Több mint ötmillió dollárért kelt el a legrégebbi ismert tízparancsolat-tábla

Tudomány

A 115 kilogrammos, 60 centiméter magas műtárgy a késő római-bizánci korszakból származik, és valószínűleg egy zsinagóga bejáratát díszítette.

Sotheby’s workers hold one of the most widely known and influential texts in history: the oldest inscribed stone tablet of the Ten Commandments during a press preview at Sotheby’s in New York, on December 9, 2024. Dating to the Late Byzantine period, this remarkable artifact is approximately 1,500 years old and is the only complete tablet of the Ten Commandments still extant from this early era. It will be offered as a single-lot sale on 18 December. (Photo by TIMOTHY A. CLARY / AFP)
A tízparancsolat legrégebbi ismert táblája a Sotheby’s aukciósházban az árverést megelőző sajtóbemutatón. Fotó: Timothy A. Clary / AFP

Több mint ötmillió dollárért kelt el a tízparancsolat legrégebbi ismert táblája a Sotheby’s aukciósház árverésén New Yorkban december 18-án. A műtárgy, amely az ókori zsidó és keresztény hit egyik alapvető jelképét hordozza, tízperces intenzív licitharc után került egy titokzatos vásárló birtokába, aki izraeli intézménynek kívánja adományozni a műtárgyat.

A kőből készült tábla súlya 115 kilogramm, magassága pedig megközelíti a 60 centimétert. Az aukciósház előzetes becslése szerint az értéke 1-2 millió dollár között mozgott, ám a végeredmény minden várakozást felülmúlt, és a tábla 5,04 millió dollárért cserélt gazdát.

A műtárgy a késő római-bizánci korszakból, körülbelül i. sz. 300–640 közötti időszakból származik, és valószínűleg egy zsinagóga bejáratát díszítette, amelyet később a rómaiak vagy a keresztesek romboltak le. A tábla 20 soros óhéber szövege kilenc parancsolatot tartalmaz az Exodus könyvéből ismert verziók közül. A tizedik parancsolat helyén azonban egy különleges instrukció található, amely a szamaritánusok szent helyére, a Gerizim-hegyen való imádatra utal.

A táblát 1913-ban fedezték fel vasútépítési munkák során a történelmi palesztinai Yibna város közelében. A települést az első világháború alatt brit csapatok foglalták el, majd az 1948-as izraeli–arab háború során lakóit kitelepítették. A térség ma régészeti lelőhelyként ismert, és az izraeli Jawne város közelében található. Felfedezése után a táblát egy arab férfi vásárolta meg, aki udvara padlózatán helyezte el, így annak felülete részben megkopott. 1943-ban egy Y. Kaplan nevű gyűjtő szerezte meg, aki az izraeli régész Yitzhak Ben-Zvivel – Izrael második elnökével – közösen tudományos cikket írt róla.

A tábla nem először szerepelt aukción. 2016-ban a Heritage Auctions keretében 850 ezer dollárért vette meg egy ismeretlen vásárló. Akkor a New York-i Living Torah Museum birtokában volt, amely kikötötte, hogy a műtárgyat nyilvánosan be kell mutatni az izraeli Régészeti Hatósággal kötött megállapodás alapján.

A cikk forrása itt olvasható.