbi ismert táblája a Sotheby’s aukciósház árverésén New Yorkban december 18-án. A műtárgy, amely az ókori zsidó és keresztény hit egyik alapvető jelképét hordozza, tízperces intenzív licitharc után került egy titokzatos vásárló birtokába, aki izraeli intézménynek kívánja adományozni a műtárgyat.
A kőből készült tábla súlya 115 kilogramm, magassága pedig megközelíti a 60 centimétert. Az aukciósház előzetes becslése szerint az értéke 1-2 millió dollár között mozgott, ám a végeredmény minden várakozást felülmúlt, és a tábla 5,04 millió dollárért cserélt gazdát.
A műtárgy a késő római-bizánci korszakból, körülbelül i. sz. 300–640 közötti időszakból származik, és valószínűleg egy zsinagóga bejáratát díszítette, amelyet később a rómaiak vagy a keresztesek romboltak le. A tábla 20 soros óhéber szövege kilenc parancsolatot tartalmaz az Exodus könyvéből ismert verziók közül. A tizedik parancsolat helyén azonban egy különleges instrukció található, amely a szamaritánusok szent helyére, a Gerizim-hegyen való imádatra utal.
A táblát 1913-ban fedezték fel vasútépítési munkák során a történelmi palesztinai Yibna város közelében. A települést az első világháború alatt brit csapatok foglalták el, majd az 1948-as izraeli–arab háború során lakóit kitelepítették. A térség ma régészeti lelőhelyként ismert, és az izraeli Jawne város közelében található. Felfedezése után a táblát egy arab férfi vásárolta meg, aki udvara padlózatán helyezte el, így annak felülete részben megkopott. 1943-ban egy Y. Kaplan nevű gyűjtő szerezte meg, aki az izraeli régész Yitzhak Ben-Zvivel – Izrael második elnökével – közösen tudományos cikket írt róla.
A tábla nem először szerepelt aukción. 2016-ban a Heritage Auctions keretében 850 ezer dollárért vette meg egy ismeretlen vásárló. Akkor a New York-i Living Torah Museum birtokában volt, amely kikötötte, hogy a műtárgyat nyilvánosan be kell mutatni az izraeli Régészeti Hatósággal kötött megállapodás alapján.
A cikk forrása itt olvasható.